Hasiči Veba Olivětín, v letech 1956 a 1957.

22. dubna 2013 v 17:09 |  Hasiči Veba Olivětín

Valná hromada požárního sboru ze dne 8.1.1956 řešila splnění úkolů z předcházejícího roku a bylo konstatováno, že i přes prvotní úspěch na založení družstva žen a započetím jeho výcviku, došlo vlivem odchodu několika žen na důležitější zaměstnání k rozpadu tohoto družstva. I přesto tento úkol trvá i pro následující rok a družstvo žen obnovit. Rovněž tak nábor mezi mládeži se nesetkal s dostatečným počtem zájemců.

Dále se jednalo o účasti na mezizávodové soutěži požárních družstev a účast byla přislíbena. Ředitel pan Šrajer ohodnotil práci požární jednotky v minulém roce a požádal o pomoc při preventivních prohlídkách pro zamezení požárů v závodě. Jednotka projednala jakým způsobem zajistí seznámení a vycvičení všech svých členů sboru se zacházením s výsuvným žebříkem.

V tomto roce byla povodeň, která zasáhla obce přiléhající k povodí Stěnavy. Přiložená fotografie dokumentuje rozsáhlost této povodně a ačkoliv ze zprávy není o této události zmínka, dá se předpokládat, že požární jednotka se zůčastnila na odstraňování následků této povodně.


Hynčice 1956.

Následující rok 1957 byl zhodnocen na výroční schůzi závodní jednotky ČSPO 21.12.1957, na které se zůčastnil jako host ředitel závodu pan Tláskal a za podnikové ředitelství pan Šrajer. Přítomno bylo 22 členů, což představovalo 88% účasti. Podle této účasti a procentního vyjádření je zcela zřejmé, že jednotka již nikdy nedosáhne stavu jaký byl před rokem 1945. Ani v této zprávě není zmínka o účasti na soutěžích, přesto podle doložených fotografii se těchto soutěží zůčastnila.1957 ze soutěže v Machově.

Požární jednotce byl přislíben na 1. pololetí příštího roku zakoupení požárního vozu v ceně 85 000 kč. Pro rok 1958 si požární jednotka stanovila školení dětí v národní škole v Olivětíně v protipožární ochraně. Uspořádat soutěž mezi závody budoucího národního podniku, po termínech okrskových a okresních soutěží. Požádat pana Obršála o zajištění výcviku s parní stříkačkou, vymalovat a upravit místnost požární jednotky a uspořádat tradiční ples. Tento zápis byl posledním na dlouhou dobu a není dochován žádný písemný záznam o činnosti požární jednotky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | Web | 23. dubna 2013 v 10:42

Ta chaloupka stojí přímo v řečišti.Při povodních jsou požárníci k nezaplacení.

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 23. dubna 2013 v 21:53

Povodně byly, jsou a budou děsivé. Hasiči jsou borci, bez nich by živelné pohromy nebylo možné zvládnout. :-?
Líbí se mi dobové snímky, Mirku, je to skvělý dokument. :-)
Zdravím tě a přeji krásné jarní dny. :-) Hanka

3 Pižlík Pižlík | Web | 26. dubna 2013 v 17:44

Fotka mi nápadně připomíná povodně z roku 2002.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama