Část 13. Schrollův palác v Broumově.

30. června 2012 v 17:00 |  Od minulosti k současnosti

V roce 1867 - 1868 postavil Josef Schroll dům s č.p. 239, který byl nazýván palácem a do něho se nastěhoval. V roce 1872 byla provedena první přestavba, byla v zahradě vybudována další přístavba, která sloužila jako byt pro zahradníka a kuchařky. Dále byly přistavěny stáje. V budově bylo zavedeno plynové osvětlení, ale po výbuchu plynu zde bylo v roce 1884 zavedeno elektrické osvětlení z vlastní elektrárny v Olivětíně. V roce 1885 byla provedena definitivní přestavba - byly zrušeny obchodní místnosti a celý objekt byl zřízen jako obytný. Po smrti Josefa Schrolla bydlela v objektu jeho manželka Eleonora Krieschová -Schrollová, která provedla některé přestavby v roce1901. Když Eleonora Krieschová - Schrollová zemřela v roce 1923, celý objekt odkázala městu. Po několika letech průtahů se závěti byla v roce 1931 zahájena přestavba přízemí, kde byla zřízena spořitelna.Bývalá Schrollova vila, dnes Městský úřad.

Dnešní budovu Městského úřadu na Masarykově třídě v Broumvě postavil Josef Schroll v roce 1868 jako nové representativní sídlo své firmy. Do roku 1876 tu pracovala centrální úpravna tkanin. Budova vlevo, vila postavená pro druhou Schrollovu dceru Eleonoru. Budova byla i v dalších letech upravována pro potřeby města.Pohlednice ze sbírky p.Chalupníčka.
Pohlednice z roku 1926 zobrazuje zahradní výstavu květin ve Schrollově parku za dnešní budovou Městského úřadu.


Langrova rodina bydlela v Olivětíně v budově s č.p.156., což je dnešní základní škola v Olivětíně. Po uvalení národní správy nad Schrolovým majetkem bydlel v této vile národní správce. Později zde byly ubytovány řádové sestry a také Řekyně. V místech dnešní tělocvičny stávaly stáje pro koně a stodoly na seno.Budova kde bydlela druhá dcera Josefa Schrolla, Johana Schrollová ( provdaná Langrová ).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 1. července 2012 v 20:04

Nemůžu přijít na to - Langrova rodina,jakou spojitost má se Schrollovýma?Šla jsem pozpátku,ale
nikde jsem to v čtení o Broumově u Vás nenašla.

2 helena helena | Web | 2. července 2012 v 9:22

[Smazaný komentář]Děkuji.

3 helena helena | Web | 2. července 2012 v 18:24

[Smazaný komentář] Ano,je to tak lepší.

4 Marta Marta | 13. prosince 2013 v 13:38

Nevíte někdo, kolik a jaké děti měl Benedikt Schroll. Vedle pokračovatele Josefa vím o Augustinovi, možná Joanes Benedikt. Zajímá mě, jestli měl dceru a jak se jmenovala nebo odkaz, kde by se to dalo zjistit.
Děkuji

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama