Část 8. Důsledky třicetileté války.

16. dubna 2012 v 20:03 |  Od minulosti k současnosti

Hospodářství města a okolí velice utrpělo za třicetileté války častým pobytem vojsk - často zde pobývala zejména císařská vojska, která museli broumovští měšťané vyživovat. Také město a okolní vesnice se staly terčem nájezdů. V letech 1632 a 1634 okupovali Broumov a okolí Švédové a Sasové. Dědictví třicetileté války bylo žalostné.
V Broumově bylo podle odhadů jen třetina obyvatel, mnoho domů bylo pustých. To že se zájem velkostatků obrátil po roku 1775 k vlastnímu velkostatkovému podnikání vedlo ovšem k poklesu péče věnované manufaktuře a plátenictví. V tom okamžiku se probudila i iniciativa drobných pláteníků, do té doby spoutaných cechovními řády 17 a 18 století. Na Broumovsku nastalo nové období plátenických a soukenických podniků, které předznamenalo nastávající období kapitalismu. Někdejší klášterní bělidlo přešlo v roce 1800 do soukromých rukou. Koupil je Antonín Dauscha, který o několik let později zřídil další bělidlo v Olivětíně a přistavěl k němu valchu a mandl. Podnik Antonína Dauschy měl proti ostatním tu výhodu, že šlo o podnik bratra broumovského lékárníka, který se se zálibou věnoval chemii a mohl tedy barvit chemickým způsobem nezávisle na cizích odbornících. O Dauschových bělidlech nejsou podrobnější informace dochovány.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 7. června 2012 v 14:28

Nebyla to lehká doba.A vše se vejde do pár vět.

2 Hanka Hanka | 26. října 2014 v 17:57

Není pochyb o tom, že pro Broumov to byly kruté časy, ty dva roky pobytu vojsk se musely pořádně táhnout. Být terčem nájezdů je pro dnešní dobu nepředstavitelné O_O ... Období kolem roku 1775 je už na sklonku vlády Marie Terezie, která tehdy vládla už společně se synem Josefem II. a tehdy se snažili svými osvícenskými zásahy provést pokrok v hospodářství. A. Dauscha musel být prozíravý na svou dobu, já myslím, že jednal plánovitě i s tím bělidlem. Bělidla v plátenických oblastech bývala, ale on používal jak je vidět i chemické prostředky. Zajímavé... Přeji hezký týden, Mirku. Hanka :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama