Služby České pošty, a jak dál.

2. března 2013 v 14:25 |  Aktuality
Tento stav není zrovna nový, ale stává se čím dál více vyhrocený nespokojeností obyvatel menších obcí. Toto se týká i okrajové části Olivětína města Broumova. V měsíci srpna roku 2012 zaslala Česká pošta občanům v Olivětíně letáčky s upozorněním, že uvedená pobočka se dočasně uzavírá a to bez dalšího odůvodnění.


Podle tohoto znění bylo zřejmé, že se bude jednat o přemístění pobočky do původních prostor, které jseu cca. o 100 m. dál. Podle získaných informací, byl tex na těchto letáčcích nepravdivý, jelikož se počítá s trvalým uzavřením této pobočky. Na podkladě takto získaných informací byla zorganivána petice, kde bylo vyjádřeno nesouhlasné stanovisko s odůvodněním. Na tuto petici nám byla ve stanovené lhůtě zaslanána odpověď Městského úřadu včetně stanoviska ředitelství pošt Pardubice. Tato zaslaná informace byla v části Olivětín zveřejněna, a v současné době bylo vyjádření také publikováno v Broumovském zpravodaji a internetových stránkách města Broumova v následujícím znění.

Jede, jede poštovní panáček.. Bude jezdit i dál, s větší nabídkou služeb, ale za přepážkou si dojdeme dál.

Následující řádky jsem připravoval již v průběhu druhé poloviny loňského roku, jejich zveřejnění jsem několikrát odložil z důvodu měnících se informací nebo nejasnosti dalšího vývoje a předčasný komentář nemusí vždy být ku prospěchu věci. Na položenou otázku jsem nicméně vždy odpověděl. V průběhu ledna byla na město doručena petice obyvatel Olivětína, což byl vážný podnět k jednomu z dalších jednání s Českou poštou a následnému předání informací znepokojeným občanům. Mimo oficiální odpověď jsem přislíbil o celém dění informovat veřejnost, protože následné informace se týkají fungování služeb v celém Broumově.

Začněme krátkou rekapitulací:
V půli minulého roku začaly prosakovat informace (různé kvality) o zajištění služeb poštovní služby v Broumově a okolí. Od začátku měsíce září byla dočasně uzavřena pobočka České pošty v Olivětíně a s největší pravděpodobností již nebude její činnost obnovena. Pro občany (hlavně seniory) Olivětína, ale potažmo i zaměstnance firmy Veba (většina zaměstnanců pracuje ve vícesměnném režimu nebo nepřetržitých provozech) to byla nepříjemná zpráva a starost navíc. Důvodem byla souhra událostí, změna majitele budovy, výpověď České poště. Obě strany nenašly kompromisní řešení k uzavření další nájemní smlouvy. Výsledek je uzavření pošty v Olivětíně. K tomuto příběhu se váží oboustranně rozdílné výklady důvodů ukončení, ale i odmítnutá nabídka prostor města v bývalé prodejně U Pášmů.
Pošta v Opočenského ulici - současný stav je na hranici možností obsluhy, vybavení a prostoru, v kterém jsou služby poskytovány. Aby nebylo všeho dost, opět vstupuje do děje nový majitel budovy a potíž se dohodnout. Společně jsme hledali prostor, kde by se mohly důstojně provozovat poštovní služby. Město mohlo nabídnout pouze přední část měšťanského pivovaru s argumenty dostupnosti a umístění v centru města. Nabídka nebyla přijata z důvodu časové a finanční náročnosti celého projektu. Ve hře byly, možná i jsou budovy jiných vlastníků, tato jednání jsou interní záležitostí České pošty a vlastníků budov. Česká pošta hledá způsob, jak mít v Broumově moderní poštu, která bude garantovat kvalitu poskytovaných služeb a současně splňovat současné nároky klientů.
Předpokládaný vývoj:
Nejpravděpodobnější je dohoda s Konzumem na Spořilově, kdy by se měla stavebně upravit budova bývalé prodejny pro poštu a mělo by zbýt i místo pro jakousi malou nákupní pasáž. Toto řešení má své pozitivní stránky, ale i problémy - exentrické umístění ve městě a tím i horší dostupnost z jiných částí města, dopravní obslužnost, parkování na Spořilově. Ve hře jsou i jiné možnosti. O zmíněnou budovu mají zájem i jiní zájemci a ne vždy musí být podnikatelská aktivita vhodná pro umístění v centru sídliště. Na druhou stranu Česká pošta nenašla ve městě jiný prostor, kde by mohla nabídnout kvalitnější služby (proti současným). Město pomůže rozšířením parkovacích ploch na sídlišti. Bez toho jak budeme úspěšní čerpat dotace na revitalizaci sídlišť, bude v tomto roce realizováno parkoviště u sportovní haly.
Obslužnost Olivětína se pokusí Česká pošta řešit dohodou o "výdejním místě" v potravinách Hruška, kde by měly být poskytnuty základní služby a nabídkou služeb mobilních doručovatelů, to je již na aktuální nabídce České pošty. Ne všechna jednání jsou odměněna viditelnými úspěchy. Jednání ohledně dostupnosti služeb České pošty v Broumově jsou realitou mixu, na hraně předpisů zaručujících dostupnost poštovních služeb a výsledků jednání s vlastníky. V tomto okamžiku město nemá co nabídnout a vyhnulo se taktice státních orgánů, organizací a podnikatelů, kdy se tvrdě vyžaduje spoluúčast města na zajištění služeb, jejichž servis by měl být dán ze zákona. Podepsán starosta města.
Vysvětlení stavu je jedna věc, poskytování služeb je druhá věc. Mam za to, že nepotřebuji jezdit za poskytováním komfortních služeb České pošty několik kilometrů, ale aby byla v dosahu i pro méně pohyblivé občany,. Ono předvolební heslo " blíže k občanům " se trochu pozměnilo na " občané dále na poštu ". Naše situace není ojedinělá a dokladuje to i následující článek .
Pošta zavře stovky, možná i tisíce poboček
Podle nejnovějšího návrhu Českého telekomunikačního úřadu by mohla Česká pošta zavřít až 2 tisíce poboček, tedy dvě ze tří stávajících úřadoven. Tak zní alespoň návrh, který má vymezit podmínky dostupnosti pošty. Pobočky mají zůstat jen v obcích nad 2 500 obyvatel, z menších obcí by to nemělo být na poštu dál než deset kilometrů. V tuto chvíli má Česká pošta 3 317 poboček. Její síť je hned po Itálii druhá nejhustší v Evropě.
Podle jednoho z článků na tomto odkazu Česká pošta hledá inspiraci opět v zahraničí, jako by neměla dost vlastních schopných lidí, k řešení poskytování služeb v našich českých podmínkách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | Web | 2. března 2013 v 18:35

Tak u nás máme poštu ve Sparu a jsme rádi,že nemusíme s každou blbostí do města.Když jsme byli na dovolené v Rožmberku nad Vltavou,tak jsem odtamtud posílala balík a paní taky říkala,že snad poštu budou zavírat.Ono je to zarážející,už jenom kvůli starším občanům.
Ale u vás se to určitě nějak vyřeší už jenom z toho důvodu,že jste město.

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 2. března 2013 v 18:57

[1]: Město ano, ale okrajové části nebo okolní vesnice jsou velkým otazníkem a spíš bez pošt. :-(

3 Pižlík Pižlík | 3. března 2013 v 16:33

Co si matně pamatuji, tak už jednou strašili, že budou rušit některé pobočky. Dokonce se to mělo týkat i našich Neštěmic, což nevím jak by to fungovalo, protože jsme docela velké sídliště.
Myslím, že u vás to také nebude tak strašné. Zavírat by se snad měli jen ty nejmenší pobočky.

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 3. března 2013 v 17:11

[3]: Pobočka u nás je již zrušena a tato okrajová část města představuje cca 1000 obyvatel. Docházka na poštu představuje 3km a pro méně pohyblivé to je značná zátěž. :-(

5 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 4. března 2013 v 16:00

U nás je nejbližší pošta v sousední - bývalé "střediskové" vesnici, ovšem otevírací doba je tak děsná, že kdybych tam chtěla zaplatit složenku nebo poslat balík, musela bych 4 km pěšky a nazpět taky, takže 8 km. To je pro mě výhodnější zajet si do Zlína a poslat to odtud. Zdá se mi,že se vracíme zpátky někam hluboko před doby první republiky. A to se netýká jen pošt. :-!

6 Hanka Hanka | E-mail | Web | 7. března 2013 v 21:03

S poštami v některých malých obcích je opravdu problém, jsou buď zrušené nebo mají naprosto nevyhovující otevírací dobu, třeba jen hodinu denně. Kdo je na poštu odkázaný, zvlášť starší lidé, má dost smůlu. Někdo si na poštu chodí pro důchod, platí inkaso, ... K tomu ještě skoro nejezdí autobusy. ???

7 mengano mengano | E-mail | Web | 20. března 2013 v 8:56

U nás na vsi se pošta zatím drží. Jsme sice víska opravdu nestředisková (cca 900 obyvatel), ale pošta tu má dlouholetou tradici. Pokud by měla být někdy zrušena, byl by to pro místní důchodce opravdu průšvih, potože nejbližší je okresním městě a to je 12 kilometrů.
Ovšem služby naší pošty stojí za starou bačkoru. Poštovní dámy si rozhodně nelámou hlavu s nějakou pracovní dobou a v sobotu nemáme šanci :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama