close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Bývalý LDT v Mařenicích

4. prosince 2011 v 21:53 |  Mařenice a okolí

Rekreační středisko bývalého dětského tábora v Mařenicích, stávalo v hezkém ničím nerušeném prostředí, kam vede přístupová cesta od Juliovky kolem bývalých Slunečních lázní na Hamr u Naděje.
Sice nevím kdo byl majitelem tohoto rekreačního střediska, ale byl hlavně využíván pro dětskou rekreaci v době prázdnin a poskytoval nejen dobré sociální vybavení, ale je zde i široká škála veškerého vyžití po kterém děti na táborech touží. Kapacita tábora byla 180 lůžek a z toho bylo 120 ve 30-ti chatkách a 60 lůžek v ostatních prostorách. V areálu bylo fotbalové hřiště a další dvě hřiště na ostatní míčové hry. Možnost koupání byla i v níže položeném Hamerském potoce. Rovněž bylo u areálu vlastní parkoviště pro motorová vozidla. Kdykoliv jsme šli v létě okolo, bylo kolem tábora živo a podle množství dětí se dalo usuzovat, že byl o něj zájem. To se ale za posledních pár let změnilo a když jsme zase zašli do těchto míst, nevěřili jsme svým očím. Tam kde dříve stával dětský tábor, zůstaly dřevěné polorozbořené chatky, hlavní budovy vypálené, okna rozbitá, vybavení vykradené, stěny pomalované dnes moderním a všude přítomným graffiti. Celkový dojem totální devastace.

Dnes jsou již chatky odstraněny a pozemek je nabízen k prodeji a dalšímu využití. Je jen škoda, že to došlo tak daleko a to co bylo pro dětskou rekreaci budováno je dnes zase likvidováno. Neuvádím toto vše z nějaké nostalgie, ale z vlastní zkušenosti na různých dětských táborech, které jsme s manželkou absolvovali jako vedoucí ať již to bylo v Kocbeři u Dvora Králové, Dlouhé Rzy v Orlických horách, na Sázavě ve Vlastějovicích a dalších, vždy byl ze strany rodičů i dětí o tábory zájem. Chápu, že dnešní pohled na tuto část sociální politiky je poněkud jiný, "ALE"..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mára Mára | E-mail | 28. listopadu 2012 v 1:34

:-| Mám na tuto oblast nádherné vzpomínky, koupání v koupališti pod táborem, pod přehradou naděje, běhání přes krásně velký areál do holčičích chatek...Jako kluk sem tento areál miloval zažil sem tam nejlepší tábory... Je opravdu škoda jak dopadl, mít kapitál bral bych... R.I.P

2 Jan Dick Jan Dick | 15. ledna 2013 v 22:05

Taktez jsem stravil mnoho prazdnin na tomto tabore a casto vzpominam. Dokonce mam I nejaky fotografije z tech taboru pokud ma nekdo zajem! Ziju uz 30 let v USA a jednou to misto koupim! :) Honza Dick[1]: ;-)

3 Barbora Barbora | E-mail | 5. srpna 2013 v 23:01

[2]:Prosím můžete mě poslat foto na e-mail moje mamka tam dříve jezdila a nic než vzpomínky nemá..

4 Čita Čita | E-mail | 21. listopadu 2016 v 10:48

Trošku z nostalgie jsem zavítala na tuto stránku - láká mě navštívit postupně místa, kde jsem strávila kus dětství. Mařenice jsou jedním z nich. Na tehdejším pionýrském táboře, mém prvním v životě, jsem strávila úžasné 3 týdny v roce 1973. Coby prcek jsem byla ubytovaná v nízké budově, narozdíl od "mazáků", kteří zažívali dobrodrůžo v chatkách. I tak mám po těch dlouhých letech nezapomenutelné zážitky z akcí - stezka odvahy a spousta her, koupání v ledovém lesním koupališti plném potkanů, výlety do okolí a plno dalších zážitků. Někde by se našla i fotka ze zápraží budovy a taky fotka klučičího oddílu (s mým bráchou) u chatek. Musím se po nich podívat.

5 děda tik tak děda tik tak | Web | 22. listopadu 2016 v 15:27

Je to sice už hezká řádka let, ale ještě do nedávna tábor stával. Je škoda takových zařízení. Nyní už druhý rok stává stanový tábor nedaleko bývalého lesního koupaliště. I to vzalo za své. :-(

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama