Broumov Olivětín, podíl Schrollových závodů na vývoji textilu.

7. března 2012 v 17:17 |  Od minulosti k současnosti


Broumov

Město Broumov se nachází v okrese Náchod, u státní hranice s Polskem, v nadmořské výšce 395 m. Město leží uprostřed Broumovské kotliny jehož bariéru tvoří Javoří hory. Broumovem protéká řeka Stěnava. Počátky Broumova jsou spojeny s existencí a působením nejstaršího řeholního řádu, břevnovskými benediktýny. Nejstarší stopy osídlení z prvního tisíciletí našeho letopočtu, jsou doloženy v dnešním Vižňově, Božanově, Martínkovicích a Šonově. Je velmi pravděpodobné, že i na místě dnešního Broumova existovala slovanská osada, jejíž jméno dnes neznáme. Předpokládá se, že Broumov je starší než benediktýnská kolonizace a jako rok založení Broumova je rok 1171, a datum postavení nejstaršího broumovského kostela dnešní hřbitovní kostel Panny Marie - bylo stanoveno na rok 1177.

Tento dřevěný kostelík na jižním okraji města byl vystavěn v původní podobě roku 1177. Kostel stál uprostřed původní české osady již v období před kolonizací. Roku 1421 byl Broumov obléhán husity, kteří plenili město. Také kostel zasáhl požár, ale stavba nebyla zcela zničena. Dalším požárem byl postižen v roce 1449 a roku 1450 byl opraven a kostel dostal nynější podobu. Věžička byla zničena bleskem roku 1550, ale brzy byla opět opravena. Pověst vypráví, že o vznik kostela se zasloužila kolem roku 1130 jedna vznešená panna. Povídalo se o ní, že předtím uctívala pohanské bohy a křesťanství oddolávala. Když se konečně rozhodla a stala se křesťankou, stvrdila své křesťanství založením kostelíka. Říká se, že na památku v kostele byla uložena její perlová čelenka. Ke kostelíku se váže ještě několik dalších pověstí. Jedna z nich je obdobná jako předcházející, ale s menší obměnou, že upletla věnec, proložený vlastními vlasy. Věnec se pak ukazoval s tím, že každý, kdo by jej vzal do ruky s posměchem, bude ztrestán strašlivým zjevením. Proto i dnes se zachovává v kostelíku posvátné nikým nerušené ticho. Co kdyby.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 smidaci smidaci | E-mail | 6. dubna 2013 v 14:58

A kde je Olivětínský mandl? :-)

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 6. dubna 2013 v 21:33

[1]: Je to v rubrice Broumov aktuálně. Jeden je pod názvem  Olivětínský mandl.  24. listopadu 2012 v 17:55 a druhý rovněž v této rubrice pod názvem  Zašlá sláva.  23. března 2012 v 17:12 :-D  :-)

3 Hanka Hanka | 9. října 2014 v 17:21

Jsem tady a vezmu to postupně od začátku. Řeku Stěnavu vůbec neznám, zkusím si to najít na mapě. Pak mě zaujala benediktínská kolonizace, celkově rok založení Broumova 1171 signalizuje, že už ve středověku tudy vedly asi kupecké stezky, že se tady začali usazovat lidé. Naše města mají většinou o dost pozdější rok svého založení. ???  :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 9. října 2014 v 17:50

[3]: Zdravím Vás Hanko a přeji hezké čtení. Je toho poměrně hodně a rovněž k tomu patří rubrika hasiči Broumov Olivětín. Je to zpracováno jako samostatná část i když byl založen vlastníkem firmy Benedikt Schroll. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama