Červenec 2013

Část 41. Nové začátky.

24. července 2013 v 21:58 Od minulosti k současnosti

Květnem 1945 začalo pro Broumovsko nové období, neboť konec války znamenal odsun většiny německého obyvatelstva. Za ztížených podmínek začal také pracovat broumovský textilní průmysl. Začala pracovat přádelna v Meziměstí a tkalcovna v Olivětíně. Podmínky, za kterých se začínalo byly skutečně těžké. Chyběly zásoby surovin, bylo málo pracovních sil.


Broumovské náměstí, historické datum 1943 - 45. Fotografie použita se souhlasem autora stránek
http://www.fotohistorie.cz/FullFoto.aspx?phptoID=5703

Mezi nejdůležitější problémy a úkoly po skončení války patřily i úkoly, které směřovaly k počeštění našeho pohraničí. Od konce roku 1945 začaly na Broumovsku vznikat různé společenské a zájmové organizace. Mezi jedny z prvních to byli příznivci rybaření a tento spolek byl založen již v září 1945. Rybářský spolek postihl také firmu Schroll několika velkými pokutami za znečišťování broumovských vod. Začátek roku 1948 ukazoval, že bude velmi vzrušující a rozhodující pro příští vývoj Československé republiky. Byly zakládány Akční výbory a ty byly vytvářeny na všech závodech a v mnoha organizacích. S koncem roku 1948 ukončilo svoji působnost v Broumově oddělení finanční stráže.
První roky v poválečném období přinášely různá úskalí při uvádění poklidného života na broumovsku do praxe. Svoji úlohu zde sehrály i pozůstatky různých skupin, zformovaných z obyvatel žijících na broumovsku, a které se snažily všemožně škodit nebo zastrašovat ostatní civilní obyvatele. Když přijely do Broumova prapory "Železo a Toledo", jejich někteří příslušníci byli přesvědčeni, že na pozemcích bohatých Němců jsou zakopány poklady, a skupinky těchto revolučních gard se pokoušely tyto poklady objevit. Velitelství oddílu SNB bylo v budově továrníka Langer - Schrolla, majitele textilních závodů v Olivětíně, píše první velitel revolučního oddílu SNB, a právě na zahradě této budovy byl poklad soustavným pícháním železnou tyčí opravdu nalezen. Byla z toho senzace, velká pyšnost na velitelství RG a chlubení. K nalezenému pokladu mne také zavolali a vyvolal můj údiv. Něco takového jsem totiž v životě neviděl. Například diamantový náhrdelník s velkým diamantem uprostřed, do stran stále menší a menší diamanty. Měli k tomu zavolaného nějakého klenotníka, který odhadoval cenu náhrdelníku na dva miliony předválečných čsl. korun. U toho všeho však celá řada dalších šperků: několikeré diamantové náušnice, diamantové jehlice do kravat, manžetové knoflíky, řada náramků, řetízků. Zlato a diamanty, zrak přecházel. No dobrá, uznání, poděkování, zásluhy, věci jsou konfiskované a odvezte je se seznamem i s kovovou skřiňkou do trezoru Městské spořitelny v Broumově, převezme je ředitel spořitelny. Různé nepřístojnosti RG vyšli najevo a padaly na hlavu mého revolučního oddílu SNB, který už však, když vypukla šperková aféra, tam také nebyl.

Zajímavosti. Víte že?

23. července 2013 v 15:42 Různé, nezařazené

- Nejkratší válka se odehrála v roce 1896. Zanzibar se vzdal Británii po 38 minutách.
- Matka Adolfa Hitlera vážně uvažovala o potratu, ale její doktor jí to vymluvil.
- Slovenština je úředním jazykem také ve Vojvodině (území na severu Srbska).
- Nejdelší film, Léčba Nespavosti (1987), trvá 87 hodin.
- Sameček koníka mořského přivede na svět mláďata, ne samička.
- Nejznámější slovo na planetě je OK, druhé je COCA-COLA.
- Eskymáci používají chladničku proto, aby jim nezamrzly potraviny.
- Průměrný slon vyprodukuje za den průměrně 25 kg exkrementů.
- Vlajka Libye jako jediná na světě má jednu barvu (zelenou).
- Oko pštrosa je větší, než jeho mozek.
- Na Mount Everestu není možné uvařit vajíčko natvrdo.
- Název populární čokolády MILKA je vlastně zkratka ? Tvůrci názvu vtipně spojili dvě německá slova -
MILCH (mléko) a KAKAO (kakao) - tak vzniklo slovo MILKA.
- Když se pokusíte mít při kýchnutí otevřené oči, mohou vám "vypadnout" z hlavy.
- Golfový míček má 360 bodů.
- Nejdelší záchvat škytání trval podle Guinessové knihy rekordů 68 roků.
- Zapalovač byl vynalezen předtím, než byly vynalezeny zápalky.
- Kdyby byla BARBINA skutečná žena, její míry by byly 39-23-33 a byla by vysoká 215 cm.
- Ženy mrkají 2krát více, než muži.
- V Číně spotřebují ročně 45 miliard dřevěných paliček na stravování. Musí kvůli tomu porazit 25 milionů stromů.
- Řecká hymna má 158 slok.
- Lenochod chodí rychlostí 3cm/min. A to pospíchá.
- Delfíni spí s jedním okem otevřeným.
- Prvním výrobkem s čárovým kódem byla žvýkačka Wrigley
- Před rokem 1800 se boty nevyráběly speciálně na levou a pravou nohu, byly stejné.
- Nejkratší řeka na světě, Roe River, měří pouhých 60 metrů.
- Žirafy si dokážu čistit uši vlastním jazykem.
- Eskymáci mají stovky slov pro led, ale ani jedno pro "AHOJ".
- Normální člověk je bez problémů schopný chytit krokodýlovi tlamu a nedovolit mu ji otevřít. Naopak,
je prakticky nemožné mu ji držet otevřenou. Krokodýl je schopný rozkousnout silný kmen stromu.
- Trávicí šťávy krokodýla dokážou rozložit i ocelový řetěz.
- Austrálie vyhrála v ledním hokeji nad Novým Zélandem v roce 1987 - 58:0.
- Armáda Monaka má méně členů, než národní orchestr.
- Američané podají denně více než 70 tisíc žalob.
- Věděli jste, že není dokázané zda byl Neil Armstrong na Měsíci? Na záběrech vlajka vlála, což není
možné, protože na Měsíci není vítr.
- Nejdelší žonglování s míčem trvalo 19 hodin a 30 minut.
- Nejdelší železniční tunel je dlouhý 58 kilometrů.
- Nejstarší žák základní školy měl 84 roků.
- Některé žížaly sní samy sebe, když nemohou nalézt potravu.
- Nejdelší limuzína na světě má 28 kol, dlouhá je 30,5 metrů a veze i malý bazén.
- Průměrná délka života vážky je 24 hodin.
- Leonardo da Vinci dokázal současně jednou rukou kreslit a druhou psát.
- Auta jako Škoda Fabia, Renault Clio, Opel Corsa, Ford Ka, Nissan Micra alebo Toyota Yaris jsou velké jako srdce velryby.
- Golf je jediným sportem, který astronauti hráli i na Měsíci.
- Průměrná tužka je schopná nakreslit čáru dlouhou 50 km.
- V Japonsku DP zaměstnávají lidi, kteří mají za úkol vtláčet cestující do vozů metra.
- Ráno je člověk přibližně o 1cm vyšší než večer z důvodu snižování meziobratlových plotének vahou těla v průběhu dne.
- Na každém kontinentě je místo, které se jmenuje Řím.
- Moucha žije pouze 14 dní.

Zahrada - Lilie

20. července 2013 v 17:48 příroda

Na zahradě máme již několik let lilie, u kterých vždy rozkevete jeden květ. Barvy se sice střídají, takže ne nedá předem určit jaká barva bude u jednotlivých rostlin. V letošním roce ale vyrostla jedna, která se nějakých způsobem zcela změnila, a to jak výškou, tak i počtem květů. Hledal jsem na internetu o jaký druh by mohlo jít, nebo jestli se nejedná o nějaké zdegenerování rostliny. Nic takového jsem nenašel, tak se obracím na znalce o radu, případně o její další pěstování, zda zůstane zachován její tvar a množství květů.
Stvol je vysoký asi 50 cm celkem masivní, olistěný od spodu až po vrchol, kde se nacházejí 3 rozkevetlé květy 15 poupat, které postupně nabírají na velikosti.

Hasiči Veba Olivětín, výpis let 1988 -1990.

19. července 2013 v 13:04 Hasiči Veba Olivětín

První měsíce mírné zimy roku 1988 byly ve znamení údržby požární výstroje a připravenosti k výjezdu. V březnu se uskutečnily preventivní prohlídky v 7 provozovnách v Olivětíně. Výsledek byl v některých případech zarážející, jako obložené kotle k vytápění hořlavým materiálem a podobně. I v tomto roce se uskutečnila akce pro děti s tématikou o nejlepší kresbu požární techniky a s tím související náměty. Zde se projevil zájem a jejich znalost. Pro členy sboru se uskutečnil dvou denní výlet s návštěvou metodického centra ÚV SPO a požárního muzea v Přibyslavi. Další trasa byla vedla do Znojma a výlet byl velmi dobře hodnocen. Na oborové soutěži ve Velkých Hamrech se účastnilo družstvo žen z našeho sboru a jejich umístění bylo na 8 místě. V listopadu byla naše účast při dvou požárech.V jednotce máme 6 dárců krve a 4 z nich jsou nositeli stříbrné plakety dr. Jánského. Některým našim členům byly v tomto roce propůjčeny medaile a vyznamenání. V závěru roku byl uspořádán Vánoční turnaj ve stolním tenisu.

Počátkem roku 1989 bylo projednáno organisační zabezpečení preventivních prohlídek. V březnu se jednotka podílela na dodávce vody při lesním požáru na Janovicích. V průběhu roku bylo odpracována řada hodin na různých akcích. Při preventivních prohlídkách bylo zkontrolováno 62 rodinných domů a 6 provozoven. Rovněž byl uspořádán již třetí ročník turnaje ve stolním tenise, kterého se zůčastnilo 14 hráčů. Členové sboru se podíleli na úpravě prostranství po položení kanalizace v Olivětíně o rozloze 1200 metrů čtverečných.. Toto bylo kladně hodnoceno na zasedání MNV.

Na preventivní prohlídky v roce 1990 nebyl vznesen žádný pořadavek a tak se tyto akce letos nekonaly. I přesto byla naše činnost velmi činnorodá a to především ve výjezdech k požárům. Začalo to dnem 9.5 kdy byl ohlášen požár lesa. Další požár lesa 28.7. v Ráji, 4.8. likvidace požáru slámy, 25.8. požár skládky odpadu, tentýž den požár slámy. I přes velký počet výjezdů se podařilo připravit družstvo žen k soutěži a na podnikové seutěži se umístilo na 2 místě. Družstvo mužů již tradičně na místě 3.
Toto družstvo se zůčastnilo i meziokrskové soutěže v Jetřichově, kde ale došlo k diskvalifikaci vlivem pádu. Opět se uskutečnil tradiční turistický pochod " Hasičská dvacítka ", letos jen za účasti 30 startujících. Námětové cvičení se uskutečnilo jedno a to 2.10. Členové jednotky se věnovali údržbě techniky a bylo na ni odpracováno 372 hodin. V měsíci říjnu probíhá v Praze sjezd hasičů České republiky, kde budou jistě další podněty pro práci hasičských sborů.

Část 40. Co se do článků o firmě Benedikta Schrolla nedostalo.

15. července 2013 v 17:08 Od minulosti k současnosti

Některé údaje a fotografie k uvedeným letopočtům, jsem shromažďoval nebo pořizoval po zvěřejnění článku a jejich dodatečné doplňování jsem nechtěl řešit. Proto k tomu využívám samostatného článku, kde uvádím doplňující informace.

1856 Byla zahájena stavba obytného domu č.p.50.


Jedná se o vilu v prostorách závodu, která byla v pozdějších letech okolo roku 1950 upravena na dětské jesle. Po jejich zrušení se po roce 1989 vila opět upravila pro potřeby závodu. Fotografie ze současné doby.


1873 Dne 17. dubna byl Josef Schroll povýšen do šlechtického stavu s predikátem Edler von Schroll. Bylo započato se stavbou závodní nemocnice.Dům s č.p. 62. bývalá nemocnice firmy Benedikta Schrola.

1876 Byla zahájena výstavba prvního rybníku u teplárny.
Fotografir ze současné doby.


1877 Bylo započato se stavbou závodní obecné školy a mateřské školy, a byla zakoupena cihelna v Heřmánkovicích.
Budova s č.p. 63 bývalá škola a školka.Po uvedení cihelny do provozu, byla při výrobě cihel také používána tvarovka s raznicí, která nesla zkratku jeho jména Josef von Schroll.


1879 Započala se stavba domu č.p. 65. vedle školy a hlavní administrativní budovy č.p. 64.Budova s č.p. 65. určena pro zaměstnance firmy.


Původní administrativní budova s č. p. 64.


1883 Probíhala regulace Stěnavy v areálu závodu, která pokračovala i v dalších letech. Kámen s uvedeným datem, je pravděpodobně rokem, kdy byl opravován vyzděný břeh za teplárnou závodu.


Letopočet dokladující opravu břehu řeky Stěnavy.

1884 Byla postavena ohradní zeď ( pod Rájem ) v závodě Olivětíně.


Ohradní zeď.

1890 Byl zakoupen Frankův mlýn č.p. 47 ( pod Černou stezkou ).


Fotografie mlýna z roku 1974.


1891 Byla zahájena stavba druhého rybníka.Fotografie ze současné doby.


Pohled na oba rybníky ze současné doby.


1893 Provoz přípravny byl opatřen věží s hodinami.


Původní hodiny byly mechanické s odbíjením. V pozdějších letech pro jejich nefunkčnost byl mechanický stroj demontován a nahrazen v roce 1973 hodinovým strojem elektrickým.


1902 Byl odhalen pomník Josefa von Schrolla, zakladatele továrny. Podstavec je dílem Josefa Plečníka, bustu vytvořil Otmar Schimkovitz, vídeňský sochař.


Pomník zakladatele závodu Josef Edler von Schroll.


1912 Byla zahájena výstavba konzumu v Olivětíně.

Snímek pořízen v roce 2012.Téma týdne je "Důchodci".

12. července 2013 v 14:54 Téma týdne,

Při pročítání článků na blogu k tématu tohoto týdne se o důchodcích dozvíme, jaký je pohled na tuto generaci od různých věkových skupin. Nejvíce kritičtí jsou právě ti mladší, kteří mají celý život před sebou, a ještě nevědi jaké bude jejich stáří. Je ovšem i jiná skupina těch mladých, kteří rádi vzpomínají na strávené prázdniny a všechny volné chvilky u své babičky a dědečka, tolerují jejich neduhy a rádi i pomohou. Na druhé straně je skupina, kterým tito důchodci všude překážejí, zdržují, vše co je levnější vykoupí. Je otázka, zda se toto týká jenom těch dříve narozených, nebo jestli se dokáži slušně chovat v obchodech i ti mladší. Vzpoměl jsem si na článek jedné z blogerek, http://pizlik1.blog.cz/, ktrerá popisuje následující příhodu. Minulý týden jsem vešla do obchodu s potravinami a vidím, jak malé, asi dvouleté dítě pobíhá mezi regály. Zastaví se u koše s pečivem. Vezme do ruky housku, strčí do pusy a odhodí zpět do koše. Vezme další, opět ji ožužlá a zase vrátí zpět. Nakonec vezme třetí a s tou odejde ke své matce. Koukám na to já, prodavačka, matka dítěte a nikdo nic neříká. Myslela jsem, že prodavačka oslintané housky vybere, vyhodí a matku alespoň pokárá. A ono se nic nedělo. Chvíli čekám, pak to nevydržím a nahlas pronesu: "Vám nevadí, že to dítě oslintalo dvě housky a hodilo je zpět?" Nejspíš nevadilo, poněvadž matka na mě vrhla vražedný pohled a prodavačka teprve pak tiše prohodila: "To dítě nesmíte pro příště nechat běhat bez dozoru. Ještě by se mu mohlo něco stát." Může to být i jedna z těch mamin, která nemá zrovna ten nejlepší vztah k té starší generaci.
Jaké může být stáří těchto dnes mladých, a jak se k němu budou stavět, to posuďte sami.
Jedu z práce. Je mi 75 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji. Vystupuji velice pomalu a opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mně vypíchl 70-letý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku. Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista, který se pomočil. Opět to nestihl. Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby ji řekli, kde má zastavit, protože trpí ztrátou pamětí. Vystupuji a mám hlad. V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z komatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesu rukou půlku vylije, než dojde k mému stolu. Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky a nemůže přijít na to, kolik má vlastně vrátit peněz.
Jdu domů. Děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci. Ne děti moje, na to jste ještě příliš mladí. Ještě pracujeme MY. Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Beru si raději Pampers, abych to vydržel. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68-letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kýčelního kloubu. Vracím se domů. Odložím obě zubní protézy. Pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin některých našich vládních představitelů, kteří se k naší radosti v plné síle, zdraví a svěžesti dožívají 120 let a nabádají vládu, aby zvýšila věkovou hranici odchodu do důchodu.Je někdo pilnější?

8. července 2013 v 17:36 příroda
Včely jsou přirovnávány k nejpilnějším tvorům a proto i o některých lidech se říká je pilný jako včelička. Je to skutečně tak? Spočítal již někdo třeba pilnost mravenců?
Víte že na výrobu 500 mililitrů medu musí včely obletět cca 5 miliónů květin.


Při té příležitosti jsem si prošel všechny kytky na zahradě se zájmem, kde se včel vyskytuje nejvíce. Bylo to právě na těchto žlutých květech a pak na Zimolezu.


Jak pojmenovat tyto květy? Je to kytka,nekytka. Voní, nevoní. Je užitečná nebo neužitečná. Máte je také?


Hasiči z Veby Olivětín v novém. Všechno jednou končí, jiné zase začíná.

5. července 2013 v 22:23 Hasiči Veba Olivětín

Tak by se mohla nazvat i jedna z ojedinělých akcí, která se uskutečnila ve čtvrtek dne 4.7.2013 v prostorách hotelu Veba v Broumově. Hasičský tovární sbor závodu Veba Olivětín, zde přebíral nový hasičský vůz na podvozku Scania, který pro ně zakoupila a.s. VEBA Broumov. Tomuto slavnostnímu předání předcházel nástup celé jednotky, a předání hlášení generálnímu řediteli a.s. Veba panu ing. Josefovi Novákovi. Po uvítání všech přítomných hostů, zástupců Hasičského záchranného sboru, představitelů města Broumova, a a.s. Veba bylo hlavní slovo předáno generálnímu řediteli panu ing. Novákovi. Ve svém proslovu připoměl dlouholeté základy Olivětínského hasičského sboru, který se datuje od roku 1874 a který byl založen u tehdejší firmy pod názvem - Tovární hasičský sbor fi. Benedikt Schroll a syn Broumov Olivětín. Po technické stránce byl již tehdy velmi dobře vyzbrojen, a naší snahou je v tomto trendu pokračovat. Je třeba si uvědomit, že prostředky vložené do vybavení hasičského sboru, se mnohonásobně vrátí při záchraně majetku v případech vzniklých požárů. Vážíme si práce příslušníků hasičských sborů a budem pouze rádi, když jejich výjezdů bude co nejméně. V podobném smyslu byly vyjádřeny i další proslovy od představitelů a.s. Veba, Hasičského záchranného sboru a starosty města Broumova. Závěrečné poděkování přednesl starosta hasičského Olivětínského sboru. Následovalo slavnostní předání klíčů od nového hasičského vozidla, které předal ředitel a.s. Veba pan Josef Novák, a jehož cena se pohybuje v částce 4. a půl mil. kč. Závěrem byla prohlídka nového vozidla, ale i další techniky, která byla do současné doby používána. Součástí prohlídky byla i ukázka některých ocenění, kterých bylo dosaženo v uplynulých letech, včetně vedených kronik hasičského sboru. Pozvání přijal i spřátelený hasičský sbor z Adršpachu a jeho příslušníci se této slavnosti zůčastnili.
Hodiny fi. Gustav Beccker. Jak jde čas.

3. července 2013 v 18:44 Hodiny

V těchto dnech jsem se zabýval opravou hodin, které mi donesl jeden z kamarádů. Jednalo se o kyvadlové hodiny (pendlovky) značky Gustav Becker, a o této firmě v Broumově, jsem již jednou psal.

Značka Gustav Becker vznikla roku 1845 a zanikla sjednocením s firmou Junghans v roce 1935. Velkou zajímavostí a raritou je sériové číslování hodin již od počátku výroby. Proto je velice snadné i dnes určit rok výroby jednotlivých hodin. Číslování se ale liší podle výrobny. Při zahájení výroby v továrně v Broumově v únoru 1888 se začaly zde vyrobené hodiny číslovat od začátku nezávisle na výrobních číslech již dříve jinde vyrobených hodin. Podle číselného označení byly tyto hodiny vyrobeny v broumovské továrně v rozmezí roku 1888 - 1889. Po opravě, vyčištění, promazání a seřízení, hodiny opět mohou sloužit svému účelu.
Hasiči Veba Olivětín, výpis z let 1986 a 1987.

1. července 2013 v 16:28 Hasiči Veba Olivětín

V následujícím roce 1986 uspořádala jednotka besedu se školními dětmi na téma " Požární ochrana a děti " s promítáním krátkých filmů. Tuto akci zabezpečil pan Saska Jiří v kině Olivětín za účasti 58 dětí. Družstvo mužů se zůčastnilo soutěže o putovní pohár v Křinicích dne 9. května za vydatného deště. Muži se umístili na 3. místě. Následně na to se 17. května konala okrsková soutěž rovněž v Křinicích. Této soutěže se zůčastnilo družstvo mužů a žen. Umístění žen bylo na 4 místě, muži na 5 místě. Požáry v tomto roce se uskutečnily v 5 případech. Okresní soutěže v Jaroměři 14. června se zůčastnilo družstvo žen s umístěním na 10 místě ze 13 startujících družstev. Na celopodnikové soutěži v měsíci červnu soutěžila z našeho sboru tři družstva a to muži, ženy A a ženy B. Umístění mužů bylo na 3 místě, družstvo žen B na 4 místě a skvělého výsledku dosáhlo družstvo žen A jako vítězné.

Měsíc říjen nezačínal pěkně. Jednotka se zůčastnila požáru lakovny v Kovopodniku, kde se muselo zasahovat za pomoci dýchacích přístrojů. Závěr roku byl zhodnocen 22. listopadu, kde bylo uvedeno, že na údržbě techniky bylo odpracováno 282 hodin, údržba vodních zdrojů 104 hodin, na obnově živ. prostředí 511 hodin, na přípravě soutěží 483 hodin, výsadba zeleně 56 hodin. Různých jiných brigád 612 hodin a na údržbě sportovišť 275 hodin.Ve sboru je 6 členů jako dobrovolní dárci krve.
Rok 1987 byl zahájen již 26.prosince a to turnajem našich členů ve stolním tenisu. Vítězem se stal pan Braha Jaroslav. V průběhu zimních měsíců byla prováděna údržba a uskutečnilo se několk teoretických školení. V měsíci březnu byl ohlášen požár v Ruprechticích a jednotka se podílela na jeho likvidaci. Další výjezd byl rovněž v březnu do lesního komplexu " Pasa ", kde jsou opravárenské dílny. Jednalo se o požár obytných buněk. V průběhu měsíce března byly provedeny preventivní prohlídky v 62 obytných budovách a pěti provozovnách. Naši příslušníci vysázeli v dubnu 752 stromků v polesí Javory, hájenství Šonov. Také v tomto měsíci se uskutečnilo cvičení s dýchacími přístroji, které proběhlo v tunelu ČSD Náchod za účasti 5 našich členů. Na pozvání polských požárníků navštívilo pět našich členů své kolegy v Kladské Bistřici, kde jsme si prohlédli techniku a výstroj s jakou polští požárníci pracují.
V červenci byla provedena nová organisační opatření. Stávající okrsky byly zrušeny a byla vytvořena městská organisace SPO. V tomto novém orgánu máme 2 naše příslušníky. V červenci byl opět ohlášen požár přestavované budovy. Vlastní požár byl velké intenzity, jelikož se jednalo o starou zástavbu s lepenkovou střechou.
Na turistickém pochodu " Hasičská dvacítka " byla poměrně bohatá účast se 112 účastníky. Ani listopad nebyl v letošním roce bez zásahu, kdy se jednalo o požár Jednoty v Olivětíně. Na zhodnocující schůzi v závěru roku by kriticky hodnocen stav techniky, především její zastaralost a nedostatek náhradních dílů. Přívěs Magirus z roku výroby 1939 svědčí o zastaralém typu a při účasti na soutěžích je tento přívěs raritou. Kladně byla hodnocena beseda s dětmi za účasti 54 dětí. Rovněž má jednotka nově vyškoleného rozhodčího v požárním sportu. Sbor má v současné době 39 členů z toho 15 žen.