Kdo hledá,najde.

5. prosince 2011 v 15:47 |  Mařenice a okolí
Jednoho dne v létě jsme se vydali hledat Třídomí ( nikoliv tři domy ) v Mařeničkách, o kterém jsme věděli, že je tam skalní reliéf. Nebyla to naše první výprava, která se poprvé setkala s nezdarem zřejmě z nedostatku znalostí zdejší krajiny. Vzali jsme kola a vydali se na cestu s předsevzetím, že se dřív domu nevrátíme, dokud neuspějeme. Projeli jsme do poloviny Mařenic a zabočili k bývalé hájovně, kde je dnes chovná stanice psů a koní. Poté jsme projeli kolem kříže, který je na lesní cestě do Mařeniček. Je umístěn na pěkném místě, kolem jsou čtyři mohutné lípy. Potom jsme se vydali mezi loukami polní cestou. Cesta na jízdu kolem moc vhodná není, ale ujeli jsme to. Projeli jsme kolem poslední chalupy z Třídomí, kde nám ochotný majitel ukázal cestu k reliéfu.



Skalní útvar je ukrytý v lese, což je na dnešní dobu dobře proti nenechavcům a ničitelům. Chvíli nám to trvalo než jsme to našli v zajetí stromů a křoví, ale přece jen našli (našli moji rádcové našli, našli). Je to skalní reliéf, který je vytesán do pískovcové skály a vytvořil jej kolem roku 1740 mařenický stolař a lidový umělec Franz Schier, který je autorem i dalších uměleckých děl. Reliéf představuje Nejsvětější trojici. Horní část oltáře ukazuje Marii s Ježíškem pod baldachýnem a ve spodní části jsou andělíčci. Druhý skalní obraz představuje útěk svaté rodiny do Egypta s andělskou podporou. V 19. století se zde těžil pískovec, ale reliéf zůstal zachován a nepoškozen. Po prohlídce a pořízení několika fotografii jsme se vydali dál lesní cestou. Je jen škoda, že tato skalní památka nemá trochu větší odstup od lesního porostu, který brání lepší prohlídce. Nakonec jsme pokračovali dál po lesní cestě a vyjeli na druhé straně Kunratických nádrží, které se dají přejít po hrázy na druhou stranu, kde vede silnice, po které jsme se vydali zpět přes Mařeničky do Mařenic, kde náš výlet s úspěchem končil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 11. listopadu 2012 v 19:17

Osvědčené se potvrdilo - "KDO HLEDÁ NAJDE" :-)

2 dáša dáša | E-mail | 23. března 2013 v 13:20

Dobrý den,náhodou jsem dnes narazila na Váš blog a protože Mařenice jsou nedaleko,pročítám Vaše článečky.Do Třídomí se chystám už několik let a tak teď písemně slibuji,že letos to určitě vyjde :-)

3 Miloš Miloš | Web | 25. června 2017 v 19:22

Krásný reliéf, bohatě propracovaný a také pěkně zachovalý.
Mirku, díky za odkaz na něj.

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 26. června 2017 v 15:23

[3]: Přístup k němu je Miloši dost problematický, protože okolí již zarůstá stromky. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama