close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Hasiči Veba Olivětín, výpis z roku 1902.

17. ledna 2013 v 18:55 |  Hasiči Veba Olivětín
Uspokojeni krásným průběhem loňské večerní zábavy, uspořádali jsme 5. ledna 1902 s příslušníky našeho sboru, jejich kamarády a všemi rodinnými příslušníky veselý večer, který byl střídavě vyplněný hudebními skladbami, zpěvem, divadelními výstupy a živými obrazy. Měl přátelský průběh. Dne 2. července 1902 jsme měli tu čest provést cvičení před naší velmi váženou paní šéfovou Johannou Langrovou von Edler Schroll. Dvě šarže s 4 muži se podíleli dne 3. srpna 1902 na výletě hasičské jednoty firmy Hermann Pollack synové.


Firma Hermanna Pollacka, Broumov Velká Ves, pohlednice z roku 1908.

Vídeňská firma Hermanna Pollacka synové, kterou vedl Leopold Pollack von Parneg, koupila roku 1882 starší, kdysi z mlýna upravenou přádelnu a přestavovanou tkalcovnu Leopolda Ábelese. V krátkém čase továrnu zmodernizovala, skupovala okolní pozemky, postavila přádelnu, plynárnu, novou tkalcovnu, přípravnu a úpravnu, začala s výstavbou dělnické kolonie. Úspěšná firma kromě areálu v České Třebové vlastnila také přádelnu ve Velké Vsi u Broumova ( pro mateřský závod dodávala přízi ), součástí byly podniky ve Vídni, Budapešti, Záhřebu, Nowe Rudě a ve Švýcarsku. Během hospodářské krize se stala vlastnictvím rakouských bank. V roce 1882 kdy kupuje továrník z České Třebové Hermann Pollack mechanickou tkalcovnu bratří Etrichů ve Velké Vsi se jeho firma stává druhou největší po Schrollově továrně v Olivětíně). Text strana 118 z www. Co jsme si zbořili - Výzkumné centrum průmyslového dědictví.

Dne 30. srpna 1902 byla naše jednotka poctěna inspekcí zemského hasičského inspektora pana profesora Mimmlera z Trutnova. Pan inspektor prohlížel za doprovodu prokuristy pana Josefa Scholze, velitele pana Benndta a jednatele pana Kassezkeerta, nejdříve strážní místnosti, dílny, umístění stříkaček a žebříků a vyslovil uznání nad stavem zařízení a dobrým pořádkem v místnostech, právě tak nad výborným stavem rekvizit a nářadí. Současně ocenil dobré vybavení hasičského sboru celkem a hasičům samotným znamenitou údržbu. Po prohlídce a vyhotovení protokolu se seřadilo mužstvo v počtu 94 mužů a nastoupilo s nářadím ke školnímu cvičení. Pan profesor Mimler provedl inspekci všech dalších oddělení hasičského sboru a pak bylo inscenováno hlavní cvičení, respektivě útok. Také toto cvičení sledoval pan inspektor velice pozorně, nakonec projevil panu veliteli velkou spokojenost a ujistil ho za přítomnosti mužstva, že je s jejich výkonem velmi spokojen a požádal, aby i nadále byly při výkonu funkce hasiče a při plnění povinností přesní, aby si udrželi natrvalo stejnou úroveň, a provolal příslušníkům sláva a čest. Potom se obrátil na prokuristu pana Scholze a děkoval mu jako zástupci firmy za to, že vydržuje tak vynikajícím způsobem vyzbrojenou a vyškolenou hasičskou jednotku, protože je zřízena v zájmu firmy a je také ochranou pro okolní obce. Je znamenitým příkladem pro všechny dobrovolné hasičské sbory. Potom velitel Fritz Benndt mužstvu sdělil celkový posudek pana inspektora a odešli potom do tovární restaurace, kde se konalo přátelské společenské posezení. Ve spolupráci s továrním hasičským sborem v Meziměstí jsme oslavili dne 14. září 1902 odměňování zasloužilých pracovníků a 12 případně 20 léty služby a s tím spojili cvičný pochod do restaurace " Švýcarský dvůr". Oba sbory pochodovaly s doprovodem hudby a vrátily se ve čtyři hodiny odpoledne opět do tovární restaurace, kde se potom konal koncert střelecké hudby. Jako deputace se zůčastnil také dobrovolný sbor města Broumova a hasičská tovární jednotka firmy Hermann Pollack a synové.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 18. ledna 2013 v 16:32

To je krásné vzpomínání. Stejně si myslím, že dřív byli lidé tak nějak víc lidmi, nezdá se Ti? Něco podobného si představit v dnešní době? Směšné! :-D

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 18. ledna 2013 v 16:37

Je to dneska všecho uspěchané a lidi na sebe nemají tolika času jako dříve. :-(

3 Lydie Lydie | 19. ledna 2013 v 14:02

Jak dnes vypadá továrna Hermanna Pollacka v Broumově?Ta v České Třebové dopadla špatně. Ve válce tam byla zbrojní výroba.Po válce opět textilní továrna - Perla pak Primona- stále se tkaly látky -byla tam i"niťárna"-dělaly látací a vyšívací bavlnky/to jediné částenčne funguje i dnes./Jinak místo továrny je postavené Tesco,Lidl,Kaufland a asi deset menších obchodů.....

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 19. ledna 2013 v 15:38

[3]: Původní přádelna byla zrušena, ve stávajících prostorách jsou sklady hotových výrobků a konfekce.Hlavní budova slouží jako správa a.s. Veba. :-)

5 Lydie Lydie | 19. ledna 2013 v 20:16

[4]:
Jestli  jsem dobře pochopila,tak se tam stále vyrábí - tak to je dobře.
V Č.Třebové to byla velká továrna, měla vlastní teplárnu, žel. vlečku.Tam se vykládalo uhlí do teplárny a bavlna....

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama