Duben 2014

Hasiči Veba Olivětín v roce 2006.

29. dubna 2014 v 13:31 Hasiči Veba Olivětín
V lednu 2006 byla provedena výměna radiostanice ve vozidle CAS-24 a byly zakoupeny dvě radiostanice pro komunikaci uvnitř jednotky. V březnu proběhlo školení velitelů a strojníků zakončené zkušebními testy. Dále bylo školení v závodě Veba 01 pro případ krizové situace a toto se vyzkoušelo v praxi, kdy byla vyhlášena pohotovost pro naší jednotku v důsledku tání sněhu a zvýšeného stavu vody. Bylo postupováno podle povodňového plánu a při této příležitosti byla poprvé naostro vyzkoušena nová technika t.j. radiostanice a plovoucí čerpadlo. Vše fungovalo bez závad.Květen a červen opět ve znamení soutěží.


V tomto období se uskutečnila i oslava našeho člena, kde nechybělo ani opečené selátko. V červnu byl jeden z náročných zásahů při lesním požáru, kde pro nepřístupnost terénu byla postavena dálková doprava vody hadicemi ( asi 500 metrů ). Cisterny dovážely vodu ze vzdálenosti 6 km. V srpnu uspořádala naše jednotka víkendový pobyt na Pomezních Boudách v Krkonoších. Pozvání přijali i hasiči z Adršpachu a uskutečnil se výšlap na Sněžku. Tato tůra byla znát u některých členů ještě v pondělí po návratu.


V podzimních měsících se začalo s přípravou techniky na zimní provoz. Rovněž se usklutečnilo jednání o prodeji vozidla AVIA - DA. Závěr roku se uskutečnil v restauraci Regina za účasti hostů a.s. Veba, velitele stanice Broumov a družebního SDH Adršpach. Po skončení oficiální části byla družná zábava s hudbou i tancem. Poslední společnou akcí v tomto roce byl turnaj v kuželkách v Meziměstí za účasti rodinných příslušníků.


Tato poslední fotografie ukazuje, že ne vždy se cvičení, nebo zásahy hasičů provádějí v takových podmínkách, jako jsou na předcházejících záběrech.
Miniuni svět miniatur .

24. dubna 2014 v 17:58 Výstavy
Kdo by netoužil procestovat svět a na vlastní oči si prohlédnout třeba větrné mlýny v Holandsku, nebo shlédnout z Eiffelovky. Jistě by byla i hezká prohlídka visutých zahrad Semiradiny či vidět chrám Artemidin. Tuto možnost jsem dostal v těchto dnech, kdy jsem obdržel meilem od neteře z Ostravy několik fotografií z této výstavy. I když ne ve skutečné velikosti nabízí tuto možnost Miniuni svět miniatur, která je atrakcí pro všechny věkové kategorie. Ta probíhá celoročně v Ostravě "Černá louka". Na ploše 1,5 ha je k vidění více než 30 různých modelů významných budov evropských měst v měřítku 1"25. K vidění je třeba londýnský Big Ben, Staroměstská radnice a jedna z největších pamětihodností Berlína Braniborská brána. Dominantou této výstavy je 12 metrů vysoká Eiffelova věž. Zajímavá je také ukázka modelů sedmi divů světa.


královský hrad Varšava, Polsko


rybářská bašta Budapešť, Maďarsko


radnice Stockholm, Švédskovila el capricho, španělsko


Eiffelovka - Paříž, Francie


větrné mlýny Kinderdijk, Holandsko


Sukiennice - Krakow, Polsko


visuté zahrady Semiradiny - Mezopotánie - Babylón


mauzoleum v Halikarnassu - Turecko


chrám Artemidin v Effesu - Řecko


maják na ostrově Faros - Egypt


kolos Rhodský - Řecko


staroměstská radnice - Praha - ČR
Autorem všech fotografií: Kalousová Šárka se souhlasem s jejich zveřejněním.

Je to pouhý zlomek toho co je k vidění při prohlídce celé výstavy. Součástí je výstava lodí, která je umístěna v jedné z budov. Fotografie zde neuvádím pro špatnou viditelnost jelikož tyto exponáty jsou umístěny v prosklených vitrinách.

Střelnice Hubert, Velikonoční střelecká soutěž.

20. dubna 2014 v 19:38 Střelnice
Střelecký klub " Hubert " Broumov, uspořádal v sobotu 19. dubna 2014 Velikonoční kulový čtyřboj. Ten se uskutečnil na střelnici v Olivětíně za účasti 40 přihlášených soutěžících, mezi kterými nechyběly ani ženy. Prezentace závodníků probíhala od 8 do 8,30 hod. a zahájení bylo stanoveno na 9, 00 hod. Po splnění všech náležitostí ohledně registrace byl nástup soutěžících střelců, kde jim byla podána informace o zabezpečení celé soutěže. Střelba byla určena na vzdálenost 50 metrů na terč se zobrazením jednotlivých druhů zvěře.
1. kolo Liška vzdálenost 50 m.
2. kolo Srnec vzdálenost 50 m.
3. kolo Kamzík vzdálenost 50 m.
4. kolo Kňour vzdálenost 50 m.
Ředitelem soutěže byl František Vlček, hlavním rozhodčím Jaroslav Hejniš. Zahájení bylo podle stanoveného časového plánu s počtem 10 výstřelů v každém kole na jednotivé terče s optikou na zvětšení. Střelba probíhala na 10 postech, kdy po ukončení každé rundy byly terče označeny jménem soutěžícího, sečteny zásahy a terče vyměněny pro další střelce. Po skončení každého kola byly terče předány soutěžícím k osobní kontrole o výsledku zásahů a jejich součtu. Případný protest mohl být podán ihned po skončení soutěže. Přiložené fotografie ukazují průřez celého závodu.


Zahajovací nástup.


Cílová plocha s umístěním terčů.


Střelecké posty.


Tento snímek není třeba komentovat.
Kontrola a výměna terčů.
Soustředěný výraz nad správným vyhodnocením dosaženého výsledku.


Připravené ceny pro všechny zúčastněné.
Kontrola cen před vyhlášením výsledků celé soutěže.


1.místo


2. místo


3. místo.

Pak již následovalo umístění všech jednotlivých soutěžících.


Zvláštní cena byla připravena pro soutěžící v kategorii žen.


Závěrem jedno bezmotorové koště.
Závěrečný nástup s vyhodnocením průběhu celé soutěže.Tato soutěž byla první v letošním roce a jedna z mnoha dalších, které se budou v tomto roce ještě konat. Nechyběla tu ani možnost zakoupení si různých potřeb pro myslivce.Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Broumově.

18. dubna 2014 v 16:18 Aktuality
Z třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje věnoval prezident České republiky Miloš Zeman čtvrtek 17. 4. 2014 Broumovu. Návštěvu města začal v 11:30, v Olivětínském areálu textilní a.s. Veba. Zde si prohlédl část provozu a na nádvoří promluvil k zaměstnancům. Odtud se prezidentská kolona vydala k broumovské radnici, kde pokračovala další část této návštěvy. Na náměstí, kam státní výprava zamířila z radnice, prezidenta uvítal dechový orchestr Základní umělecké školy Broumov pod vedením ředitele Štěpána Přibyla. Ten již v předstihu hrál k poslechu pro přicházející návštěvníky.

Ve svém proslovu prezident Miloš Zeman ocenil vystoupení starosty města Milana Kontrnce, kde doslova uvedl. "Když mne vítají na pódiu starostové nejrůznějších měst, tak mají připravený, v lepším případě jednostránkový, v horším případě třístránkový papír, který dlouze čtou, a o to méně je pak času na diskusi s občany, kvůli kterým jsem přijel. To tady pan broumovský starosta neudělal, dokonce ani papír neměl, za což mu velmi děkuji." Dále se zmínil o velkém významu textilní společnosti Veba. "Pořád se říká, jak u nás textilní průmysl upadá, jak tito zaměstnanci mají nejnižší mzdy v republice, což je dosud u některých podniků pravda. Já jsem velice rád, že mohu navštívit podnik, který celkově zaměstnává 1 200 lidí, a kde, nikoli průměr, ale výše dělnických mezd dosahuje 22 tisíc korun. To znamená, že podnik se o své zaměstnance stará. Jsou podniky, které sice mají ekonomické úspěchy, ale mají nízké mzdy a zaměstnanci je potom samozřejmě opouštějí." Po této části byla možnost se prezidenta zeptat, případně vznést připomínky k problematice našeho města. Jeden z nich byl adresován na stav železničního depa v Meziměstí. Prezident slíbil, že se o věci nechá informovat a při nejbližším setkání s ministrem dopravy ho na tento problém upozorní. Dalším z dotazů byl adresován na stav naší armády. K tomuto dotazu prezident Miloš Zeman informoval pouze v hrubých rysech jaká tato situace je.Z náměstí se prezident přesunul do benediktinského kláštera, kde pokračovala další část této návštěvy.
Play Broumovsko.

11. dubna 2014 v 17:17 Výstavy

Od konce března letošního roku probíhá v Broumově výstava pod názvem Play Broumovsko. Ta je umístěna v budově bývalé přádelny na ploše 4 500 m2.


Návštěvníká čeká labyrint, který působí nejen tajemně, ale představuje i plno neočekávaných exponátů. Obří labyrint je vytvořen z 1200 metrů čisté látky, která byla vyrobena právě v továrně Veba. Play, která nejenže baví smysly každého návštěvníka, ale podporuje jeho obrazotvornost. Každý návštěvník si zde může připadat jako ve světě plného záhad a tajností. Jsou zde k vidění exponáty a těžko popsatelné předměty, které sami autoři projektu označují jako "biostroje na kreativitu. Některé vás překvapí nejen vzhledem, ale i svou funkcí, kdy někerý vydává zvuky připomínající pilu na dřevo, jiný vydává melodický zvuk odbíjení věžních hodin. Na jiných si můžete zahrát podle vlastní fantazie a hudebního nadání. Překvapit Vás může i to, že různé tóny může vydávat i bourací demoliční koule. Jinde Vás překvapí místnost plná světel, barev nebo stínoher. Každý z návštěvníků se tak stává svou fantazií součástí celé výstavy. Doporučuje se všech exponátů dotýkat, hrát na ně, nebo s nimi hýbat podle vlastní fantazie. Zvláštní expozice je pro děti jako dílnička pro vytváření různých staveb z materiálu, který je k tomu určen.. Je to výstava, která je určena všem bez rozdílu věku, nabízí aktivní a tvůrčí prostředí pro každého jednotlivce plné překvapení. Pro unavené návštěvníky je možnost odpočinku a občerstvení v místní kavárně.

Všechny pořízené fotografie fotografovaných předmětů, včetně uvedených textů pod nimi, jsou součástí Projektu ORBIS PICTUS PLAY, výstavy PLAY Broumovsko.


Magnetický stůl: Ondřej Smeykal. - Pro 1 - 4 účastníky, kteří táhly mohou vlivem magnetismu manipulovat s předměty na ploše stolu.
Zvonice: Jiří Konvrzek. - Zvukový objekt ovládaný zvony na čištění odpadu. Hudebně mechanický objekt hracích píšťal ve tvaru stromu.


Kalimba 1 , Kalimba 2.: Milan Cais. - Dutá ozvučnice opatřená sestavami ocelových pružin.


Zvonící koule: Čestmír Suška. - Ocelová prořezaná koule, rezonující pod údery dřívek táhlým zvonivým zvukem.


CHřestící tubus: Ondřej Smeykal. - Přesýpací válec, roztáčený návštěvníky kolem vlastní osy. Tubus vydává výrazný chřestivý zvuk.


Součástí celé výstavy je soutěž. Její princip spočívá v tom, že každý návštěvník výstavy získá zdarma ke vstupence hrací kartu a po registraci může začít při návštěvě památek, zajímavých kulturních akcí a běžných nákupech na Broumovsku, sbírat etikety od partnerů, jimiž jsou regionální výrobci, obchodníci a podnikatelé. Hlavní slosovatelnou cenou je automobil, pro jehož výhru je třeba nasbírat během roku 70 etiket. Kompletní seznam exponátů i s nákresy a další podrobnější informace jsou na www.playbroumovsko.cz.Na Broumovsku bude výstava PLAY otevřena do konce února 2015.

Fotografové a vydavatelé působící na Broumovsku.

7. dubna 2014 v 22:14 Výstavy
Vernisáž a beseda k výstavě fotografií, která byla zaměřena na "FOTOGRAFOVÉ A VYDAVATELÉ působící na Broumovsku před r. 1945" se uskutečnila 6. 4. 2014 ve výstavní síňi na Staré radnici v Broumově. Pořadatel akce je DDM Ulita a besedu vedl Petr Bergmann, který shromáždil vystavovanou sbírku fotografií.


Ten je také autorem publikace Broumovsko na historických zobrazeních, která obsahuje na 1500 reprodukcí historických grafik, litografií, fotografií, map a místopisných pohlednic z oblasti bývalého okresu Broumov. Nejstarší zobrazení jsou datována kolem roku 1740 - 1750 a soubor končí rokem 1950. Výstava navazuje na autory těchto fotografii a jejich vydavatele.
Níže uvedený text ve zkrácené formě je doplňkem vystavovaných fotografií, jehož autorem je Petr Bergmann.
Jedním z těchto fotografů byl Leopold Kahler, který již v poměrně mladém věku 23 let v roce 1863 otevřel svůj fotografický ateliér. Kromě ateliérové portrétní fotografie se věnoval exteriérové krajinářské fotografii a díky němu jsou dochovány unikátní snímky starého Broumova a okolí. Byly hojně využívány vydavateli pohlednic. Kolem roku 1900 působilo v Broumově fotografů více. Poblíž nádraží v hostinci U mírové naděje fotografoval Alois Hübner a na stejné adrese další fotograf Adolf Walter, který byl sporadickým vydavatelem pohlednic. Jedním z dalších na této adrese působil i fotograf Alfons Dewerner, který později působil již jen v Teplicích nad Metují. V jeho živnosti pokračoval i jeho syn jako fotograf a vydavatel pohlednic. Ve Velké Vsi působilo kolem roku 1900 ještě studio s názvem Ateliér Helios. Po první světové válce si založil ve Velké Vsi své fotografické studio Adalbert Geisler, který zde působil až do roku 1941. Posledním fotografem ve Velké Vsi byl po roce 1945 fotograf Felgr. Po roce 1900 přibyl další významný fotograf Georg Höppe. Nejvíce dochovaných pohlednic a fotografii zanechal fotograf a vydavatel Reinholt Just. Těchto fotografů a vydavatelů bylo na Broumovsku a okolí daleko více. V Olivětíně působila jako vydavatelství fi. Meissner, která vydávala pohlednice. Všechna známá jména fotografů a vydavatelů jsou v textovém doprovodu vystavovaných fotografií. Součástí vystavovaných fotografií bylo i několik publikací s ukázkou dobových fotografií.


Část 55. Broumov - Olivětín a sport.

4. dubna 2014 v 16:26 Od minulosti k současnosti
Již ve dvou článcích jsem se věnoval sportovní činnosti v Olivětíně. Tímto dalším pokračováním bych chtěl ukázat na některá další a dokladovat to, jaký byl vcelku rušný a aktivní život v této okrajové části Broumova. V rámci sportovních akcí organisoval n. p. Veba sportovní hry pro přihlášená družstva z jednotlivých závodů. Přiložená fotografie ukazuje právě jednu z akcí, která se zde konala.


Sportovní hry z roku 1961 hřiště Olivětín.

Jednou z významných tělovýchovných slavností bylo také konání Československé spartakiády a na nácviku se podílely i děti z mateřské školy Olivětín a ZDŠ Olivětín.


Tato ukázka je ze dne 14. května 1975, kde poprvé cvičily svou skladbu na zeleném trávníku mladší žákyně ZDŠ Olivětín a děti z mateřské školy závodu Veba Olivětín. Byla to poslední zkouška před okrskovou spartakiádou v Hronově, které se zúčastnilo 18. mladších žákyň TJ Jiskry Olivětín a 20. žáků mateřské školy závodu Veba Olivětín.Vystoupení, která následovala, uzavírala mravenčí, ale tvrdou práci jak cvičitelek tak i cvičitelů a samozřejmě i cvičenců, kteří v tomto roce poprvé cvičili na spartakiádě.

Mariánský sloup v Broumově.

1. dubna 2014 v 15:53 Různé, nezařazené
Náměstí v Broumově dominuje barokní Mariánský sloup. Ten vytvořil r. 1706 Jan Brokoff s podílem syna Michala Jana Josefa. Na jeho vrcholu je umístěna dvoustranná socha Panny Marie s Ježíškem. Sochy ve výklencích sloupu představují sv. Scholastika, sv. Benedikta, sv. Vintíře, sv. Prokopa. Na rozích podnože stojí sochy sv. Václava, sv.Vojtěcha, sv. Markéty a sv. Hedviky. Sloup je vytesán z jednoho kusu kamene. Nad každým z výklenků je andílek. V seznamu kulturních památek města Broumova je tento Mariánský sloup zapsán od 3. 5. 1958.


Na vrcholu stojí socha Panny Marie s Ježíškem


sv. Václav


sv. Markéta


sv. Hedvika


sv.Vojtěch


sv. Prokop


sv. Benedikt


sv. Scholastika.


sv. Vintíř


V těsné blízkosti stojí kovová kašna a je tvořena čtveřicí chlapečků nesoucích vodotrysk. Voda je zachytávána v kruhovém disku a z něj protéká chrliči v podobě lvích hlav do oploceného bazénu v zemi.