Hasiči Veba Olivětín, výpis z roku 1900.

2. ledna 2013 v 17:28 |  Hasiči Veba Olivětín

V tovární restauraci byl dne 5. ledna 1900 uspořádán zábavný večer, kterého se zůčastnili rovněž prokuristé pan Kaulich a Scholz. Pan Kaulich promluvil, že služba v hasičském sboru je plně uznávána vedením závodu. Opět opakoval zásluhy, které má přítomný bývalý velitel naší jednotky pan Celestýn Scholz, který získal jako projev úcty a uznání jeho zásluh od ctěné paní majitelky firmy a jejího manžela o svatém večeru zlaté hodinky s těžkým řetězem. Mnozí hasiči potom předvedli různé kuplety a básně, takže večer proběhl v příjemné pohodě.
Dne 11. února 1900 doprovodila jedna četa našeho sboru na pohřbu zemřelého člena, lezce velitele družstva Antonína Wanka. Dne 18. března 1900 se zůčastnil velitel pan Fritz Bendt shromáždění delegátů zemského svazu hasičů a hlavního shromáždění členů pohřební pokladny v Praze.
Náš hasičský sbor podnikl dne 29. června 1900 cvičný pochod a výlet do Teplic nad Metují, kde bylo v Scholzerai pohoštění v příjemném prostředí v kruhu příslušníků až do osmé hodiny večerní, kdy jsme se opět vrátili domů.Teplice nad Metují: pohlednice z roku 1900, použito z internetových stránek historické fotografie se souhlasem autora. Pohlednice znázorňuje hostinec, celkový pohled, hlavní ulici, zámek, kostel, hotely.
Dne 1. července 1900 zemřel náš dlouholetý člen pan Adalbert Klatt z Broumova. Pohřebního obřadu se zůčastnilo 10 našich členů.
Broumovský sbor dobrovolných hasičů oslavoval dne 8. července 1900. 25 výročí svého založení a dne 21. července 1900 se konal sraz broumovského okresního svazu hasičů. Na slavnostním průvodu se podílelo 31 mužů naší jednotky, mezi tím však dalších 44 mužů bylo zaměstnáno cvičením. Byl stanoven úkol s naší stříkačkou ( Abrotsspritze ) prostřednictvím mechanického posuvného žebříku zakročit u ložiska požáru z levé strany. Naše parní stříkačka chránila dolní část pravé strany náměstí. Cvičení dopadlo dobře ke spokojenosti všech přítomných. Návazně na to se celá naše jednotka zůčastnila koncertu na Střelnici. K výletu pořádaného k této příležitosti do Ráje, jsme byli rovněž pozváni a tomuto pozvání vyhovělo 15 mužů.
V předvečer 70 narozenin jeho Výsosti císaře Františka Josefa I. dne 17. srpna 1900 uspořádaly všechny spolky praporový průvod. Také náš hasičský sbor plnil příjemný závazek a nastoupil pod vedením zástupce velitele pana Wintra celý náš aktivní útvar včetně reservního a strážního oddílu v celkovém počtu 101 mužů. V den narozenin byla na farním kostele mše, které se zůčastnilo 25 mužů pod vedením velitele pana Fritze Benndta. Právě tak jsme se podíleli na lidové slavnosti uspořádané broumovskými spolky. Současně při tom byli vyznamenáni dva naši příslušníci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 5. ledna 2013 v 23:58

Článek je zajímavý, Mirku, a ta pohlednice se mi moc líbí. Škoda, že nedokážu dát k dobru něco o Třebíči. :-? Já a historie, to nejde moc dohromady, zmotám co se dá! ???

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama