Část 24, Schrollova nemocnice v Olivětíně.

25. října 2012 v 16:07 |  Od minulosti k současnosti
Nemocnice byla vybavena ústředním topením, elektrickým osvětlením, ventilací a byla určena pro hospitalizaci zaměstanců Schrollových závodů, pokud byli členy nemocenské pokladny. Veškeré náklady spojené s jejím provozem šly z firemního rozpočtu.

Tato budova byla postavena jako nemocnice pro zaměstnance Schrollových závodů a je umístěna po pravé straně silnice směrem na Broumov od závodu Veba Olivětín. Zahrada v zadních částech budovy byla přístupná pro pacienty. Tato budova s č.p. 62 byla v nedávné době již zrekonstruovaná a byly zde zřízeny také podkrovní byty.
Na této budově je také umístěna pamětní deska Emerika Ratha, který zde strávil své mládí. Emerich Ráth byl všestranným sportovcem a navzdory svému mládí byl propagátorem lyžování na Broumovsku. Po absolvování vojenské služby se zůčastnil mnoha závodů v atletice, plavání, veslování, pozemním i ledním hokeji, kanoistice a rychlobruslení. Výčet závodů včetně jeho úspěchů by byl značný. Za připomenutí stojí i to, že se v březnu 1913 podílel na záchraně Hanče v Krkonoších. Zemřel v prosinci 1962 v broumovské memocnici ve věku 79. let.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 26. října 2012 v 23:37

Nebyl ten Rath nějaký předek nachvalně známého, v současné době vězněného jmenovce? ;-)  :-D

2 Katka Katka | Web | 27. října 2012 v 5:08

Jestli se nepletu, šla jsem kolem nemocnice někdy předloni. Nevím přesně, jestli už byla rekonstruovaná (asi ano), ale působila na mě trochu smutně, ne jako po renovaci....snad zašlá omítka?

3 děda tik tak děda tik tak | 27. října 2012 v 13:41

[1]: Nebyl a to je snad dobře,Jeho sportovní výkony daleko přesáhly výkony toho současného,alespoň pokud se týká těch sportovních. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | 27. října 2012 v 13:47

[2]: Ona to dnes již není nemocnice,je to celé upravené na bytové jednotky.Pravdou je, že barva na omítce dlouho nevydržela a může to působit zašle.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama