Hasiči Veba Olivětín, výpis z roku 1904.

8. února 2013 v 14:55 |  Hasiči Veba Olivětín

Protože se v naší jednotce zřizuje sanitní oddíl, měl MUDr. Anton Pohl v sedmi večerech od 5. prosince do 19. ledna 1904 přednášky, ve kterých se jednalo o první pomoc a o zranění. Z naší jednotky bylo prakticky vyškoleno 12 mužů a 3 muži z meziměstské jednotky. Měl také velmi zajímavé přednášky před velkým počtem hasičů a před mistry v továrně.
Dne 27. března 1904 byl v Heřmánkovicích pochován náš dlouholetý člen lezec Antonín Tauber. Náš sbor věnoval věnec a na poslední cestě našeho kamaráda doprovodilo 28 mužů pod vedením vrchního lezce pana Augusta Raspela.
Tento výtah uvedených článků obsahuje pouze ty nejdůležitější vyjímečné události spolkové činnosti továrního hasičského sboru firmy Benedikta Schrolla syn v Broumově Olivětíně. Má členům a přátelům připomenout 30 leté výročí založení, které bude slavnostní 14. srpna 1904. Návazně na založení byla zhotovena pamětní listina okresní hasičské organisace, která má připomenout dalším pokolením, aby trvale chránily naše majetky před zničením.
Vystoupení, která se parvidelně opakovala, ať se jedná o náboženské, vlastenecké, lokální a podobné slavnosti, není možné všechny uvést. Nelze ani v krátkosti všechny tyto události postihnout a chceme tedy našim budoucím čtenářům to všechno ukázat v krátkých ukázkách a výpisech v jednotlivých letech a i to, jak byla zabezpečena naše činnost.
Zabezpečení.
Veškeré náklady továrního hasičského sboru, získání a údržbu nářadí, rekvizit a odměny strážím, právě tak jako částečné krytí pohřební pokladny atd. nese firma Benedikta Schrolla syn. Příslušníci neplatí žádné příspěvky při zábavách atd. K tomu nám naše ctěná firma poskytuje každoročně dostatečné příspěvky do naší spolkové pokladny. Tak jako zakladatelé pánové Josef Edler von Schroll senior a junior se starali o to nejlepší pro dobro naší požární jednotky, tak se stejnou přízní se těší ze strany váženého majitele firmy pana JUDr. Eduarda Langera a jeho manželky paní Johanny Langerové roz. Edle von Schroll, a jsme za jejich mimořádnou pozornost, podporu s díky zavázáni. Při různých zábavách, plesech, právě tak při prvním a posledním cvičení později i při hlavních cvičeních v každém období jsou všichni příslušníci jednotky pohoštěni jídlem a pitím, jakož náklady jsou z největší části zaplaceny našimi váženými majiteli firmy z peněz, které firma poskytla do spolkové kasy. K příspěvkům, které dostáváme do naší pokladny, přistupují ještě dary od našich přátel a příznivců, kterým také na tomto místě srdečně děkujeme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. února 2013 v 17:41

Historie lidského života, činnosti záslužné je zajímavá.Je fajn, že to někdo vyhledá a napíše. :-)

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 15. února 2013 v 19:57

Souhlasím s Ružou, Mirku. Z historie bychom se měli poučit. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama