Ocenění pro Broumov. Putovní výstava dorazila z Krnova do Broumova.

13. března 2013 v 21:53 |  Výstavy

Mezinárodní soutěž Entente Florale Europe, ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla, vyhlašuje nevládní nezisková organizace se sídlem v Bruselu. Projekt iniciovaly už roku 1975 dvě květinové velmoci - Francie a Velká Británie. Hlavní důraz byl od začátku kladen na květinovou výzdobu měst a obcí, i pořádek a čistotu v sídlech. Postupem času se zaměření soutěže rozšiřovalo o důraz na příznivé životní prostředí sídel, tvorbu a rozvoj funkční sídelní zeleně, ale také na udržitelný společenský, kulturní a ekonomický život. Do soutěže je v současnosti zapojeno 12 evropských zemí, z nichž každá vysílá po jednom ze svých zástupců za obec a město. Česká republika se soutěže účastní od roku 2002 za organizačního zajištění prostřednictvím občanského sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a díky podpoře Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj a Spolku pro obnovu venkova.
V soutěži zapojená sídla prezentují jak bohatost našeho kulturního dědictví v České republice, tak i rozmanitost a množství vykonané práce v oblasti péče o životní prostředí. Právě popularizací soutěže je snaha přispět k uplatňování kvalitních architektonických projektů, ke zvýšené spolupráci vedení obcí a obyvatel, a k jejich zapojení do zkrášlování našich sídel, ale také k vědomí spoluodpovědnosti za péči o ně.
Pod drobnohledem zahraničních komisařů byl Broumov na Náchodsku. Hodnotitelé se zaměřili především na péči o zdejší zeleň a kvalitu životního prostředí. Právě Broumov totiž reprezentuje Českou republiku v mezinárodní soutěži nazvané Evropská kvetoucí sídla, a to jako jediné město v Česku. Broumov přišel na řadu po delegacích Rakouska, Belgie a české - respektive moravské obce Smržice. Oba reprezentanti České republiky za rok 2011 získali stříbrné plakety. Broumov se delegoval k účasti v soutěži získáním titulu Město stromů pro ročník 2010 - 2011, což je soutěž měst České republiky pořádaná Nadací Partnerství. Nadstavbou této kampaně je možnost zúčastnit se prestižní evropské soutěže rozkvetlých sídel Entente Florale Europe. Účasti na slavnostním ceremoniálu soutěže EFE předcházela návštěva desetičlenné hodnotící komise. Komisi byly předloženy podklady k hodnoceným bodům a v šesti hodinách se členové komise seznámili s projekty a aktivitami dokládajícími hodnocené otázky. Od tohoto dne všichni, kdo město Broumov k účasti v soutěži Entente Florale Europe připravovali, netrpělivě očekávali na konečný verdikt.
Udělení stříbrné medaile v hodnocení je velikým úspěchem, neboť stříbrná medaile znamená "excelentní". Tento ročník byl výjimečný i v tom, že nebylo uděleno jediné bronzové ocenění ani čestné uznání, jak tomu bývalo běžně v minulých letech.Ke zhlédnutí ve výstavní síni na Staré radnici.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 14. března 2013 v 13:18

Výstava je určitě velice zajímavá. Tvému městu gratuluji k ocenění. Je moc dobře, že je v městech zeleň, lépe se v nich pak žije.

2 Ježurka Ježurka | Web | 14. března 2013 v 14:30

To musí být krásné, žít ve městě plném krásných květin! Blahopřeji městu!

3 Helena Helena | Web | 14. března 2013 v 15:49

Zase jedna třešnička na dortu.To jsou věci. :-)Žijete si tam docela excelentně. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 14. března 2013 v 16:49

[1]:[2]:[3]: Celkový výsledek a ohodnocení je takovým lidským štěstím, že snaha nebyla vynaložena zbytečně a pro Broumov a všechny obyvatele bych to přirovnal k citátu Jana Wericha.
"Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí - čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“
Díky moc za hezké komentáře. :-)  :-)

5 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 18. března 2013 v 18:31

Zajímavé je, že u vás se pořád něco děje. To je samá akce. :-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 18. března 2013 v 19:36

Je pravda, že není týdne , aby se nekonala nějaká akce, ale nedá  se vše obsáhnout. Tak sem tam něco dám dohromady, protože mám ještě dluhy z historie  závodu, hasičů,  a to potřebuji také postupně dokončovat a to dá dost práce. :-)

7 dauma dauma | E-mail | Web | 10. dubna 2013 v 23:13

To je krásné, že město má hodně zeleně a květin, musí se tam příjemně žít.
To ocenění je velmi vzácné mezi tolika zeměmi, máte být na co pyšní. :-)  :-)
A člověka to žene dál zkrášlovat své okolí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama