Architektura chalup v Mařenicích.

4. prosince 2011 v 21:52 |  Mařenice aktuality

Charakteristickým prvkem Lužických hor je rozmanitá lidová archutektura. Původním typem je roubený dům s podstávkou, což je dřevěná konstrukce obepínající zpravidla přízemí, s malými dělenými okny, se sedlovou střechou. S hrázděním se lze setkat pouze v patře, štíty domů jsou často vykládané různobarevnou břidlicí. Tyto domy patří ke skvostům lidové architektury a většinou se nacházejí na severu Čech. Druhy těchto domů sloužily jak chudým venkovským obyvatelům, tak i domácím tkalcům, zemědělcům a dalším živnostníkům. I dnes mají tyto domy široké využití a to především k rekreačním účelům. Mnoho takovýchto domů lze najít v Horní i Dolní Světlé, v Mařenicích a dalších obcích Lužických hor. Tato stavení se zkráceným názvem roubenky, mají roubenou konstrukci obytných části na pískovcové podezdívce, často doplněné o přízemní zděnou část. Většina těchto stavení jsou přízemní. I přes nepřízeň následků po roce 1945, kdy byla řada těchto roubených stavení zničena tak, že musela být postupně zbourána, je v obci Mařenice hodně stavení, která se dochovala do dnešních dnů v původní podobě jak byla postavena. Většina těchto stavení je udržována tak, aby byl zachován jejich historický ráz. V obci je několik takovýchto domů, které jsou zařazeny mezi chráněné památky.
V posledních letech již existuje řada různých firem, které se zabývají nejen opravou, rekonstrukcemi nebo i výstavbou nových roubených domů. I když se jedná o repliky, přesto pokud jsou citlivě vsazeny do krajiny, vhodně doplňují původní charakter obce. Dokladem je i jedno z nich, které v Mařenicích stojí v severní části obce přes Svitávku. Za úvahu stojí alespoň pořízení fotografické dokumentace jako doklad pro budoucí roky o tom, jak se vzhled obce časem mění. Důkazem toho může být i nahlédnutí do Územního plánu obce, kde je vyčíslení počtu domů v různých letech a to od roku 1869. Pro řadu zájemců by bylo dnes zajímavé vědět, kde který dům či chalupa stála a jak vypadal.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 7. července 2012 v 10:19

To jsou moc krásné chaloupky a je dobře,že se lidi snaží zachovat původní formu,aby si lidé mohli představit,jak se kdysi bydlelo,z čeho se stavělo atd..
I ta replika vypadá krásně.
Fascinují mě ta malá okna,to se už dneska nevidí,ale kdysi byli lidé v létě venku a v zimě se počítalo s únikem tepla.Dneska je sklo levný stavební materiál,takže je nahrazováno zdivem,kde se jen dá.Domy jsou světlejší,ale na druhou stranu zase velké mycí plochy.

2 helena helena | Web | 8. července 2012 v 19:43

[Smazaný komentář]Musí u vás být krásně.Takové chalupy s stavěly v podhůří.

3 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 11. listopadu 2012 v 19:15

Moc hezké chaloupky, je dobře, že jsou vyhlášeny jako památka. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama