Broumovsko, Hvězda.

1. října 2012 v 18:54 |  Zajímavosti z cest
Kaple Panny Marie Sněžné byla postavena v roce 1733. Je to nejvýše položená stavba na Broumovsku, kaple se nachází v nadmořské výšce 674 m a je odtud krásný výhled na Broumovskou kotlinu, Javoří a Soví hory. Dále zde byla postavena ve Švýcarském stylu chata Hvězda, která slouží jako restaurace.Vstupní brána na turistické stezce vedoucí od restaurace Amerika, která je umístěna pod lesem v údolí a je výchozím bodem pro výstup.
Kapli Panny Marie Sněžné, nechal postavit umění milovný opat Otmar roku 1733 dle plánu stav. Kil.Dienzenhofera a na ochranu kaple chýši pro mnicha, zvanou Poustevna. Roku 1787 byla kaple z nařízení císaře Josefa II. zrušena. Opat Dr.J.N. Rotter nechal kapli v roce 1855 obnovit. V dávných dobách před tím nazývalo se toto místo " Polická Hora" .Když roku 1670 byl na tomto místě postaven vysoký dřevěný kříž a na něm připevněna daleko viditelná zlacená hvězda pro orientaci pocestných, vzniklo pojmenování Hvězda.Vnitřní zařízení kaple.
Benediktinská fořtovna postavená na sever od kaple Panny Marie Sněžné byla zbudována v roce 1853 ve Švýcarském slohu. Dřevěná roubená stavba je položena na kamenném suterénu založeném na skalách Broumovských stěn ve výšce 674 m nad mořem. V interiéru je nejhodnotnější vstupní sál procházející oběma patry s kazetovým stropem. Chata Hvězda byla ministerstvem kultury ČR prohlášena dne 3.11.1998 nemovitou kulturní památkou a v současné době slouží jako restaurace s ubytovnou.


Pohled na Broumovskou kotlinu. Snímek není příliš kvalitní pro opar vznášející se nad Broumovem.

Pro zájemce prohlídky ve virtuálním náhledu nabízím tento odkaz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 2. října 2012 v 10:31

Krásný výlet.Zajímal by mě název Soví hory - má to spojitost s hojným výskytem sov? :-)
Máte tam skutečné skvosty a obdivuji,jak jsou kaple v Čechách udržovány. :-)Možná mi to přijde taky proto,protože tady máme jen protestantský kostel a v něm je všechno jednoduše zařízeno - oltář,kříž,křtitelnice,ale žádné sochy atd...
Přeji krásný den. :-)

2 jezinka jezinka | Web | 2. října 2012 v 10:59

A pak že u nás není krásně.Nádherné fotky. :-)

3 Irena Linhartová Irena Linhartová | E-mail | 17. března 2014 v 17:14

Krásné  místo.Ovšem jídlo v restauraci opravdu nedoporučuji.Majitelova snaha být vtipný je jen elegantní způsob jak člověka odrbat.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama