Část 18. Nemocenská pokladna Benedikta Schrolla.

8. srpna 2012 v 15:45 |  Od minulosti k současnosti

Bezmála dvacet let před tím, než to zákon továrníkům nařídil, vznikl v roce 1870 v olivětínské tkalcovně systém nemocenského pojištění, tzv. nemocenská pokladna.Podobně tomu bylo i v případě továrny v Meziměstí. V roce 1898 založila firma pro své zaměstnance nadaci pracovních invalidů. V roce 1908 si již dělníci i úředníci mohli spořit na důchod v penzijní pokladně či uzavírat úrazové pojištění. Nemocenské pojištění dělnictva bylo zavedeno zákonem z roku 1888, které však nerušilo dosavadní nemocenské pokladny podnikové. Zaměstnavatelé byli povinni přihlásit své dělníky k pojištění a platit za ně celé pojistné. Jednu třetinu pojistného platili sami, dvě třetiny pojistného sráželi dělníkům ze mzdy. Podpora v nemoci činila 60% mzdy, dělnice po porodu dostávala podporu 4 týdny, při úmrtí pojištěnce byl vyplácen pozůstalým příspěvek ve výši dvacetinásobku denní mzdy.
Podniková smlouva o nemocenském pojištění byla vypracována pro firmu Benedikta Schrolla z roku 1886 v následující podobě.
Části z celkového dokumentu.

V textovém znění smlouvy se píše o nemocenském pojištění pro zaměstnance firmy Benedikta Schrolla továrny k.k. Broumov Olivětín v roce 1886. Statut pro nemocniční pokladnu továrny pro zpracování bavlny, mechanické tkalcovny, bělidla a apretury závodu Benedikta Schrolla. Statut je rozpracován do následujících oblastí, které vyjadřují v každé části podrobné znění působnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 8. srpna 2012 v 16:29

Zajímavé,bylo to jak v Americe skoro ještě dnes.Až Obama zavádí povinné nemocenské pojištění.Na vyplácení mzdy v době nemoci se v podstatě nic nezměnilo-zůstává 60%.
Čeho jsem si ještě všimla,že osoba,která toto psala,je velmi tvrdohlavá a energická.U toho podpisu obzvlášt'.Poznáte to podle smyček a oblouků.
Já mám na to náběh taky a v grafologii jsem kdysi na to narazila.Vždy,když se ženu hlavou proti zdi,snažím se psát uvědoměle,zklidnit se,vždyt' se nic neděje.I písmo o nás řekne hodně.

2 deda tiktak deda tiktak | 8. srpna 2012 v 16:45

[1]:Právě způsob písma a tvary udělaly své při překladu celého dokumentu.Pěkný problém.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama