Část 14. Založení Schrollova hasičského sboru.

4. července 2012 v 19:47 |  Hasiči Veba Olivětín

V roce 1870 byla postavena druhá mechanická tkalcovna v Olivětíně v důsledku zvýšených poptávek na bavlněné zboží pro armádu. V roce 1873 byla při továrnách zřízena vlastní tovární nemocnice pro dělníky a v roce 1874 byla zřízena zvláštní dílna na opravy strojů, která byla vybavena vlastním parním strojem. Pro tak rozsáhlý komplex budov a pro zabezpečení závodu pro případ vzniku požáru, byl založen první hasičský sbor na Broumovsku.

Byl založen v roce 1874 ředitelem a vlastníkem firmy " Benedikt Schroll a syn " Josefem Schrollem, jako tovární hasičský sbor v závodě Olivětín. Po založení tvořilo sbor 80 mužů - zaměstnanců továrny, a na začátku 20 století se jejich počet blížil ke 150. Prvním velitelem byl syn majitele Josef Schroll, jeho zástupcem byl ředitel bělidla Franz Rothemann. Požární sbor měl velkou podporu od majitele, který nechal vybudovat odpovídající zázemí a zakoupením potřebného vybavení. Olivětínští hasiči měli od roku 1877 k dispozici skvěle vybavený hasičský dům se dvěma strážními místnostmi s 12 postelemi, nábytkem a obrazy, dvěma montážními místnostmi, prostorem pro stříkačku, skladem rekvizit, velitelským stanovištěm a kovovou lezeckou věží.
Tovární hasičský sbor hrál významnou společenskou úlohu v životě firmy a města. Hasiči ve svých uniformách byli neodmyslitelnou součástí všech světských i církevních slavností, vítání vzácných návštěv, pohřbů významných osobností a členů sboru, svěcení praporu a podobně. Veškeré náklady členů nesla firma. Podobně majitelé přispívali na pohoštění při zábavách a plesech, při významnějších cvičeních a odměňovali i zasloužilé členy sboru. Jednalo se o dobře vycvičený hasičský útvar.
S podporou vedení firmy založil v roce 1875 kapelník Karel Römeth z Broumova hasičskou kapelu složenou převážně z členů hasičského útvaru. Jeho sláva opustila i brány Schrollova závodu. Učinkovala nejen ve městě, ale i v přilehlých slezkých lázeňských městech a jejich účast byla i ve Vídni při příležitosti konání Světové výstavy. Brzy po svatbě, kdy se stal Judr. Eduard Langer zástupcem své manželky Johany Schrollové v ředitelské radě, projednávali na své schůzi hospodářství v uplynulém roce, kde Langer předložil návrhy, které nasvědčovaly, že chce do řízení závodu pronikavě zasahovat. Mimo jiné se mu zdálo, že závodní kapela, na kterou bylo třeba v roce 1893 vynaložit 1.370 zlatých, je příliš nákladné a prosadil její rozpuštění. ( Jednalo se zřejmě o zmiňovanou kapelu hasičského útvaru ). Se štábní kultůrou byla vedena i kronika hasičského sboru. Ta byla v pozdějších letech uložena v podnikovém archivu v Olivětíně, a ta shodou okolností byla v roce 1979 při velké povodni zcela zničena.
Po druhé světové válce v roce 1945 po příchodu českých zaměstnanců na místa odsunutých Němců byl založen český tovární sbor, jako součást Okresní hasičské jednoty. V padesátých a šedesátých letech byli hasiči z Olivětínské Veby úspěšni na soutěžích požárních družstev a nejvíce si cenili účasti na krajské soutěži požárních družstev. V roce 1955 bylo družstvo mužů ve složení : Bohumil Rychtr st., Josef Frýba, Kurt Kamler, Jaroslav Bernard, František Kučera, Josef Obršál, Jaroslav Rathouský, Vladimír Šrytr, Oldřich Lorenc, Josef Tošovský, Jan Grim, Bohumil Rychtr ml., úspěšné na celostátní soutěži požárních družstev v Hradci Králové. Prvním požárním vozidlem byla stříkačka značky Krupp, v padesátých letech sbor dostal automobilovou stříkačku Praga RN. Koncem roku 1964 měla závodní jednotka Veba Olivětín 37 členů, z toho jednu ženu - Dagmar Krejčovou.


Zdroj informací:http://www.hasici-veba.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 5. července 2012 v 10:48

Ono to jsou investice a náklady,které se ale,když se něco stane vrátí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama