Část 7. Broumov před třicetiletou válkou.

11. dubna 2012 v 21:22 |  Od minulosti k současnosti

Postavení broumovského sukna na vnitřním trhu v Čechách bylo pevné až do počátku třicetileté války. Před třicetiletou válkou bylo ve městě a na předměstích celkem 438 domů, z toho 203 domů na předměstích. Tímto počtem se Broumov řadil do kategorie velkých měst v Čechách. Bylo by však mylné se domnívat, že vývoj v Broumově byl plynulý. Město značně trpělo živelnými pohromami. Rozvodněná Stěnava strhla v červenci 1570. - 15. domů na broumovském předměstí.Tehdy zahynulo v Broumově 15. lidí. Mor zasáhl broumovské panství roku 1585. a způsobil smrt 2.207 osob na Broumovsku. V roce 1613. vypukl v broumovském klášteře požár, který způsobil značné škody. Roku 1633. vypukl v Broumově opět mor kterým umíralo denně 30 - 40 lidí. Celkem zemřelo tehdy Broumově a okolí na 5.000 lidí, mrtví byli pohřbíváni i na zahradách a polích. Hospodaření broumovského panství přinášelo klášteru nemalé zisky. Není proto divu, že opati usilovali o posílení moci nad celým panstvím. S tímto posláním přišel do Broumova v roce 1602.Wolfgang Seelender, který se stal nástupcem opata Martina II. Tento opat se také stal na Broumovsku prvním, kdo se pokusil o organizaci vesnického tkalcovství ve velkém a patřil mezi průkopníky rozptýlených tkalcovských manufaktur. Roku 1616. byl zhotoven seznam pro vesnické tkalce broumovského panství, který evidoval celkem 284. tkalců v 16 vsích. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 7. června 2012 v 14:20

Mor byla hrozná nemoc,ale tenkrát byli lidé i s hygienou na štíru.Přenašečem moru byly blechy od krys,kterých bylo všude plno.

2 Hanka Hanka | 19. října 2014 v 19:07

Zdravím vás, Mirku, jak jsem už psala, našla jsem si informace o Stěnavě, ale překvapilo mě, jaké škody napáchala. Červenec bývá u nás nejdeštivější měsíc, to musely tehdy padat "trakaře". ... Mory byly ve středověku postrachem, nic na tom nemění, že podle uvedených let to bylo už v novověku. Měla jsem možnost prohlížet staré matriky, kde také byly zápisy z doby morových epidemií. Bylo to deprimující, jak podle těch zápisů třeba během jednoho týdne vymřely celé rodiny. ... Na Broumovsku je tkalcovství rozšířené, i když o tom člověk ví, přece je těžko představitelné, jak tam 284 tkalců po večerech hrkalo doma na tkalcovských stavech - a všichni se uživili. Tehdy do práce ještě nechodili jako my, proto ta rozptýlená manufaktura. Díky za zajímavý článek. Přeji hezký nový týden. Hanka :-)

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 20. října 2014 v 17:58

[2]: Díky Hanko za komentář. Nahlížení do starých matrik je určitě nejen zajímavé, ale i poučné jak se dříve žilo nebo pracovalo. Velká voda tady páchala velké škody nejen dříve, ale i nedávných  letech. Některé zmínky jsou o tom v rubrice Hasiči a je to i např. http://mareniceaokoli.blog.cz/1306/hasici-veba-olivetin-cast-25 . Hezký nový týden Mirek :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama