close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Památník obráncům hranic.

11. srpna 2012 v 16:45 |  Mařenice a okolí

Jedno červencové odpoledne bylo rozhodnuto.Je hezky, obloha téměř bez mráčku tak se pojede na Světlou na Wache. Přímo na státní hranici se Spolkovou republikou Německo, při silnici z Dolní Světlé do Saského Waltersdorfu, se nachází památník zbudovaný na paměť obránců Českosloveska v pohnutém roce 1938. Pomník je vybudován na místě, kde stál Československý celní úřad, o který byl dne 22.září 1938 sveden boj příslušníky Stráže obrany státu s příslušníky sudetoněmeckého freikorpsu.
Na hraničním přechodu Dolní Světlá - Waltersdorf, zvaném Wacha, byla celnice postavena ve 20. letech 20. století.Stala se známou událostí z 22. září 1938, kdy byla budova přepadena přesilou henleinovců a posádka byla donucena k odchodu ( platil i zákaz za žádnou cenu nepoužít zbraně! ).Ještě ten samý den ale dostali příslušníci SOS rozkaz dobýt ztracenou celnici zpět.Toto také udělali a proti asi trojnásobné přesile Freikorpsu po hodinovém boji byl opět hraniční přechod v jejich rukou.
Přišel ale Mnichov a hraničáři i ostatní vojáci museli tyto oblasti na dlouhou dobu opustit. V roce 2003 byl zde odhalen pomník připomínající události onoho roku.Hraniční přechod byl po skončení války obnoven, ale již v roce 1948, kdy byla hranice uzavírána, byl zrušen.Budovu celnice a sousedního hostince postihl osud mnoha pohraničních objektů a opuštěné byly zbořeny, snad někdy kolem roku 1957. Na saské straně se nachází pomník, připomínající že tudy po skončení války při odsunu odcházeli sudetští Němci z pohraničních obcí do Německa.Celý prostor má dnes již zcela jinou podobu.

Výhled z terasy do údolí s pohledem do Saskéhko Waltersdorfu, byl nádherný.Vpravo v pozadí jsou vidět stožáry větrných elektráren.Jelikož bylo teplo a organismus volal po doplnění tekutin, neodradila nás ani cena 3 eura za jedno pivo v místní Krakonošově restauraci.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 12. srpna 2012 v 14:35

Krásná krajina.A to pivečko za 3,-€ určitě chutnalo.Krásný den přeji.

2 deda tiktak deda tiktak | 12. srpna 2012 v 16:31

[1]: Škoda že se na české straně nic takového neobnovilo.

3 helena helena | Web | 13. srpna 2012 v 9:26

[2]:Máte pravdu a při českých cenách by se Němci nahrnuli k obědům atd........

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama