Hasiči Veba Olivětín, vybavení a inventář.

4. března 2013 v 17:59 |  Hasiči Veba Olivětín

Vybavení:
Lezci jsou vybaveni koží obloženými konopnými opasky, záchranným lanem, karabinami a háky se špičatými konci. Hasiči mají příruční sekery na černém opasku. Četa parní stříkačky je vybavena koženou přilbou bez hřebenu s týlovou zástěrkou. Velitel nosí vycházkově rovný kord s koženou pochvou. Ve službě nosí velitel a jeho zástupce a velitelé čet poboční zbraň. Celé vybavení bylo zajištěno firmou a je inventární součástí zařízení továrny.Opasek hasičský.Obrázek kotvice pro vytahování hadic."Lezec při ztékání stavení, jakmile zaujme na střeše vyhlédnuté stanovisko, hodí své lano dolů, na kteréž se mu upevní hadice, kterou on pomocí řečeného lana k sobě vytahuje.


Kouřová maska: Uvnitř trojúhelnikové části masky je vidět otvor pro vdech, na druhé straně byl otvor pro výdech. Jemné plíšky nahrazovaly ventily.Karabina: Pérko uprostřed je otevřené, jakmile se hadice navlékne do kroužku až k zarážce, pérko spustí a upevní vnitřní díl kroužku, takže hadice nemůže vypadnout.
Žebřík vysouvací

Má tu výhodu, že se jím možno přiblížit k požáru ze všech stran. Stojí volně, tedy nemusí se podpírat o stavení nebo jiný předmět a je možno z něho vrhati proud vody z dosti značné výšky. Složený žebř má 4 m, s výsuvným dílcem 7 m, takže pro venkovské budovy zcela dobře postačí. Žebř se dá rozebrat na dva samostatné žebře.

Snímky nejsou autentické, byly použity z Hasičská kronika - Svazek 1 Historie hasičů, včetně doprovodných textů k těmto snímkům. Těmito snímky jsem chtěl jen ukázat, jaké vybavení bylo v té době používáno u většiny hasičských sborů.

Inventář:
Unikátní hasičský dům sestávající ze dvou strážních místností s 12 postelemi, stoly, obrazy atd. Ze dvou montážních místností a jedné místnosti pro stříkačku a jedné místnosti pro rekvizity. Dále velitelské stanoviště a kovová lezecká věž. Jednotka byla vybavena třícylidrovou parní stříkačkou se vším příslušenstvím pro hasební a obslužné mužstvo. Dále byla jedna přenosná stříkačka se čtyřkolovým vozem pro mužstvo a veškeré příslušenství.Jedna ruční překlápěcí stříkačka s příslušenstvím. Deset jednosto metrů různých lněných a jiných hadic č.B se šroubením Rothser. Pět set čtyřicet metrů pogumovaných hadic pro parní stříkačku s normálním šroubením. Dvě stě metrů hadic se šroubením Triml, sto dvacet metrů hadic s normálním šroubením. Jeden velký vůz pro mužstvo, jeden mechanický výsuvný žebřík MAGIRUS, jeden žebřík se stavěcí záklopkou, jeden dvoudílný žebřík se záklopkou, jeden vytahovací žebřík, třídílný střešní žebřík, tři jednoduché žebříky, šest žebříků s háky, dva dvoukolové hadicové vozy, jedna záchranná plachta klouzací, jedna záchranná hadice (pytel), jedna kouřová maska a vzduchové čerpadlo, šest hasičských háků různých velikostí, tři tyče s háky, dvě americké sekery, osm příručních seker, dva trhače zdiva, dvě velké petrolejové svítilny, tři malé petrolejové svítilny. Různé další rekvizity a menší nástroje, uniformy a výstroj celé jednotky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama