Část 5. Využití náhonu u mlýna.

27. března 2012 v 22:01 |  Od minulosti k současnosti

S postupnou modernisací Schrollových závodů v Olivětíně, bylo využito stávajícího náhonu u bývalého mlýna a byla zde zřízena turbína pro výrobu elektrické energie, která zásobovala výše postavený závod. V tomto objektu byly i bytové jednotky pro zaměstnance závodu. Rovněž zde bydlel zaměstnanec s rodinou, který se o chod turbíny staral. Ta byla v chodu asi tak do roku 1959, kdy byla uvedena do provozu nově postavená teplárna v závodě Veba Olivětín, která nadále zabezpečovala výrobu elektrické energie pro celý závod. K tomuto objektu nejsou dochovány žádné doklady o jeho působnosti ani vyobrazení jeho původního vzhledu, ale dá se předpokládat, že byl od původní stavby přestavován a upravován.
Pohled na zbytek náhonu, kde byla vodní turbina.


Po odstěhování původních nájemníků se osídlení objektu měnilo a to vždy ke zhoršení stavu objektu. Stávající stav již můžeme hodnotit jako demoliční i kyž byl záměr s jeho obnovením a přebudováním. Celá akce ztroskotala na nevyhovující přístupové cestě, která vede po mostě přes řeku Stěnavu a ten nesplňuje požadovanou nosnost pro nákladní dopravu, která by byla nutná. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 7. června 2012 v 14:04

A tak zůstávají po nás pomníky.

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. dubna 2013 v 0:29

Dost děsivá podívaná, Mirku, i když ruiny fotím ráda, tohle by se mi moc nelíbilo. :-? Je hrozné, jak se u nás zachází s památkami. ???

3 Hanka Hanka | 15. října 2014 v 20:29

Zamýšlím se nad tím, jak ten náhon využít. Tady v podstatě znamenalo přelom využití energie, původně vodní na modernější elektrickou. Pokrok se nezastaví. Jenže v tu dobu snad nikdo nechápe nebo si nepřipustí, že to bude jednou památka, to není jen v tomto případě. Když tam byl služební byt, ti lidé za to cítili zodpovědnost, pak to chátralo, protože si toho asi nevážili a nebyl žádný postih. Sama znám ze svého okolí pár podobných staveb, nevadí, že nejde o náhon, jejich osud je asi také otázkou času, prostředky vložené do jejich opravy by byly nevyčíslitelné a pak, jak to využít (???). U vás je to ještě vázané na ten most. Mimochodem, už jsem si dříve našla informace o řece Stěnavě, kterou jsem dosud neznala, takže mám o stránce geomorfologické lepší představu. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. října 2014 v 13:36

[3]:Využití této budovy by bylo Hanko asi opravdu problematické. Vodní turbína byla zrušena výstavbou nové teplárny, která zajišťovala celkový chod závodu včetně výroby elektrické energie. Pokud se jedná o náhon k tomuto mlýnu, ten byl zcela zrušen a na jeho spodní části byla vybudována cyklostezka. Náhon nad závodem byl zachován a v letošním roce vyčištěn. Voda z něj je využívaná pro potřeby závodu. Díky za komentář Mirek. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama