Hodiny 3. Něco málo o hodinách.

12. října 2012 v 17:34 |  Hodiny
Hodinového stroje se užívá nejen jako měřidlo času, ale i k různým jiným účelům.
Hodiny astronomické:
Hodiny chronometry:
Hodiny elektrické:
Hodiny hrací:
Hodiny kontrolní:
Hodiny přesýpací: neboli písečné, sutky, sýpky, prastarý přístroj k měření času, při němž písek se sypal úzkým otvorem z vrchní nádobky do spodní a z množství ubíraného písku se soudilo na uplynulý čas.
Hodiny vodní:
Strážní hodiny: strážní, nebo též kontrolní hodiny jsou specifickým typem hodin, které se používaly pro kontrolu obchůzek strážných, přpadně pro kontrolu při přepravě zboží. V podstatě jde o takové přenosné píchačky, kdy strážný nosil hodiny sebou na obchůzcce a na kontrolních místech byly umístěny klíčky, které po vložení do hodin na papírový kotouček vyznačily čas. Na kotoučku pak bylo možné zpětně ověřit, zda a jak dodržel strážný harmonogram obchůzek. Kontrolní hodiny jsou mechanickým registračním přístrojem se strojem, který umožňuje chod 8 dní bez natažení. Přestavění ruček zvenčí není možné. Hodiny slouží ke kontrole práce hlídačů a umožňují kontroly na 6 různých místech. Razící klíče jsou na kontrolních místech zavěšny na řetízku. Hlídač zastrčí při kontrole klíč do otvoru v pouzdře hodin a otočí jednou ve směru hodinových ručiček. Otočením je proražen registrační číselník. Tyto hodiny byly vyráběny v bývalé NDR.

Další z hodin ze sbírky vlastní výroby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 helena helena | Web | 13. října 2012 v 9:55

Pěkný článek.Je vidět,že je to Váš né koníček,ale kůń. 8-)
Můj synovec byl od malička nadaný na různé mašinky a přístroje.jednou,když byl u nás,jsem mu dala starý budík,který nešel.Začal ho rozebírat a já byla ráda,že si klučina hraje.Rozebral to a zase složil,budík nešel,ale přesto jsem ho obdivovala,že to dokázal poskládat.Pak se vyučil automechanikem. :-)

2 Helena Helena | 13. října 2012 v 9:56

jsem ve spamu

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 13. října 2012 v 14:02

[1]:Dnešní automechanici musí bý pomalu také jako hodináři,již to není ta kovářská práce jako dřív.

4 Hanka Hanka | E-mail | Web | 16. října 2012 v 18:39

Moc zajímavý článek a hodiny ze sbírky jsou nádherné. Obdivuji každého, kdo má šikovné ruce a trpělivost :-) ... hodináře obzvlášť! :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama