Hasiči Veba Olivětín, výpis let 1898 - 1899.

9. prosince 2012 v 16:28 |  Hasiči Veba Olivětín
Ředitel tkalcovny Johann Sporza dne 18. března odešel na věčný odpočinek. Naše jednotka se zůčastnila pohřbu v plném počtu. Na pozvání hasičské jednotky firmy Christian Dierjk se zůčastnila deputace naší jednotky na cvičení v horním Slezku a to hlavně proto, aby poznaly cvičení vzorové hasičské jednotky z povolání této firmy.
U příležitosti jubilea 50 leté vlády Majestátu císaře Franze Josefa I. bylo v broumovském děkanském kostele dne 2. prosince 1898 čteno slavnostní prohlášení a zůčastnila se na něm a na návazném slavnostním průvodu jedna četa naší jednotky.
Náš příslušník trubač Tölg byl pohřben 3. prosince 1898 a 20 mužů provedlo našemu zdatnému kamarádovi poslední doprovod.
Na popud prokuristy Scholze a ředitele Herzika povolal velitel Celestýn Scholz všechny šarže a velitele hlídek na 6. června 1899 do strážní místnosti a sdělil jim následující: Stráž ode dneška bude vyjíždět k venkovním požárům jen tehdy, až bude přítomna ve strážní místnosti v plném počtu náhradní strážní jednotka. Dne 16. července 1899 uspořádala naše jednotka výlet do Teplických skal. Na nádraží nás čekala deputace tamní hasičské jednotky a v doprovodu kapely teplického tělovýchovného spolku nás dovedly až na místo slavnosti a po krátké přestávce až ke skalám. Cesta skalami trvala asi jeden a půl hodiny a potom byl přátelský oběd. Protože v tento den se konala v Teplicích okresní slavnost hasičských spolků, zůčastnila se naše jednotka v plném počtu na slavnostním průvodu a pak jako diváci cvičení Teplických hasičů. O půl jedenácté večer jsme se vrátili zpět do Olivětína. Výlet byl označen jako velmi zdařilý.
Slavnost k 25 výročí založení naší jednotky na podnět naší ctěné firmy byla stanovena na prvního října 1899 a byla spojena s každoročním odměňováním zasloužilých členů s 20 případně s 12 letou službou. Z meziměstského továrního sboru se dostavilo o půl druhé 40 mužů, kteří se s naší jednotkou zůčastnili výstavy. Pan velící Josef Kaulich blahopřál naší jednotce k 25. výročí založení, věnoval krátký pohled zpět na jejich činnost v uplynulém období a provolal třikrát sláva paní majitelce firmy a jejímu manželovi. Potom jménem firmy, které hasiči věrně sloužili, předali především těm, kteří již 25 let vytrvale sloužili. Panu veliteli Otto Riedlovi z Meziměstí, panu veliteli Celestýnovi Scholzovi z Olivětína, veliteli čety panu Heinrichovi Rozemberovi diplomy. Prémiové odměny získali všichni, kteří sloužili 12 případně 20 let jako členové hasičského továrního sboru. Potom sdělil pan Kaulich, že pan Scholz dnešním dnem po častých žádostech se vzdává velitelství a pan Fritz Benndt byl pověřen ze strany firmy velitelstvím a pan Josef Winter jako zástupce velitele. Šarže a mužstvo slíbily novým velitelům věrnost a poslušnost. Slavnosti byl přítomen jako host pan Ferdinand Rofeld, který jako předseda okresní organisace hasičů popřál našemu hasičskému sboru hodně štěstí. Dále přály také deputace broumovských dobrovolných hasičů, páni úředníci firmy a naše reservní mužstvo. V průběhu slavnosti byly proneseny různé projevy a proslovy. Mezi jinými líčil pan Kaulich vřelými slovy povolání hasiče, vzpoměl památku bývalých špičkových členů a také těch zemřelých, zvláště zakládajících naší hasičské jednotky pana Edlera von Schrolla seniora a juniora. Členové bývalé hasičské kapely zpestřili večer několika oblíbenými hasičskými skladbami a potom jsme zpívali mnohé vybrané hasičské písně.
Deputace našeho sboru se rovněž zůčastnila instalace nově jmenovaného faráře v Broumově, pana P. Adalberta Krinkeho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 10. prosince 2012 v 19:31

Články o hasičském sboru by vydaly určitě na jednu knihu. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama