Rekreační osada Hamr u Naděje.

20. října 2011 v 16:21 |  Mařenice a okolí

Tato reakreační osada Hamr leží asi 1. km. severně od Naděje v zalesněném údolí. Její jméno připomíná dnes již neexistující hamr na drcení železné rudy. Původně zde stávala stoupa na drcení v okolí těžené rudy, která se potom dopravovala do blízkých tavíren. V roce 1706 zde byl údajně objeven důl, v němž byla nalezena ruda bohatá na zlato a stříbro. Vévodkyně Anna Marie Františka na Zákupech ale těžbu nepovolila. V roce 1754 se zde uváděl také mlýn na mouku, hostinec a později tu byly 2. pily.Budova bývalého mlýna.

Roku 1833 osadu tvořilo 10. domů, z nichž ale po 2. světové válce řada z nich zanikla. Zbořen byl i hostinec "U Hamerského mlýna". Pro pohon pily v Hamru byla roku 1938 pod Suchým vrchem v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka postavena přehrada Naděje. Hamerský potok je poprvé zmiňován v souvislosti s hamrem na zpracování železné rudy. K r. 1677 dle archeologických nálezů zde předcházela existence sklárny. Na místě bývalého mlýna dnes stojí patrová omítnutá budova myslivny se sedlovou střechou. Při jejím severním průčelí se nacházejí pískovcové základy zaniklého severního křídla. Pro pohon všech těchto zařízení včetně bývalé přádelny v níže položeném Antonínově údolí byla zbudována řada různých náhonů které sloužily jako vodní zdroj pro pohon těchto výrobních zařízení. Ucelený pohled na tyto náhony je v odkazech na internetové stránky.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vafle Vafle | 15. prosince 2014 v 14:50

kde prosim?

"Ucelený pohled na tyto náhony je v odkazech na internetové stránky." 8-O

2 Vafle Vafle | E-mail | 15. prosince 2014 v 14:50

omlouvam se, jeste email

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 15. prosince 2014 v 17:14

Dobrý den. Pokud Vás tyto náhony zajímají jsou na http://www.podzemi-cma.cz/podzemi/nahony/inden.htm. Na E-mail zaslat není možné, protože se nezobrazuje přímá adresa. Díky za komentář a Váš zájem. Přeji hezký den :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama