hodiny 1. Co se psalo o hodinářství.

10. září 2012 v 22:26 |  Hodiny
Z nástěnných hodin vynikly již roku 1842 zhotovené hodiny s osmidenním chodem, které se automaticky natáhly, jakmile se docházející závaží dotklo hodinové skříně; prý mohly jít bez opravy 120 let a podle Zlaté Prahy z roku 1891 šly tenkrát již 50 let. Roku 1845 vyrobil Prokeš hodiny, které se natahovaly jednou za rok, podle téhož informátora šly roku 1891 ještě bez opravy. Někdy kolem roku 1860 zhotovil pro hraběte Valdštejna kyvadlové hodiny, které podle " Časoměru " po jednom natažení šly celé čtvrtstoletí. V oboru hodin visacích sestrojil Prokeš mnoho nejrůznějších hodin s nejrůznějším mechanismem. Tak na příklad nástěnné hodiny, které se natahovaly otevřením dvířek a jejichž pero se častějším otevíráním dvířek nepřetáhlo. Módním tehdy druhem závěsných hodin byly tak zvané pendlovky, i v ně vtěloval Prokeš svou dovednost. Jedny z nich byly popsány takto: barokní skříňka ze tří stran zasklená, výšky 140 cm, šířky 30 cm, hloubky 14 cm, s kyvadlem a závažím a na ciferníku s nápisem " Náš chod trvá jedním natažením 4. léta. Jan Prokeš v Sobotce 1854. Majitel dodal, že dosud jdou bezvadně. Informace, které zde uvádím jsou převzaty z www Paichl.cz.

Jedny z prvních větších hodin, které jsem si postavil.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 11. září 2012 v 9:42

Jste trpělivý člověk.A kdysi byli skuteční mistři hodináři.I když dneska také.Když někdy vidím,kolik peněz bych mohla utratit za náramkové hodinky,tak se divím,jak se takové obchody můžou uživit.Bud' dostávají vysoké rabaty nebo se skutečně najdou boháči,kteří si takové hodinky koupí.Když pojedeme někdy do Bad Kreuznachu,nafotím to,pokud ještě tento obchod existuje.

2 deda tiktak deda tiktak | 11. září 2012 v 16:16

[1]: Nejdražší hodinky na světě stojí 93 milionů korun.Blýská se na nich 1 292 diamantů a výrobce si je cení na pět milionů dolarů, tedy 93 milionů korun.

3 Hanka Hanka | Web | 19. září 2012 v 22:28

Postavil jsi krásné hodiny, smekám před tvou šikovností a trpělivostí.
Kdysi jsem znala jednoho pana hodináře, to byl hotový čaroděj, dokázal spravit jakýkoliv strojek a opravit i hodně poškozenou skříňku. Mám doma dvoje starožitné kyvadlové hodiny, jsou to moc pěkné kousky, ty nám uváděl do chodu.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama