Hodiny 2. Hodně staré hodiny mají svůj rodokmen stejně tak jako lidé.

17. září 2012 v 18:15 |  Hodiny
Některé články z více než sto let starých zdrojů se snad mohou z dnešního pohledu zdát úsměvné nebo kuriózními, ale třeba je brát jako svědectví dávno minulých let, kdy v podmínkách často velmi skromných a s jednoduchým vybavením, vznikala taková dílka, která i dnes zasluhují obdiv a uznání. Hodiny kolečkové, které známe z dnešního provedení nalézáme teprve v dobách pozdějších. Dlouho trvalo, nežli lidský důmysl a vynalézavost přišel na myšlenku, že volný stále se otáčející chod koleček ozubím do sebe zapadajících lze řídit nebo regulovat neboli je zdržovat k pomalému či odměřenému otáčení. To se dalo zhotovit mechanismem, který je dnes znám pod názvem krok. Postupným zlepšováním se přišlo k důležitému vynálezu pérových hodin. Hybná síla, která dosud byla přiváděna závažím, byla nahrazena ocelovým pérem. Ocelová spruha neboli péro je stočeno silou a svou pružností má snahu se zpět roztočit. Právě tohoto účinku bylo použito jako hybné síly, která stroj uváděla do pohybu. Jeden konec péra se upevnil na vnitřní straně cylindrického pouzdra bubnu a druhý konec péra na hřídeli bubnem procházejícím, na němž péro mohlo být navinuto. Tímto zpětnám roztáčením péra se buben v pohyb uvádělo. Na bubnu se nalézalo ozubené kolo, které svým ozubím do stroje sahalo a ostaní soukolí uvádělo do pohybu.
Tyto hodiny byly původně ruské bakelitové kukačky. Získal jsem je od kamaráda, který je měl kolik let venku na zahradě pověšené na verandě spíše jako dekoraci. Vnitřek byl již v desolátním stavu od vlhka, měchy od kukačky rozpadlé, strojek silně zašlý. Po vyčištění a dalších dílčích úpravách jsem je uvedl do chodu a již více jak 15 let jsou stále v chodu. Pro chod strojku je využíváno závaží a druhé pro odbíjení půl a celých hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 19. září 2012 v 22:38

Máš moc pěknou zálibu, ty budeš asi taky čaroděj, jako ten hodinář, o kterém jsem psala v komentáři u článku "hodiny 1."

2 deda tik tak deda tik tak | 20. září 2012 v 16:11

[1]:Čaroděj ne,ale mám jedno mott:Hodinám i nástrojům na jejich výrobu, stejně  jako varhanám moc nesvědčí, když stojí ladem, nejdou, nebo  se na ně nehraje. Vlastně ani Vaší mozkovně moc nesvědčí, když zahálí. Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde  jste.

3 Hanka Hanka | Web | 20. září 2012 v 22:39

[2]: S tím bezvýhradně souhlasím! :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama