close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Část 11. Cihelna Olivětín.

15. června 2012 v 18:00 |  Od minulosti k současnosti

Tímto se vracím k předcházejícímu článku s podrobnější informací o cihelně, zpracovanou p. ing.Gabrielem a následně zařazenou do historie obce Heřmánkovice. Souhlas ke zveřejnění mi byl poskytnut. Josef Edler von Schroll 15. dubna 1877 koupil od manželů Marie a Josef Hitsfeldových v Heřmánkovicích velké jíloviště pro vybudování polní cihelny. Zřízení stavby s jednou polní pecí a dvěma sušícími komorami, razičkou, dvěma dosoušecími pecemi, hliníkem a kolnou oznámil Schroll okresnímu hejtmanství dne 15. června 1878. V tomto roce byla cihelna rozšířena o kruhovou pec.Budovy cihelny. Foto: historie obce Heřmánkovice.


Kolaudace se konala dne 16. června 1881. V březnu 1882 bylo denně vyraženo 8.000 ks. cihel, v srpnu již pracovaly dva razící stroje s výkonem 24.000 - 30.000 kusů cihel. Pohon strojů zajišťovala lokomobila o síle 12 HP. Aby kruhová pec zvládla vypálit 150.000 ks. velkých cihel, musela být rozšířena. V prvním patře pece se nacházela sušárna pro 30.000 kusů čerstvých cihel. Provoz byl dále posílen několika novými stroji. Pohon nyní zajišťoval parní stroj o síle 30 HP. V sezóně pracovalo 80 lidí, v zimě polovina. Ročně se vyrobilo okolo 3 milionů kusů cihel různého formátu - půdovky, děrované cihly, obkladačky, zdící cihly, dlažba a trubky o světlosti 50 až 130 mm. Třetina až polovina se vyvážela mimo území okresu Broumov. Pomocí válečkového dopravníku o délce dráhy 800 m. dopravuje se cihlářská hlína k válcům a lisům, které denně vyprodukují 40.000 cihel. Roční výrobu možno odhadnout na několik milionů kusů.

Ve dvacátých letech 20. století byla také zřízena lanová dráha na dopravu jílu od benešovského potoka. Po znárodnění cihelny v roce 1945 a odsunu majitele byl správcem Josef Chvojka (v letech 1945 - 1948), který přivedl do cihelny v roce 1945 celé osazenstvo z řad cihlářských dělníků. V roce 1947 se o cihelnu ucházel ONV Broumov. Při jednání se MNV Heřmánkovice cihelny zřekl a tak ONV cihelnu převzal. ( Okresní průmyslový kombinát Broumov - okresní podnik místního hospodářství ). Ta byla ve špatném technickém stavu - hlavně strojní zařízení. Veškeré stroje poháněl již zastaralý parní stroj a lanová dráha, po které se dopravoval cihlářský jíl z Benešova, byla poháněna dieselovým motorem.
Foto: Historie obce Heřmánkovice. Celkový pohled.

V roce 1955 jsou veškeré staré stroje na výrobu vyměněny za výkonnější. V objektu byl postaven transformátor a stroje jsou poháněny elektrickými motory. Cihelna nepracovala na plný výkon, což bylo zaviněno zastaralým zařízením a jeho pomalu postupující výměnou. Po odchodu pana J. Chvojky se odborné dělnictvo rozešlo a ze starého osazenstva zůstali jen tři dělníci.
Foto: Historie obce Heřmánkovice.
Lanová dráha vedoucí z cihelny přes Benešov do jíloviště.


Střídali se zde nekvalifikovaní dělníci, mnohdy se špatnou pracovní morálkou a i výměna vedoucích byla častá. Začátkem roku 1956 byla provedena další výměna starých strojů, do hliniště byl dodán nový bagr na dobývání cihlářské hlíny a do cihelny nový kráječ cihel s denní kapacitou 28.000 kusů cihel. Současně byl opraven komín, postaven zásobník na zimní pálení cihel pro 750.000 kusů. Cihelna byla v roce 1957 začleněna do krajského podniku Pohorské cihelny - (Krajský podnik místního hospodářství se sídlem v Náchodě). Během roku se zde vystřídali tři vedoucí. Od 1. ledna 1959 je cihelna zařazena do národního podniku Polabské cihelny, podnikové řiditelství Hradec Králové. Počátkem šedesátých let 20. století cihelna zanikla. Lanová dráha byla demontována a řada budov odstraněna. Kruhová pec ( údajně byla také využívána jako sklad n.p. Zelenina) byla v osmdesátých letech zbourána a na jejím místě stojí dvě řady garáží. Hliniště v Benešově sloužilo jako skládka městského odpadu a v osmdesátých letech bylo rekultivováno. Dnes je zde pole.

zdroj informací:
http://www.hermankovice.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 15. června 2012 v 21:08

Děkuji za pěkné počteníčko.
U nás v Těšíně byla taky cihelna,tam se
dopravovala hlína malými vláčky,a my jako děcka,jsme si tam chodily hrát.

2 Olina Olina | E-mail | 13. ledna 2015 v 17:44

Moc pěkně je to napsané, vůbec jsem neznala minulost našeho oblíbeného místa, kde jsme si jako děti hrály na schovku, byla to pro nás úžasná zábava a ty sklady zeleniny tam opravdu byly.
Ještě jednou , DĚKUJI.

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 13. ledna 2015 v 19:06

Díky za komentář. Je škoda, že pamětníků na tuto část Broumova je stále méně a těžko se shánějí některé informace včetně fotografii. Olivětín by znám svou kulturní i sportovní činností a to především za podpory bývalého n.p. Veba, dnes a.s. Pokud se týká bývalých skladů ovoce a zeleniny v cihelně jejich vedoucím byl p. Ryšánek a po likvidaci cihelny byly tyto sklady umístěny v prostorách městského pivovaru Broumov. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama