Mařenice-pohraniční opevnění 1938.

2. října 2011 v 10:56 |  Mařenice - historie

Ráno ve čtvrtek 6. října 1938 se severočeskými obcemi rozšířily letáky se zprávou že "Vůdce" jehož návštěva byla předešlého dne odvolána, přece jen přijede. Zfanatisované sudetoněmecké obyvatelstvo rychle vyzdobilo ohlášenou trasu a ve velkém počtu na ni čekalo. Hitler dorazil za chladného, větrného a zamračeného počasí krátce před půl desátou. Tam ho již očekával početný doprovod vojenských a politických činovníků. Všichni přesedli do automobilů a přesně v 10.hod. přejeli státní hranici u dnes již zaniklé obce Fukov. Ve Šluknově se zapsal do městské kroniky a z tribuny na Rumburském náměstí pronesl krátký projev. Z Rumburku pokračovala jízda přes Krásnou Lípu do Chřibské. U Křížového buku Hitler poprvé projížděl linii čs. opevnění.
Po prohlídce pokračoval přes celou Lisku do České Kamenice, kde obloukem projel náměstí, zapsal se do kroniky a přijal hlášení plukovníka Stempla a hraběte Ulricha Kinského, který si pro tuto příležitost nechal narychlo ušít uniformu SA. V nedalekém Kamenickém Šenově dostal Hitler broušenou vázu a bez dalšího zastavení, ovšem za neustálého jásání shromážděných diváků projel Nový Bor a Cvikov. V Mařenicích opět projížděl podobnou opevněnou linii jako zhruba před hodinou a situace se opakovala. Hitler vystoupil z automobilu, navštívil pevnůstku stojící těsně u silnice a generál pěchoty von Schnedler mu objasnil čs. opevňovací systém.
Místní obyvatelé bunkr zanedlouho opatřili deskou, která připomínala vzácnou návštěvu, ozdobným plůtkem a květinami a na stožár vztyčovali vlajku s hákovým křížem, takže zde postupně vzniklo poutní místo.Zkrácená verze z uvedeného článku v knize
Hraničáři pod Luží.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 11. listopadu 2012 v 18:40

Dodala bych, začalo smutné a bolestivé období.
V úvodu, nebo lépe řečeno v profilu je uvedeno zaměření, oblíbenost místa, jak tak koukám jsou to zřejmě Mařenice. Nuž budu číst dál a určitě vše dopátrám. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama