close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Část 17. Schrollova škola a školka v Olivětíně.

17. července 2012 v 19:19 |  Od minulosti k současnosti
V roce 1878 postavil Schroll v Olivětíně vlastní školu, při které byla současně zřízena školka pro děti zaměstnanců.Tato původní Schrollova škola a školka se nachází vedle kulturního parku ( Ozon ) v Olivětíně v zahradě dále od silnice.Bývalá Schrollova škola a školka č.p. 63.

Tato budova byla po roce 1945 upravena na bytové jednotky pro zaměstnance závodu. V roce 1879 bylo vykázáno, že v závodě pracovalo celkem 112 tkalců a pomocných dělníků a dělnic.Dále to bylo 9 topičů a 4 strojníci, ve skladu pracovalo 8 dělníků.Závod měl 2 vrátné, 3 strážné, 3 uhlíře, 2 řemenáře,1 bednáře, 9 truhlářů, v továrních dílnách pracovalo 9 zámečníků, 3 soustružníci, 5 kovářů, 2 učňové.V účtárně pracovali 4 zaměstnanci. Na bělidle pracovalo 39 zaměstnanců a dále závod zaměstnával 2 kočí a 1 pokrývače.V roce 1879 byla postavena nová barvírna, která byla vybavena příslušným zařízením a v roce 1880 jak již bylo zmiňováno zahájila provoz. Celá továrna byla vybavena elektrickým osvětlením, které bylo zavedeno i do kanceláří. V té době byl Josef Schroll povýšen do šlechtického stavu. V roce 1893 pracovalo v Olvětíně pod vedením tří ředitelů 1949 dělníků, 1665 mechanických stavů bylo poháněno 22.parními stroji. Závod měl vlastní plynárnu a elektrárna spotřebovávala ročně 1.084 vagonů uhlí. Dlouhou dobu byl jedním z produktů zpracovávání hnědého uhlí svítiplyn. Jde o směs H2, CO, CO2 a dalších plynů, které se vyrábí zplynováním hnědého uhlí. Přes rozžhavené uhlí o teplotě 900 - 1100 °C se vede vodní pára a vzduch. Zatímco při nedokonalém spalování uhlí vzniká převážně oxid uhelnatý a uhličitý, přidáním vody a kyslíku se výsledná směs plynů obohatí o vodík a má vyšší výhřevnost. Svítiplyn se využíval hlavně v plynovém osvětlení a pro vytápění. Veřejné osvětlení svítiplynem začalo v roce 1807. Taková výroba měla velkou tradici i na našem území. Vzhledem k vyšší ceně, složitějšímu rozvodu a nebezpečí výbuchu bylo nahrazováno osvětlení elektrické. Ze stejných důvodů se upustilo i od využití v domácnostech. Zvláštní specialitou Schrollových výrobků byla také výroba balonového hedvábí pro vzducholodě a balony pro vojenské účely. Až po smrti Josefa Schrolla v říjnu 1891 bylo registrováno 30.ochraných známek pro Schrollovy výrobky a ty byly značeny známkou D +R.Hlavním odbytištěm byla celá rakousko-uherská monarchie.Do zahraničí se vyvážely bavlněné tkaniny do Turecka,Bulharska,Srbska,Rumunska,Itálie,Řecka a Německa. Přes Hamburk byly vyváženy výrobky do Ameriky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 18. července 2012 v 19:58

Dobrý den,jak to tak čtu,tak to by se jim tenkrát přidaly detektory kouře,tady je to od 12.07.2012 předpis,když vypukne požár a vy je doma nemáte,pojišt'ovny neproplatí ani jedno euro.Ted' když máte velký barák,tak jich potřebujete několik a ono to sumasumárum udělá dost pěknou sumu.
Ale tenkrát by se jim přidaly,promińte,že píšu takové nesmysly,ale mám toho plnou hlavu,protože je prodáváme a jak je zvykem,lidi nechávají vše na poslední chvíli,takže jsme měli v krámě dost lidí právě kvůli nim,a ted' čtu o tom svítiplynu,to jsem ani nevěděla,že se vyráběl z hnědho uhlí.Díky za informace.

2 děda tik tak děda tik tak | 19. července 2012 v 14:29

[1]:Pamatuji jako kluk,že u nás jezdil po vesnici jeden pán,který vykupoval kůže,měl malý náklaďáček vzadu kotel do kterého přikládal a jezdil také na plyn.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama