Hasiči Veba Olivětín, výpis let 1895.

25. listopadu 2012 v 14:02 |  Hasiči Veba Olivětín
Deputace naší hasičské jednotky se zůčastnila v únoru 1895 rekviem za zesnulého arcivévodu Albrechta a kondolovala jménem naší jednotky u okresního hejtmana.Polní maršál arcivévoda Albrecht.
( Arcivévoda Albrecht byl nejváženějším členem císařské rodiny a patrně jediným člověkem, který měl nějaký vliv na císaře. František Josef si Albrechta vážil pro jeho schopnosti. Arcivévoda Albrecht zemřel roku 1895).

Dne 31. března 1895 opustil nás a Broumov technický ředitel pan Frederich Thiemann, náš dlouholetý zasloužilý velitel, a přesídlil do lázní Forst u Hostinného. Jeho rozloučení znamená pro naše tovární hasiče, ke kterým přišel v roce 1876 a byl od roku 1883 jako velitel, velkou ztrátou, protože se vždy snažil v každém směru hasiče podporovat a členům byl vždy dobrým rádcem a oblíbeným kamarádem. Dne 3. června 1895 při svěcení praporu martinkovických veteránů se zůčastnila deputace naší jednotky. Posledním doprovodem k věčnému odpočinku uctilo dne 9.6.1895 celkem 41 mužů naší jednotky památku jejich zemřelého kamaráda Augusta Birkeho z Janovic.
Šestnácté výročí spolku okresních broumovských hasičů se konalo dne 30.6.1895. Současně slavili Broumovští a naši hasiči 20. výročí založení. O půl druhé odpoledne začalo řazení spolků a hostů v aleji, pak následoval odchod na náměstí, kde byla provedena zdravice pana starosty Dr. Josefa Dimtera přítomným spolkům. Po pozdravu měl obchodní vedoucí Karel Staudl z Josefova jménem ústředního zemského hasičského svazu slavnostní projev. Oba vyzvedli zásluhy těchto institucí pro Broumov a okolí, uctili památku našeho zemřelého šéfa pana Josefa Edler von Schroll jako zakladatele hasičů a podporovatele všech obecně užitečných institucí. Požádal hasiče, aby neslevili ve výcviku a účinné pomoci při nebezpečí požárů. Nakonec provolali třikrát sláva Majestátu našeho císaře Franze Josefa I. s čímž všichni přítomní nadšeně souhlasili. Pak následovalo cvičení hasičů z Broumova společně s továrním hasičským sborem firmy Benedikta Schrolla syn a Hermanna Pollacka syn. Po obvyklém defilé se přesunul náš oddíl společně s meziměstskými kamarády do Olivětína, kde byli firmou odměněni příslušníci činní 12. případně 20. roků. Vedle diplomů obdrželi šarže s 20 služebními léty zlatý prsten a mužstvo s 12 služebními léty 2. dukáty se 20 léty 4. dukáty. Dne 2. července 1895 se naše deputace 11 mužů účastnila pohřbu bývalého velitele křinických hasičů, inspektora a člena okresního výboru pana Celestýna Hofmanna. V tentýž den se naše deputace podílela na svěcení praporu heřmánkovického tělovýchovného spolku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 25. listopadu 2012 v 14:12

Krásná procházka historií, dukáty jistě památeční udělali obdarovaným radost. :-)

2 Ježurka Ježurka | Web | 25. listopadu 2012 v 15:08

Zajímavé hodně staré příběhy. Nejsi ty náhodou místní kronikář, že to všechno tak dobře víš? :-)

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 25. listopadu 2012 v 15:44

[2]: Kronikář zrovna ne,ale zajímám se o to již řadu let a tak to trochu zveřejňuji,abych si to nenechával jen pro sebe. :-)

4 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 7:23

Tvé příběhy by klidně mohly vycházet v nějaké rubrice v místním zpravodaji. :-)

5 děda tik tak děda tik tak | Web | 26. listopadu 2012 v 15:56

[4]: K tomu jsou zřejmě lidé povolanější,Již jednou jsem nabídl článek z požární soutěže včetně fotografii a ani zmínka ani odpověď.Takže nemám  na to povahu se vnucovat,pokud není zájem.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama