Hon na čarodějnice

3. prosince 2011 v 13:38 |  Téma týdne,
Pokud bychom chtěli charakterisovat co je to hon na čarodějnice, je nutné se vrátit do minulosti, kde církev takto označovala nepohodlné osoby, které například dosáhly úspěchu v léčitelství pomocí bylinek a pod. Jelikož církev prosazovala že Bůh je mocný a pokus o uzdravení se nepovedlo pomocí motliteb a jiných církevních rituálů, byla pak takováto osoba, která používala jiné metody prohlášena za čarodějnici a jako taká musela skončit na hranici upálením. Nemuselo jít ani o takovéto případy a stačilo, aby některá osoba byla církvi nepohodlná a byla odstraněna tímto způsobem. V mnoha případech se jednalo o ženy, protože postavení ženy v tehdejší společnosti bylo na jiné úrovni. V jiném případě můžeme uvést jako hon na čarodějnice i upálení mistra Jana Husa, který hlásal jinou pravdu, než tu, kterou se snažila uplatňovat církev ke svému obohacení a upatnění neomezené moci. Proto byl také prohlášen za kacíře a upálen. Upálení byl jakýsi druh trestu k likvidaci "zla". Jako z dalších případů ale jiného pohledu je uváděn případ velkovévodkyně Toskánské, kdy její dědička Karolína byla upálena za napomáhání nepříteli. Z pohledu dnešní doby můžeme toto označení jako hon na čarodějnice posuzovat třeba zveřejněnou anketu časopisu Blesk v tomto týdnu o hledání největšího gaunera mezi politiky. V dalším honu na čerodějnice se může považovat i snaha některých politických subjektů o zrušení KSČM. Dnes se spíš jedná o slovní obrat, který se používá k pronásledování určité skupiny lidí a jejich společenské likvidace.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 K. K. | 3. prosince 2011 v 13:56

ahoj, můžu tě poprosit o ozdobu ? Zabere to jen pár vteřin a moc mi to pomůže...
http://vanocni.datart.cz/kristyna-n--si-preje-smartphone-nokia/
Děkuju moc, a sorry za reklamu... :)

2 EN EN | Web | 3. prosince 2011 v 14:16

Pěkně, jasně napsané, i dnes se pořádají "hony", ze stejného důvodu či velmi podobného důvodu, každopádně nic na co by mohla být lidská rasa hrdá. Na Husa jsem mále zapomněla, pěkný příklad.

3 fghjghjghj fghjghjghj | 3. prosince 2011 v 15:16

DON'T READ THIS CAUSE IT ACTUALLY WORKS. YOU WILL BE KISSED ON THE NEAREST POSSIBLE FRIDAY BY THE LOVE OF YOUR LIFE. TOMORROW WILL BE THE BEST DAY OF YOUR LIFE. HOWEVER IF YOU DO NOT POST THIS COMMENT TO AT LEAST 2 VIDEOS YOU WILL DIE WITHIN 2 DAYS. NOW UV STARTED READING THIS DON'T STOP.THIS IS SO SCARY .PUT THIS ON AT LEAST 5 VIDEOS IN 143 MINUTES WHEN YOUR DONE PRESS F6 AND YOUR LOVERS NAME WILL APPEAR ON THE SCREEN IN BIG LETTERS THIS IS SO SCARY CAUSE IT WORKS!

4 Arekkusu-san Arekkusu-san | Web | 3. prosince 2011 v 15:43

[3]: omg... to s tim nemůžete přestat?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama