Hasiči Veba Olivětín, výpis z let 1994 - 1996

18. září 2013 v 19:28 |  Hasiči Veba Olivětín

V lednu 1994 byla zorganisována beseda ve škole v Martínkovicích a k tomuto účelu byly zapůjčeny videokazety z VPU Broumov. Bylo využito dobrých sněhových podmínek a v únoru se uskutečnil výlet na běžkách a to na Janovičky a na Špičák. V oblasti prevence byla provedena prohlídka v Mateřské škole Veby Olivětín a ZDŠ Olivětín. V měsíci srpnu se naše jednotka rozloučila s dlouholetým členem a kronikářem našeho sboru panem Židem Janem, který zemřel 28. srpna. S jistou nostalgii se uskutečnila cesta po stopách turistických pochodů " Hasičská dvacítka ", která pro klesající účast se již neopakuje. Závěr roku se uskutečnil společným silvestrem na Janovičkách.
Nový rok 1995 nezačal dobře. Zastihla nás smutná zpráva, že odešel z našich řad jeden z věrných a dlouholetých členů sboru pan Bitnar Josef. Několik let pracoval ve sboru jako trenér družstva žen, které v té době dosahovalo velmi dobrých výsledků. Působil na závodě také jako preventista. Sbor se rozrostl o dvě nové členky a v té době tvoří naš sbor 26 členů a je to 17 mužů a 9 žen. V dubnu byl první zásah u požáru rodinného domku v Heřmánkovicích. Červenec byl pro nás překvapující, jelikož se nám v úplné tajnosti oženil náš velitel pan Kleandr Václav. Dodatečná oslava byla v srpnu na hřišti v Olivětíně. K ucpání kanalizace pod pivovarem v Olivětíně došlo vlivem přívalových dešťů a byla zatopena komunikace až k závodu. V Bukavici se uskutečnilo školení strojníků a výcvik s dýchacími přístroji. V Machově proběhlo námětové cvičení na objekt Veby a hodnocení bylo kladné. Naše účast byla i na II. Ročníku LEO poháru v Jetřichově. Tato soutěž byla silně obsazena z celého broumovského výběžku s 11 soutěžními družstvy. Po mnoha nezdarech, které nás provázely, přišel konečně úspěch. V tomto roce se po mnoha letech neuskutečnila Podniková soutěž. Vebské hasičské sbory se pomalu rozpadají a zůstává pouze sbor Veba 02 Velká Ves a náš sbor. Na našem závodě se uskutečnila rekonstrukce dvora, tekže i nám je usnadněn výjezd z garáží.
V lednu 1996 se uskutečnil výjezd k požáru stodoly ve Velké Vsi, další byl rovněž v lednu a to do Rožmitálu a Heřmánkovic. V měsíci březnu se slavilo významné jubileum našeho nestora Ládi Doležala, který slavil své šedesátiny. Tato oslava se uskutečnila na hřišti v Olivětíně. V měsíci září byl další výjezd k požáru do Benešova. Jedna nepříjemná zpráva je, že v letošním roce nebyla naše účast ani na jedné soutěži. To nikdo ze sboru nepamatuje. Ale i tak nějaký sport se uskutečnil a bylo zorganizováno sportovní odpoledne v turnaji nohejbalu. V tomto roce začínají pro náš sbor nové podmínky ve výcviku. V závodě bylo zavedeno nové plynové hospodářství a na základě této skutečnosti proběhlo na podzim námětové cvičení na únik plynu. Zde jde o přísnější bezpečnostní pravidla a opatření.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 21. září 2013 v 23:37

Moc by mě zajímalo, Mirku, jestli mají hasičské sbory ve všech obcích takhle zmapovanou historii a činnost. Je úžasné, co ty jsi už dal o hasičích Veba Olivětín dohromady! :-)

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 22. září 2013 v 14:51

[1]: Jak to vypadá v ostatních hasičských sborech Hani, tak na to ti neodpovím. Vím že každý sbor vede svoji kroniku pro zachování paměti o vlastní činnosti. Ono vedení kroniky není jednoduchou záležitostí. Má to svá pravidla pro přehlednost, pravidelnost, výstižnost psané události a různé další hlediska. Obdobná situace se týká i kronik obcí. Pro kronikáře se pořádají kurzy, školení a instruktáže, jak správně takové kroniky vést. Bylo by to na delší psaní,protože vše má svá pravidla a podle toho pak jsou i možnosti k získání informací. :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 22. září 2013 v 17:58

[2]: Něco málo o vedení kroniky vím, Mirku. Za minulého režimu jsem vedla kroniku BSP v podniku, kde pracovala mamka. Bylo to docela náročné. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama