Hasiči Veba Olivětín, výpis z roku 1903.

30. ledna 2013 v 17:35 |  Hasiči Veba Olivětín
Dne 6. března 1903 v 8,20 hodin ráno byla povolána do přádelny v Meziměstí parní stříkačka a výsuvný žebřík, protože v čistírně vypukl požár, který hrozil rozšířením. Požár byl po příjezdu naší jednotky již uhašen a naše jednotka pomáhala meziměstským jen při vyklízení poškozené bavlny v čistírně.Závod přádelny v Meziměstí z roku 1899, výřez z pohlednice.

Parní stříkačka zůstala v činnosti s vyjímkou krátké přestávky až do úplného uhašení doutnající bavlny bez přerušení téměř do večera a vrátila se teprve v 9 hodin večer do Olivětína.
Dne 3. května 1903 byl v Broumově pohřben náš dlouholetý příslušník, lezec a velitel čety Anton Scholz. Naše jednotka darovala věnec a 29 mužů se zůčastnilo pohřbu.
Na svátek Floriána dne 16. května 1903 podnikla naše jednotka cvičný pochod do Broumova k lezecké věži kde se připojilo 46 broumovských hasičů a 4 muži Pollackovy firmy. Potom jsme pochodovali přes Velkou Ves zpět do Olivětínské tovární restaurace. Zde se konal koncert střelecké kapely, která zde udržela většinu účastníků v příjemné pohodě až do pozdních večerních hodin.
Na okresní spolkový den v Hejtmánkovicích, který se konal dne 28. června 1903, byli jako delegace 4 naši příslušníci a mimo to se dalších 49 mužů odebralo do slavnostního průvodu. Na pozvání broumovského vojenského veteránského spolku jsme vyhověli a zůčastnili se ho 4 šarže a 8 mužů na slavnostech 19. července 1903, které se konaly návazně na okresní spolkový den.
Výletu pořádaného hasičským sborem firmy Hermann Pollack a synové dne 2. srpna se zůčastnilo 6 mužů. V tentýž den byl pochován pan Adolf Brožovský z Provoslavi, strýc naší vážené paní šéfové. Náš sbor projevil účast na této smutné události a zúčastnilo se pohřbu 26 mužů a 2 šarže. Dne 18. srpna 1903 byl pochován příslušník našeho sboru zástupce velitele čety Franze Süszmutha. Jako poslední pozdrav jsme darovali hezký věnec a zůčastnili jsme se pohřbu pod vedením zástupce velitele Wintera, 4 šarží a 25 mužů. Zemřelý byl z nejlepších a nejoblíbenějších z našich řad. Vstoupil do jednotky 1. listopadu 1876 a od 18. července 1896 byl jmenován jako zástupce velitele čety a byl již odměněn za 12, 20 a 25 roků služby.
Veteránský spolek v Heřmánkovicích pořádal dne 30. srpna 1903 svěcení praporu při němž naše drahá šéfka Dr. Langrová přijmula kmotrovství. Náš sbor byl k tomuto přizván a zůčastnil se počtem 16 mužů.
Na obvyklé slavnostní oslavě dne 13. září 1903 bylo provedeno celoroční a opakující se odměňování zasloužilých pracovníků s 12 a 20 letou službou. Na samotném slavnostním aktu, který se kvůli špatnému počasí nemohlo konat před hasičským domem, ale na sále, byla příjemná společnost, na které se objevili jako hosté pan zástupce firmy a kamarádi ze sesterského sboru z Meziměstí. Hudební část této slavnosti obstaral sextet pod vedením pana Hanuše. Po osmé hodině večer byly stoly a židle z prostředku sálu vyklizeny a na improvizovaném tanečním parketu se udržela zábava našich příslušníků až do 12 hodin v noci.
Dne 1. prosince 1903 zemřel bývalý kapelník naší hasičské hudby pan Karl Römeth. Na pohřbu se zůčastnila jedna četa továrního hasičského sboru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | Web | 30. ledna 2013 v 18:11

Přádelna byla obrovský komplex.

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 30. ledna 2013 v 19:35

[1]:
Po začlenění závodů pod n. p..Veba byla v přední části objektu přádelna a v zadní části Strojtex. Po zrušení velké části závodů  s přechodem na a.s. byl zrušen i tento závod. V současné době v částech bývalé přádelny je Proma Reha, kde se vyrábí zdravotnická technika, a v zadní části bývalého Strojtexu je firma Cedima, která se zabývá strojní výrobou. :-)

3 Helena Helena | Web | 30. ledna 2013 v 20:15

[2]: Takže je budova využita a  nezaměstnanost u Vás nížší. ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama