Hasiči Veba Olivětín, výpis let 1896 - 1897.

3. prosince 2012 v 15:33 |  Hasiči Veba Olivětín
Po odchodu pana velitele Thiemanna obstarával až do 4. ledna 1896 vedení hasičského sboru zástupce velitele pan Celestýn Scholz. Toho dne byl instalován nově jmenovaný velitel Konrád Kapke.
Rekviem, které bylo celebrováno dne 27. května 1896, při příležitosti úmrtí výsosti pana arcivévody Karla Ludvíka se zůčastnily jako deputace dvě šarže naší jednotky, načež zástupce velitele pan Celestýn Scholz ve jménu továrního hasičského sboru kondoloval u pana okresního hejtmana Golla.


Arcivévoda Karel Ludvík.


Při vysvěcení okresní nemocnice dne 20. června 1896 se zůčastnila deputace naší jednotky.


Nemocnice Broumov.

Po 21 leté obětavé činnosti v hasičském sboru odstoupil prokurista Theodor Böhme ze sekretariátu a tento úřad byl předán dne 18. července 1896 pamu Hansovi Spornímu. Velení jednotky se 7. srpna odebralo k panu veliteli Josefovi Kaulichovi a k jeho padesátinám vyřídili přání, štěstí od hasičského sboru. Při příležitosti pohřbu velitele držstva Josefa Birkeho nastopilo dne 28. srpna 1896 celkem 11. mužů. Dne 6. listopadu 1896 jely tři šarže našeho sboru na návštěvu do Oberlangebielau / Bielawa /, požární jednotky firmy Dierig, kde si prohlédly hasící zařízení a byly přítomni instrukčnímu a hlavnímu cvičení.
Protože pan Kapke odešel od firmy 6. února 1897 bylo místo velitele v naší jednotce opět volné a na podnět firmy Benedikta Schrolla syn bylo jmenováno nové vedení. Pan Celestýn Scholz jako velitel, pan Hans Sporzi jako zástupce velitele, pan Franz Kassezkert jako jednatel. Dne 27. února 1897 bylo uniformováno úřednické reservní družstvo sestávající z 11. mužů.
Dne 17. června zavřel na věčnost oči muž v plné síle, který mohl ještě mnoho dokázat. Byl to tento naší jednotkou srdečně uznávaný pan Josef Edler von Schroll junior její první velitel. Co pro naší jednotku udělal, jaký mimořádný zájem o ni měl a jak měl na očích zájem naší jednotky, pozornost a nadšení, které dovedl vzbudit o tom svědčí pevná kázeň a mnoho jim zavedených zlepšení a vybavení. Bohužel mohla naše jednotka projevit svou vděčnost pouze položením věnce na máry drahého zemřelého. Upřimná vzpomínka na našeho prvního velitele bude věčně živá.
V noci z 29 na 30. července 1897 byl zdejší závod postižen povodní v důsledku průtrže mračen v okolí Friedlandu / Mierozsow /. Hlídky hasičské jednotky byly zaměstnány po celý následující den. Během následující noci z 30 na 31. července se rozvodnil i Svinský a Kravský potok. Voda vystoupila na dosud nikdy nedosaženou výšku a továrna v Olivětíně byla ohrožena ještě víc než minulý den. V této noci se na záchranných pracech podílela naše jednotka a také strážní jednotka. V pravdě mimořádným způsobem i všechno obyvatelstvo Olivětína. Celkem při záchranných pracech bylo v činnosti 33 hasičů naší jednotky. Bohužel bylo zaznamenáno také jedno neštěstí, protože se zranil trubač Karl Scholz, který musel být přes tři týdny mimo zaměstnání.
Dne 8. srpna 1897 byla v Broumově slavnost výročí založení broumovského sportovního spolku a zůčastnilo se na něm jedno družstvo naší jednotky. Dne 6. října 1897 se konal pohřeb našeho všeobecně oblíbeného a o hasičstvo zasloužilého pana prokuristy Theodora Böhmeho. Zemřelý byl 21 roků v naší jednotce jako jednatel. Na pohřbu se zůčastnili pod vedením velitele tři šarže a 25 mužů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 3. prosince 2012 v 17:03

Zase zajímavé povídání o Broumově. Jestlipak bych také někde dohledala něco o našem městě nebo mém téměř rodném na Moravě? Zkusím.

2 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 3. prosince 2012 v 18:51

Opět jeden zajímavý článek o Broumově a hasičském sboru i s pěknými dobovými  fotkami.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama