Květen 2014

Čápi z pivovaru

28. května 2014 v 15:03 Čápi

Již řadu let je komín v pivovaře Olivětín hnízdištěm čápů. Samec a samice čápů bílých - na rozdíl od jiných ptáků - zůstávají celý život v páru. Po přezimování v teplejších oblastech se většina čápů rok co rok vrací na své staré hnízdo. Čápi patří k ptákům tažným. Dvakrát ročně podnikají cestu několik tisíc kilometrů dlouhou a zpravidla přitom navštíví několik kontinentů. Z Evropy letí přes moře a Asii až do Afriky, kterou často překonávají celou podél, aby naši zimu trávili v jejím nejjižnějším konci. Jejich cesta je výkon téměř zázračný a hodný obdivu. Trvá měsíc až dva a čápi stráví na cestách každý rok asi tři měsíce. Denně na podzim urazí 100 až 150 km. Více spěchají při zpáteční cestě na jaře, kdy za den uletí i přes 300 km. To často nedodržují tradiční cesty a letí přímo, přes moře a přes Alpy přímo ke svému hnízdu. Za letu mohou i spát. Čím se při svém putování, zůstává pro nás zastřeno tajemstvím s několika světlými místy: u druhů táhnoucích ve dne byla prokázána schopnost řídit se podle Slunce, noční poutníci se pak řídí podle hvězd. Také jejich paměť je orientační pomůckou, cestu mají zafixovanou a pamatují si trasu. Čápi letí většinou ve dne a využívají vzdušných proudů a vírů k plachtění.
Text převzat z knihy Čapí svět autorů S. Vacka, V. Podrázského.
Po ránu je nutná osobní úprava.

Ještě je potřeba zkontrolovat, v jakém stavu se nachází hnízdo.


Po takové kontrole následuje jeho vyčištění, a vše co tam nepatří musí ven.


Tak co tomu říkáte, to by mohlo stačit.


Tak kdepak lítá moje polivička, také se potřebuji trochu proletět a něco ulovit. Samec a samička se střídají v sezení na vejcích a v krmení mladých.


V případě ohrožení hnízda zakloní čáp hlavu a hlasitým klapáním zobáku, dává najevo svoji nespokojenost. V tomto případě kroužilo nad hnízdem 5 jiných čápů.
Noc kostelů, BROUMOV.

24. května 2014 v 11:12 Aktuality
Noc kostelů dne 23. 5. 2014 v Broumově byla zahájena koncertem žáků ZUŠ Broumov. Ten se uskutečnil v kostele Husův sbor od 16. hod. Další pokračování bylo od 20. hod. v kostele sv. Ducha, od 21. hod. v kostele sv. Václava a zakončení od 22. hod. v kostele sv. Petra a Pavla. V každém z uváděných kostelů byl připraven jiný program.Kyvadlové hodiny.

22. května 2014 v 16:34 Hodiny
Jedny z dalších kyvadlových hodin fi. Becker. Hodiny nesou označení výroby ve Freiburgu, a jsou již osazeny lacinější pružinou namísto původních a kvalitnějších pendlovek na závaží. Ty byly vyráběny v Broumově, a nesly ochranou známku Gustav Becker, která byla obměňována podle let výroby hodin.
Přední část dvířek hodinové skříně nese stopy stáří, odkryté holé dřevo, zadní část narušena červotočem. Byla doporučena řádná prevence. Příčina poruchy odstraněna, hodiny vyčištěny, promazány a seřízeny.

Tyto hodiny podle sériového čísla byly vyrobeny v rozmezí let 1892 - 1900. " Továrny na hodiny, ve Freiburgu, Broumově a Schrambergu vyrobily za 75 let cca 2 250 000 kusů hodin." zdroj: Gustav Becker - Wikipedie.

TT. "Svět za zrcadlem".

21. května 2014 v 17:24
Svět za zrcadlem nemusí být pravdivým odrazem toho, co vidíme před zrcadlem. Důkazem toho může být statistika návštěvnosti na blogu cz. Sice této části nevěnuji velkou pozornost, ale čas od času se podívám, jakou návštěvnost mám, a jaký druh článků je vyhledáván. K tomuto přehledu je žebříček návštěvnosti, který také nahrazuje již dlouhou dobu nefunkční Top list, který byl součástí menu na blogu. Tak tomu bylo i dnes, kdy jsem ze zvědavosti nahlédl do žebříčku jen proto, že jsem měl opět jeden z komentářů v Anglickém jazyce. Komentáře bývají různé, někdy Polsky, jindy Německy a pak nezbývá než překladač. Návštěvnost, bývá různá a pohybuje se denně tak u jedinečných návštěv kolem 50, všech návštěv kolem 60 a zobrazení stránek kolem 100. Jiný stav nastal včera, kdy se pohled do tohoto magického zrcadla zcela obrátil. Jedinečných návštěv 280, všech návštěv 1948 a zobrazení stránek 3973. Nejprve jsem myslel, že se jedná o poruchu a blog jsem zavřel a po chvilce opět otevřel. Ovšem čísla se nezměnila a tak mne zajímá i stav u ostatních blogů. Pro zajímavost jsem se podíval na další stránky, které sledují pohyb a nastavení každého blogu. I tady jsou zajímavé údaje a konkrétně můj blog za sledované období mělo návštěvnost z 10 zemí. Česká republika: 59,4%, Slovensko: 18.6%, Spojené státy: 6,6%, Čína: 1,2% , Polsko: 1.1%, Indie: 1% , Velká Británie: 0,8% , Španělsko: 0,7% , Německo: 0,6%, Ostatní: 10% návštěvníků. Pokud jsou všechny statistické údaje pravdivé, pak stojí za to, čas od času se na tyto čísla podívat.
Část 56 Broumov - Olivětín a sport.

15. května 2014 v 16:33 Od minulosti k současnosti
I v tomto článku se chci zmínit o jedné z dalších sportovních aktivit, která překonala všechny změny, které mnohdy vedly k omezení nebo zrušení některých sportovních oddílů. Z dalších oddílů tj. Jiskra Olivětín to byl volejbal, šachový oddíl a stolní tenis, který je činný do současné doby.
Pro krátký přehled je zde výše uvedeno využití školní tělocvičny v Olivětíně, kde se s tímto nedostatkem potýkal i oddíl stolního tenisu, zejména při organizování turnajů, pro nedostatek místa.


Fotografie z roku 1980, kdy se ještě hrávalo ve školní tělocvičně. Foto: ze sbírky p. Kubečka Josefa.

Proto tento oddíl hledal další možnosti se získáním větších prostorů. V tomto případě opět vyšel závod Veba v Olivětíně vstříc a začalo se s úpravou nad současnou jídelnou závodu, vedle garáží Veby.Členové oddílu stolního tenisu při budování nové herny. Foto: Z roku 1985 ze sbírky p. Kubečka Josefa.

V poměrně krátké době byla herna vybudována nejen za vydatné pomoci závodu Veby Olivětín, ale i samotných členů TJ Jiskra Olivětín. Rozsah práce rozepisovat nebudu, k tomu stačí porovnat fotografie. Zmíním se pouze o brigádnických hodinách, které byly odpracovány. V roce 1985 to bylo od 26 členů 659 hodin a v roce 1986 od 19 členů 322 hodin. V roce 1987 to bylo 14 hodin, kde se jednalo o odstraňování ledu ze střechy. Celkem tato akce představovala 995 brigádnických hodin. Již v roce 1987 se mohlo začít hrát v nových prostorách vybavených odpovídajícím zařízením, včetně sociálního zázemí.Herna stolního tenisu je využívána mimo oddílu TJ Jiskra, také oddílem Broumovských hráčů.


Člověk míní, počasí mění.

12. května 2014 v 16:39 Mařenice aktuality
Měsíc květen je pravidelným termínem, kdy jezdíme do Mařenic na chalupu likvidovat někdy větší jindy menší následky po zimních měsících. Tak jsme se rozhodli i tentokrát. Počasí v dubnu bylo nádherné až skoro letní, tak nebylo o čem uvažovat. Opět zapracoval všem známý zákon schválnosti. Meteorologové vydali předpověď počasí na květen, deštivo a poměrně chladno, ale už jsme se rozhodli, že pojedeme, tak jsme jeli.

Kdo vyjíždí po zimním období na chalupu ví, jaká práce ho čeká, zvláště když se jedná o roubenku. Vyhnat pavouky, kteří ovládli všechny kouty, zlikvidovat jejích nástrahy do kterých se nevědomky každou chvilku někde zamotáte. Na zahradě zlikvidovat pozůstatky po řádění krtků a tím jim dát najevo, že domácí přebírá vládu nad svým majetkem. Na zahradě jsme posekali trávu, trošku zkulturnili záhonky a to bylo asi tak vše, co se dalo stihnout. První tři dny bylo sice chladno, ale nepršelo. Noci byly studené, teploměr klesl až k bodu mrazu. Odpoledne bylo celkem pěkně, ale proti dubnovému teplu se to nedalo srovnat. Zřejmě ledoví muži přišli o pár dní dříve, než měli. Počasí nepřemluvíš a ovládat ho ještě neumíme.

Jeden den jsme se vydali na procházku, ale zapomněli jsme doma foťák, což jsme tak trochu litovali, protože byl nádherný výhled. Prostě co není v hlavě? Za to jsme si to vynahradili příští den, bylo krásně a výhled do okolí byl skvělý. Před příjezdem do obce, každého návštěvníka jistě zaujme první chráněná památka v podobě borovice.Jedná se o více jak 200 let starou borovici s vysokým hladkým kmenem. Výšku má 18 m a obvod u paty přes 200 cm. O pár desítek metrů níže se otevírá pohled na kostel, o kterém jsem psal již několikrát. Kostel sv. Máří Magdaleny byl postaven v letech 1699 - 1714, v l. 1864 - 1865 byl přestavěn do novobarokní podoby.
Při pohledu vlevo od kostela je další dominanta obce viditelná téměř ze všech stran. Je to kaple na kopci Kalvárie, která je v noci nádherně nasvícená. Kaple na kopci nad Mařenicemi pochází z r. 1681 a před krátkou dobou byla od základu obnovena.Dá se bez nadsázky tvrdit, že obec je jakýmsi středobodem na turistické výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Nejen v samotné obci, ale i jejím okolí je řada sakrálních památek, které jsou vyhledávanými místy návštěvníků. Podrobnější informace se dají najít na stránkách Lužických hor.


Po několika dnech střídavého počasí přišel den odjezdu. Ráno opět pršelo a bylo chladno, jakoby to počasí vědělo, že končí dny "odpočinku" a nastávají opět pro někoho dny pracovní, pro jiné zase dny běžných denních starostí.


Pohádky ze sousedovy zahrádky.

11. května 2014 v 15:26 příroda
Tímto článkem se ještě vracím do měsíce dubna, kdy počasí dělalo hotové zázraky. To se hlavně projevovalo v předčasném kvetení a minimálním počtem dešťových srážek. Jak to vypadalo na mnoha zahrádkách, ukazují i přiložené fotografie.
Proto tuto celou následující část chci věnovat dnešnímu svátku matek.

Jediná na světě, kdo by ji neměl rád, jež umí odpouštět a tolik milovat, na ní nám zůstane nejhezčí vzpomínka, ta bytost nejdražší, to je Tvá maminka.