Hasiči Veba Olivětín, hasební vybavení.

15. března 2013 v 21:19 |  Hasiči Veba Olivětín

Mimo vyjmenované nářadí jsou hasičům k dispozici pro případy ohně v továrně tato hasební zařízení. V kotelně 1. jedno parní čerpadlo s dvěma vývody s kapacitou 7.700 l. Vody za hodinu. Kotelna 2. jedno parní čerpadlo s dvěma vývody a kapacitou 13 000 litrů vody za hodinu, kotelna 3. jedno parní čerpadlo s dvěma vývody o kapacitě 7 700 litrů za hodinu a kotelna 4. jedno velké ležaté parní čerpadlo čerpadlo se čtyřmi vývody a kapacitou 80 000 litrů vody za hodinu. Potřebné hadice jsou uloženy ve všech kotelnách a připraveny k zásahu. V podstřešních prostorách tkalcoven 1 a 3 tak jako nad bělidlem jsou umístěny rezervoáry vody, od kterých jsou vedeny potrubí na různá místa pro případ požáru. Na sálech tkalcoven, sukárně, snovárně, sušárně a v opalovně jsou umístěny hasicí přístroje a s jejich použitím jsou pracovníci seznámeni.
Cvičení: V měsících květen a září jsou prováděna tři cvičení měsíčně, právě tak každoročně se konná 10 - 12 školních cvičení a 3 - 4 hlavní cvičení.
Zásahy: Během 30 leté činnosti měla hasičská jednotka příležitost 5x likvidovat požáry v objektu továrny v Olivětíně a to: v listopadu 1875 na půdě tkalcovny 3
v březnu 1876 v sukárně
v lednu 1892 v bednárně
v lednu 1893 v bednárně
v září 1895 při ohni v kovárně
Mimo to bylo s úspěchem zasahováno při 119 mimozávodních požárech.
Strážní a poplachová stanoviště: Protipožární hlídky se konaly ve dvou místnostech hasičského domu.Hlídková služba byla organizována mírným kasárenským způsobem. Po skončení pracovní doby se hlídková služba s velitelem a jedním trubačem přesune do strážní místnosti. Potom 3 muži prohlédnou pracovní prostory a o zjištěných závadách podají zprávu. Těchto 12 mužů představuje hasičskou hlídku a dostaví se v případě nebezpečí požáru pod vedením sloužícího velitele čety se stříkačkou a potom jsou nahraženi určeným rezervním mužstvem a z obyvatelů okolních továrních domů. Tato rezervní jednotka sestává z mužů, kteří bydlí v rajonu továrny a je rovněž odměňována jako tovární hasičský sbor.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. března 2013 v 16:28

To je zajímavé, jak si lidé vážili hasičů a myslím to trvá dodnes. Je proč.

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. března 2013 v 17:09

Je to jedna z mála složek, které mají tak dlouhou tradici a nejen potřebnou, ale i využívanou v každé době. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama