Část 2. Hřbitovní kostelík.

10. března 2012 v 22:02 |  Od minulosti k současnosti

Ještě dnes mohou navštěvníci hřbitovního kostela vidět na veřejích postranního vchodu stopu po úderu šavlí. K ní se připojuje následující příběh. Když za třicetileté války byl obléhán Broumov, postavili ke hřbitovnímu kostelu hlídku. Vojáci slyšeli pověst o tom, proč byl kostelík po zničení husity opět vystavěn ze dřeva, a vše pověděli svému hejtmanovi. Ten nad tím jen pochybovačně vrtěl hlavou a několikrát opakoval, že to jsou jen babské povídačky. Chtěl všechny přesvědčit, že dřevo je dřevo, proti kameni slabé a zranitelné.
Hned druhý den svolal své vojáky a odešel v jejich doprovodu ke kostelu.Tam se pohrdavě rozkročil a švihl šavlí protiveřejím kostelních dvěří. Šavle se zlomila jako křehké sklo a jeden kousek, který se odrazil, důstojníka smrtelně zranil.
Pověst hovoří o tom, že když byl kostelík vypálen, bylo rozhodnuto o jeho obnovení, ale s tím, že bude postaven z kamene, aby se zabránilo jeho dalšího zničení požárem. Když kameníci začali se stavbou a druhý den přišli pokračovat, vše co jeden den postavili bylo zbouráno.Takto se to opakovalo po několik dní. Nikdo si nevěděl rady, až kdosi přišel s nápadem zkusit stavět ze dřeva tak, jak původně kostelík stával. Stavět se začalo ze dřeva a také co bylo postaveno, již zůstávalo netknuté.Foto hřbitovního kostelíku ze současné doby.

Kostelík Panny Marie má trámový strop s původní ornamentikou z poloviny 15. století. Velmi zajímavý je obraz z roku 1609, který znázorňuje tehdejší město Broumov. V ochozu se zachovalo devět dřevěných desek s popisem místních událostí z let 1542 - 1847. Kromě historie výstavby Broumova se zde můžeme dočíst i to, že roku 1542 zažilo město nájezd kobylek, v roce 1582 tu zase řádil mor, v roce 1630 panoval mimořádný hlad a drahota, v roce 1766 navštívil Broumov císař Josef II. a další události.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 7. června 2012 v 13:55

Víte,že dřevo,vytěžené v určitou dobu neshoří?Opravdu,dělaly se z něho dřevěné krby,pekařské lopaty atd..
To jen tak.Jdu číst dál.

2 Hanka Hanka | 10. října 2014 v 20:29

Moc pěkný příběh, přečetla jsem se zaujetím. Kostelík je moc pěkný, pár takových staveb znám... Z těch psaných událostí mě docela překvapily kobylky O_O , těch muselo být, když se dostaly do zápisů. Mory, hlad a drahota bývaly, hlavně v souvislosti s válečnými událostmi. A Josef II. rád podnikal takové inspekční cesty, někdy pod krycím jménem, takže i Broumov poctil návštěvou. Třeba už tehdy jel zkontrolovat nějaké textilní manufaktury, kdoví... ???  :-)

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 10. října 2014 v 22:21

[2]: Pokud se Vám Hanko líbí nejen příběh, ale i samotný kostelík, nabízím i jeho prohlídku. Protože je v jiné rubrice, tak bez hledání je to zde. http://mareniceaokoli.blog.cz/1306/dreveny-hrbitovni-kostelik
Přeji další hezkou prohlídku v tomto kostelíku. Mirek. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 10. října 2014 v 22:27

[2]: K prohlídce kostelíku se vztahuje ještě další článek, rovněž z jiné rubriky.
http://mareniceaokoli.blog.cz/1210/lapidarium-broumovsky-hrbitov :-)

5 Milad Milad | E-mail | 10. prosince 2014 v 20:02

Přeji hezký den, původně jsem hledala na netu nějaké povídání o adventních zvyklostech, ale nějak jsem se "zasekla" na Vašem blogu, je mi zajímavý. Mějte se pěkně. Milad

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 10. prosince 2014 v 22:00

Díky za návštěvu a pokud se Vám líbí různé články o našem městečku, rád Vás tu zase uvítám. Přeji hezké dny. :-)

7 Milad Milad | E-mail | 11. prosince 2014 v 13:36

Byla jsem v Broumově jen jedenkráte, před pár lety na výletě, byli jsme v klášteře a ve skalách. Líbilo se mi tam a tak si to tady vše ráda přečtu. Dík za Vaše zajímavé texty.
Milad

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 12. prosince 2014 v 14:47

Za tu dobu se tu opět mnoho změnilo. V současné době je největší akcí oprava kláštera. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama