close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Kalvárie Mařenice.

7. října 2011 v 16:55 |  Mařenice aktuality

Kalvárie je nevelký zalesněný vrch, vystupující přímo nad jihovýchodním okrajem Mařenic mezi silnicemi do Kunratic a Heřmanic. Na vrcholku kopce bylo vybudováno poutní místo, přístupné po cestě začínající zcela nenápadně mezi domky na severozápadním úpatí. Teprve výše na svahu je upravená široká cesta s kamenými schody, která bývala v 1. polovině 20. století vroubena zastaveními Křížové cesty. Na kopci byla již někdy v 17. století poustevna "U sv.Anny", jejíž okolí zdobily různé náboženské obrázky. Později byl do nevelké skály vytesán Boží hrob, nad nímž byl nejprve vztyčen kříž, na jehož místě pak sedlák Christof Schier vystavěl kamennou kapli, sestávající ze tří stupňovitě za sebou přistavěných místností. Kdy kaple vznikla neí jisté, většinou se uvádí rok 1750, ale mohlo to být i dříve. V roce 1865 byla kaple zcela renovována a o rok později do ní farář Geisler daroval oltářní obraz Zvěstování Panny Marie od Franze Wedlicha z Chotovic.Bývalý kostelík postavený na Kalvárii u Mařenic a byl součástí Křížové cesty.

Téhož roku bylo také založeno nové přístupové schodiště a na kopec byly přeneseny sochy Ecce Homo z roku 1697 a Mater Dolorosa, které do té doby stály u cesty na jeho úpatí. Na vrcholu nad kaplí stál kříž postavený Franzem Knoblochem a na skalkách u něj byly reliefy svatých, vytesané podle lidové tradice již někdy v 1. polovině 18. století mařenickým stolařem Franzem Schierem, jemuž je přisuzováno také autorství skalních reliéfů u osady Třídomí při cestě do Kunratic.
Ještě před druhou světovou válkou na Kalvárii pravidelně směřovala procesí z Mařenic, Heřmanic a Dolní Světlé. Ale s odchodem původních obyvatel po roce 1945 tyto tradice zanikly a noví osídlenci nechali poutní místo zpustnout.Pozůstatky poutního kostelíku na Kalvárii u Mařenic.

Kaple se postupně rozpadla a sochařská výzdoba byla zčásti odvezena a zčásti zničena. Dnes z kaple zůstala jenom zřícenina a na vrcholu mezi dvěma skalkami se zašlými reliéfy, stojí uražený sokl bývalého kříže. Obec má v úmyslu kapli na Kalvárii v brzké době obnovit. O této obnově zase v jiném článku.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama