Část 27. Restaurace "Famy" v Ráji.

29. listopadu 2012 v 16:53 |  Od minulosti k současnosti
V minulém článku jsem psal o tom, že v prvním roce světové války zemřel v Broumově majitel Schrollových závodů JUDr. Eduard Langer. Pro doplnění ještě zveřejňuji fotografie jeho hrobu, který se nachází na hřbitově Broumov.
Do období těchto let zapadá i připomenutí velmi často navštěvovanou výletní restauraci vilu " Famy ", v prostoru na okraji lesa, zvaného Ráj, kterou provozovala Julie Schubertová. Tato restaurace se nacházela mezi Olivětínem a Hejtmánkovicemi na pokraji lesního zátiší. Tento hostinec patřil do katastru Hejtmánkovice a jeho zobrazení pochází z období roku 1909.Po druhé světové válce restaurace postupně chátrala. V roce 1963 ještě stála prázdná budova, ale v polovině 60. let byla zcela zbořena. Přístupová cesta k této restauraci byla rovněž i od Olivětína lesní cestou a dosud je vzpomínáno na její zašlou slávu. Poslední nájemníci hospody s taneční verandou a zahradou, obklopené krásným jehličnatým lesem byly Franz a Daniel Dreclisel. Restaurace byla pojmenována jako " Ráj " a od toho je pojmenován i celý zalesněný kopec. K lesu Ráj se váže pověst o zlém duchu z Broumova, který prý číhal na kolemjdoucí, nebo uháněl ve voze se spřežením ohnivých koní. Ani duchovní z kláštera se zjevením nic nezmohli. Až jeden tovaryš a jeho kumpáni ducha začarovali do láhve a odnesli jej právě do míst, kde stával hostinec a kde se jej nadobro zbavili. Podle jiné pověsti ústila k Ráji jedna z podzemních chodeb z kláštera.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | Web | 29. listopadu 2012 v 18:24

Zajímavé vyprávění.Když je budova hodně zchátralá,je opravdu lepší ji zbourat.Při představě že jdu lesem a najednou se vynoří takový monument...........

2 Katka Katka | Web | 30. listopadu 2012 v 8:06

Budova hotelu mi připomíná podobnou u nás - pod betlémkým svahem nad obcí Žireč u trati Jaroměř-Dvůr. Dlouho jsem byla úplně uchvácená jeho "možnou" krásou (v mých představách secesní) a byla bych ho ráda měla a vrátila mu ji....utopie samozřejmě ...dnes to vypadá, že přes chabé pokusy ho čeká taky zbourání.
http://www.zanikleobce.cz/index.php?lang=d&obec=17731
Teď jsem ještě na netu narazila na informaci, že je to lokace pro military-paintball :-?

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 30. listopadu 2012 v 15:54

Díval jsem se na zaniklé obce, a musela to být svého času moc pěkná restaurace v romantickém prostředí. :-)

4 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 3. prosince 2012 v 18:44

Přikláněla bych se k pověsti, že z kláštera k Ráji vedla podzemní chodba. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama