Část 28. Předvánoční období u firmy Benedikta Schrolla.

15. prosince 2012 v 17:34 |  Od minulosti k současnosti
Koncem roku 1916 obdrželi všichni dělníci Schrollových závodů vánoční příspěvek 20. K. dvojnásobek částky jaký obdrželi v roce 1915. Pro srovnání rok 1916 - 1. kg stál: hovězí maso 8.80, vepřové sádlo 20, máslo 16, rýže 16, brambory 018, 1. pár obuvi 80, pánský oděv střední 200 K. Po překlenutí složitého období 1. světové války se poměry na Broumovsku koncem roku 1918 poměrně rychle konsolidovaly, oproti politické situaci, která byla ovlivněna názory příznivců bývalé monarchie a těmi, kteří věřili, že nový československý stát má být státem demokratickým sociálně spravedlivým. Stoupenci tohoto směru se sami označovali jako sociálně demokratická levice a pod touto hlavičkou vystupovali i ve volbách. Mezi textilním dělnictvem se šířilo hnutí za uzavírání kolektivních smluv a stanovení tzv. minimálních mezd. Začátkem prosince 1918 zasedala poprvé ředitelská rada Schrollových závodů a na programu byla výlučně otázka podpory nezaměstnaných v celé oblasti.
Majitelky závodů upozorňovaly, že nový československý stát nebude mít patrně okamžitě dostatek prostředků a doporučovaly, aby závod uvolnil pro tyto účely až 80% veškerých prostředků, které má k dispozici. Počátek roku 1919 proběhl ve Schrollových závodech ve snaze o obnovení výroby a zástupci firmy v Praze se podařilo získat příděl uhlí od ministerstva práce. Mladý šéf Schrollových závodů Eduard Langer Schroll navázal z pověření ředitelské rady samostatné styky se zahraničními firmami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 16. prosince 2012 v 21:24

Moc zajímavé náhledy do historie Broumova, Mirku. Ty cenové relace už jsou dnes k neuvěření. :-?
Řekla bych, že dřív byli zaměstnavatelé prozíravější a zaměstnanci si určitě považovali každé koruny navíc. Když to srovnám s dnešními poměry, je to propastný rozdíl. Lidé si nepovažují práce, šidí ji, kde můžou, ale peněz chtějí čím dál víc. Možná to vidím dost zaujatě, ale takovou mám zkušenost. :-?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama