Květen 2012

Každodenní šálek čaje. TT.

31. května 2012 v 15:02 Téma týdne,

To že čaj připravovaný z různých druhů bylinek má své hojivé účinky, je jistě dávno známá věc, která se hojně využívala v minulosti, kdy ještě nebyla tak dostupná lékářská péče, jako tomu je dnes. Ne vždy je nutné užívat různé prášky a další medikamenty pro odstranění některých obtíží. Mám svou oblíbenou léčivku, kterou čas od času používám, a to je Máta peprná. Lepší je máta sypaná nežli porcovaná, dá se koupit v lékárně. Její využití má mnoho podob a to nejen k zevnímu, ale i vnitřnímu použití. Mimo jiné je využívána i v kosmetice.


Máta peprná.


Je doporučováno její uživání jako odvar pouze při vzniklých potížích, nikoliv k pravidelnému pití. O její účincích a při jakých potížích ji lze používat, je možné se dočíst nejen na internetových stránkách, ale i v dalších půblikacích o léčivých rostlinách.

Téma týdne, Odpoutání mysli od těla.

15. května 2012 v 16:38 Téma týdne,

Výstižné téma, pod kterým se dá představit různé druhy odpoutání mysli od reality. Může to být ve spánku, nebo zásahem jiné osoby jako je hypnóza a podobně. Jiný takový způsob se může projevit jako v nedávné době při zasedání PS, kdy se jedna z poslankyň nechala slyšet jak na důchodce. Většina současných důchodců se narodila za války, takže jsou na chudobu zvyklí a pokud jim bude prováděna valorizace v té nejnižší hranici,tak si na nízké důchody zvyknou. Není to sice přesná formulace onoho výroku, ale i tak se dá usuzovat, že to bylo proneseno v naprostém odpoutání mysli a to nejen od těla.Ona představa, že se někde ubere aby se mohlo jinde přidávat, některé skupiny obyvatel udržovat na hranici snesitelnosti přežití a jiné s příjmy sta tisisíců měsíčně je jistě natolik lákavá, že i takové výroky mohou vznikat pouze oním nedostatkem, kdy mysl je odpoutána od reality všedního života.

Osvětlení Kalvárie, Nehoda,náhoda nebo úmysl ?

13. května 2012 v 18:01 Mařenice aktuality
Začátek května svým počasím lákal k nějaké procházce po okolí Mařenic a tak jsme se jednoho dne opět po roce vydali na poutní místo Kalvárie v Mařenicích. Je to docela pěkná procházka, i když výstup nahoru na Kalvárii je značně obtížný, kvůli poměrně vysokým schodům, ale to se dá ujít. Po několika odpočincích a výstupu nahoru se opět otevřel hezký pohled do širokého okolí. Po obhlídce kapličky a jejího okolí jsme uviděli úplně zničený reflektor, který osvětluje v nočních hodinách celou kapli.To nás nemile překvapilo. V nočních hodinách byla kaplička krásně osvětlena, byl to úžasný pohled, ale teď už není. Zvážíme li s jakým úsilím byla tato kaple obnovena a z jakých rozvalin, dalo by se to přirovnat jako k povstání bájného ptáka Fénixe z popela.
Jenom rozpočet na obnovu představoval 2,5 mil.korun, byla upravena přístupová cesta, upraveno okolí kolem kapličky, zavedeno osvětlení a zhotovena orientační tabule na rozhledně. Obec a její obyvatelé dělají vše pro to, aby památky v jejím okolí byly nejen obnovovány, ale i udržovány. Nedělá se to pro nějakou zálibu nebo popularitu, ale vzpomínat po letech na to, co kde stávalo a jaké to bylo je asi málo.Nevíme komu mohlo vadit noční osvětlní, ale mám takový dojem, že vše rozbíjet nebo ukrást je naší národní disciplínou. To, co se v památkách obnovuje nebo udržuje se nedělá jen pro současnost, ale i pro budoucí generace. Vím, že toto zamyšlení se nedostane k těm, kterým je to především určeno a proto bych byl rád, aby aspoň mezi čtenáři tohoto blogu se to jejich prostřednictvím dostalo mezi širší veřejnost.

Přehradní nádrž na Naději.

11. května 2012 v 14:42 Mařenice a okolí

Jsou tomu dva roky, kdy vodní živel se přehnal údolím od přehrady na Naději a zanechal po sobě následky, na které se bude vzpomínat ještě řadu let.

Přehrada na Naději.

Je to místo pro turistiku jako stvořené, což potvrzuje i uvedený den na 1. května letošního roku, kdy se to v celém okolí návštěvníky jen hemžilo. Nebyla nouze potkat jak pěší, tak i na kolech, kterých asi převládalo nejvíce.Ten, kdo chce zvolit pohodlnou a širokou cestu, má možnost od spodní příjezdové části pokračovat krátkým stoupáním po lesní cestě až k přehradní hrázy. Po levé straně této cesty je značená odbočka, kterou je možné se dostat ke známé Ledové jeskyni, která je sice většinu roku uzavřena, ale i tak okolí nabízí zajímavé pohledy, zejména pro milovníky fotografických záběrů. Zpáteční cestu je vhodné zvolit od přehradní hráze po spodním okraji podél Hamerského potoka, kde se nachází řada hezkých míst a celá trasa je doplněna lávkami pro přechod potoka.I na této cestě bylo možné potkávat kolaře v nejednom případě s kolem na rameni.Kdo má rád delší pěší procházku, může pokračovat na nedalekou zříceninu hradu Milštejn, a odtud na osadu Trávník k vytouženému občerstvení.

Pálení čarodějnic

6. května 2012 v 17:09 Mařenice aktuality


Připravená hranice.
Každoročně se v Mařenicích uskuteční na posledního dubna pálení čarodějnic. Ani letošní rok 2012 nemohl být vyjímkou a tak ještě před vlastním zapálením hranice, bylo možné podle vlastní chuti si opéci nějakou tu dobrotu. O návštěvu této podívané nebyla nouze a to díky i příjemnému teplému počasí, které vládlo i v následujících dnech. Hranice byla doplněna o další čarodějnice, které měly být upáleny, a pak se již jen čekalo na ten správný okamžik, kdy vzplála nejen hranice, ale i umístěné čarodějnice. Celá akce byla nejen příjemným zpestředním po dlouhém zimním období, ale i možností setkání a popovídání si se známými o všem,co koho zajímá.