Srpen 2014

Soutěž hasičů.

31. srpna 2014 v 17:30 Soutěže hasičů

Na den 30.8 2014 byla ohlášena soutěž hasičů, kterou pořádal JSDHP VEBA a.s. Broumov. Soutěž byla již jako 6 ročník o pohár personálního ředitele a.s. VEBA. Místo konání již tradičně v prostorách u zimního kluziště v Olivětíně. K soutěži přijela 4 družstva mužů a 3 družstva žen. Bylo to o poznání méně, než v minulých ročnících. Při zahajovacím nástupu byla podána informace o způsobu soutěže a každé družstvo si vylosovalo pořadí v soutěži. Ta se konala ve dvou kolech a dosažené časy se sčítaly. Jako dodatková soutěž byla vyhlášena soutěž o flašku, kde již tradičně vítěz bere vše. Soutěžící družstva byla pro tuto dodatkovou soutěž smíšena z mužů a žen. Počasí celému průběhu opět přálo a jak kterému družstvu více nebo méně, je na výsledkových listinách. V letošním roce se zúčastnilo i družstvo žen z JSDHP VEBA a.s., které vzniklo na jaře letošního roku a zúčastnilo se již 4 soutěží včetně té dnešní.Ceny pro soutěžící družstva.


Družstvo žen z VEBY, při přípravě k soutěži.


Zahájení požárního útoku družstva žen VEBA.


Dokončení útoku shozením terčů proudem vody.


Družstvo mužů Velké Petrovice.


Družstvo mužů VEBA 01.


Družstvo mužů Hejtmánkovice.


Družstvo žen Božanov.


Dokončení požárního útoku družstva mužů V. Petrovice.


Příprava smíšeného družstva VEBA 01 v soutěži o flašku.


Výsledková listina ženy.


Výsledková listina muži.


Výsledková listina soutěže o flašku.
Další fotografie z předávání cen.


Následující fotografie jsou pořádající
JSDHP VEBA a.s.

Video družstva žen VEBA 01. V první části příprava k soutěži, druhá část požární útok.


Video v první části útok družstva mužů VEBA 01, v druhé části smíšené družstvo v soutěži o flašku.
Play Orbis Picturis v Adršpachu.

28. srpna 2014 v 19:44 Zajímavosti z cest
Play Orbis Picturis je druhou částí výstavy Play Broumovsko. Tato menší část výstavy je umístěna na zámečku v Adršpachu v prvním poschodí. Tuto výstavu je možné navštívit současně s horolezeckým muzeem. Výstava Orbis Picturis nabízí opět zajímavé exponáty, které si každý návštěvník může osobně vyzkoušet. Je zde Sensorium, na kterém si každý může vyzkoušet svých dvanáct smyslů. Dále je to tibetský vodní zvon, na kterém je možné při tření dvou úchytů vyluzovat nádherné meditativní tóny a do pohybu se dostává i voda uvnitř zvonu. Dalším zajímavým exponátem je plátno zvané otisky. Při jeho promáčknutí rukou a pohybem, se vytvářejí různé barevné obrazce. Z dalších jsou to například i barevné kruhy a další. Výstava potrvá do 1. 3. 2015.Sensorium
Tibetský vodní zvon.


Otisky

Rozhledna Hanse Kudlicha - Úvalno

25. srpna 2014 v 16:11 Zajímavosti z cest
V těchto dnech jsem měl možnost navšívit s manželkou Moravskoslezký kraj, konkrétně obec Úvalno. Obec se nachází asi dvacet tři kilometrů východně od Bruntálu a šest kilometrů jihovýchodně od města Krnov. V obci jsme strávili několik hodin a setkali se s řadou příjemných a milých lidí. Jeden z nich nám věnoval i svůj čas k výkladu o historii a obnově této rozhledny. Protože údajů bylo tolik, že nebylo možné si všechno zapamatovat, využil jsem pomoci strýčka Googla a jeho nápovědy.

Monumentální kamenná rozhledna na vrchu Strážiště (395 m) u Úvalna na bruntálsku byla vystavěna německým obyvatelstvem v roce 1913. To v tehdejší době představovalo více než 90% populace dvoutisícového Úvalna . Stavba rozhledny byla realizována na počest místního rodáka Hanse Kudlicha (nar. 1823), který byl ve svých 25 letech zvolen nejmladším poslancem říšského sněmu. V roce 1848 v Kroměříži vystoupil s požadavkem na zrušení roboty, čímž významně přispěl k jejímu zrušení za náhradu ještě v témže roce. Těmito postoji si získal uznání i slávu. Po celé habsburské říši začali vznikat památníčky, pomníky a jiné monumenty připomínající tuto osobnost. ( Text internet.)
Toto je jen část ukázky z míst kde byly, nebo jsou památníčky a pomníky.

V samotném Úvalně lze také od roku 1998 navštívit opravený rodný dům Hanse Kudlicha. V roce 1923 byly ostatky Hanse Kudlicha a jeho ženy Marie-Luisy převezeny do Úvalna a uloženy v přízemí rozhledny, které zároveň slouží jako jeho mauzoleum. Rozhledna dosahuje výše 22 metrů. Vyhlídková plošina je 18 metrů nad zemí a vede na ni 103 schodů. Krátce po svém zpřístupnění se rozhledna stala oblíbeným výletním místem. V 90. letech 20. století se dokonce dostala do znaku obce. Celková rekonstrukce věže byla provedena v roce 2000.Slavnostní znovuotevření rozhledny proběhlo 1. října 2000. Rozhledna má dvě vyhlídkové terasy, z kterých je výhled do širokého okolí. Na severozápadě lze spatřit Jeseníky a Praděd, k severu potom zříceninu hradu Šelenburk a rozhlednu Cvilín, dále pak Petrův rybník u Krnova. Východním směrem se otevírá pohled na Polsko, na jihovýchod na Opavsko a za pěkného počasí na Beskydy. Při naší návštěvě byla poměrně hezká viditelnost, pouze vzálenější obzor byl nepatrně v mlze. I tak mohu nabídnout několik fotografií s výhledem z této rozhledny.

Horolezecké muzeum Adršpach.

21. srpna 2014 v 14:56 Zajímavosti z cest
Historie zámku v Adršpachu sáhá až do 15. století kdy byl založen jako tvrz pány Berky z Dubé. Po dobu své existence prošel řadou úprav, včetně výměny jeho majitelů. Ani po roce 1945 se situace nezměnila a majetek převzal stát. Zámek byl také ve vlastnictví Svazu klubu mládeže, který byl v krátké době zrušen. Následně ho převzalo také ministerstvo vnitra, které zde zřídilo státní zemědělský archiv. Na počátku 70. let byl zámek přizpůsoben potřebám archivu. Podstatné změny nastaly v roce 2013, kdy zámek odkoupila obec Adršpach s myšlenkou zřídit zde informační centrum a horolezecké muzeum. Od té doby se začalo s rekonstrukcí a zpřístupnění veřejnosti je od 1. Května 2014. Muzeum je rozděleno do dvou částí a na přípravě expozic spolupracoval Český horolezecký svaz. Ke zhlédnutí je řada fotografií, historické dokumenty, horolezecká výstroj a řada další výzbroje. Součástí je i promítací sál, kde jsou promítány filmy s horolezeckou tématikou.

Část 59. Má ještě budoucnost?

18. srpna 2014 v 17:21 Od minulosti k současnosti

Budova s č. p. 64. sloužila pro bývalé vedení závodů Benedikta Schrolla a synové, kde byly umístěny kanceláře i nového vedení. Po zřízení vedení n. p. v Broumově, byla tato budova uvolněna a postupně přebudována na mateřskou školku. Do těchto prostor byly přemístěny také jesle z budovy uvnitř závodu (vila) a to z bezpečnostních důvodů pro značný provoz motorových vozidel.


Budova v současné době v soukromí.

Školka byla v provozu cca. do roku 2007 a její provoz byl přemístěn do základní školy Olivětín. Rovněž jesle zde byly zcela zrušeny.


Fotografie z let 1970 kdy zde byla školka.


Fotografie z let 1971 kdy byly jesle ve vile uvnitř závodu.

Pak již byly prostory poskytovány pro různé účely. Byla zde prodejna květin, jedna místnost byla poskytována jako zkušební pro hudební skupinu, v době voleb tu bývala volební místnost. Poté byla do přízemí této budovy přemístěna pošta z č. p. 51. vedle bývalé závodní jídelny. I ta byla v rámci úspor zcela zrušena. Významnou událostí v dějinách textilní výroby na Broumovsku bylo v roce 1958 sloučení podniků Meta a Veba v jeden podnik, který nesl název Veba, n. p. Bavlnářské závody Broumov. Podnik tvořily závody 01. Olivětín, 02 Velká Ves, 03 Meziměstí, 04 Martínkovice, 05 Bukovice, 06 Machov, 07 Žďár nad Metují ,08 Police nad Metují, 09 Jívka, 10 Petrovice, 11 Havlíčkova Borová. Rok 1958 je pro dějiny n. p. Veba významný také tím, že podnik získal mezinárodní ocenění zlatou medaili na světové výstavě v Bruselu za damašek FB. Vzhledem k ohlasu na mezinárodních trzích, pokračuje Veba neustále v úspěchu založeném na předválečné výrobě mezinárodně uznávané firmy Schroll a synové.


Putovní výstava

11. srpna 2014 v 22:05 Výstavy
Ve dnech 7.8 - 15. 8. 2014 je ke zhlédnutí putovní výstava na Kostelním náměstí v Broumově pod názvem " Má vlast cestami proměn 2014 ". Entente Florale cz Asociace Souznění o svém projektu uvádí: Jsme skupina profesionálů v různých oborech, kteří si váží svého domova. Zanedbaná města a objekty nám vadí natolik, že jsme se rozhodli věnovat svůj čas, znalosti, nadšení a schopnosti jejich nápravě. Slavnostní zahájení této putovní výstavy se uskutečnilo 10. Května 2014 Praha - Vyšehrad. Své fotografie zde prezentuje řada měst a obcí, kde ukazují svou snahu o obnovu zanedbaných objektů a sakrálních památek. Jsou to: Česká Skalice - továrna, Praha - hlavní nádraží, Broumov - hřbitov, Broumov - freska, Lužec nad Cidlinou - obecní úřad a mateřská škola, Ctněnice Praha - Vinoř zámek, Třebíč - zámek, Rynoltice - nádraží, Loubí Holany - penzión, Jičín - škola, Jičín - koupaliště, Mírová pod Kozákovem - mateřská škola, Jičín - zimní stadion, Kopidlno - kulturní centrum, Praha - Vyšehrad, Červený Kostelec - nádraží, Jilemnice a okolí - drobné památky, Úsobí - kaple sv. Barbory, Náchod Běloves - Prameník, Otovice - sousoší, Bartošovice v Orlických horách - kostel, Krňovice - vodní mlýn, Kostelec nad Orlicí - zámek, Opočno - pěší zóna, Hostinné - klášter,Město Broumov prezentuje výstavu těmito akcemi.
Součástí výstavy je také soutěž o nejhezčí nádraží. Informace jsou uvedeny v závěru ukázky.Měsíc.

10. srpna 2014 v 22:51 příroda
Měsíčku na nebi hlubokém, světlo tvé daleko vidím. Po světě bloudíš širokém, díváš se v příbytky lidí. Zpívala Bára Basiková a třeba myslela i na takhle zobrazený měsíc, který mohou mraky změnit i do takového tvaru.


Fotografie pořízena dva dny před úplňkem ve 21,30 hod.

Podle zdroje z http://www.idnes.cz/ v neděli v noci na obloze vysvitne největší měsíční úplněk letošního roku. Takzvaný superměsíc můžeme sledovat v důsledku přiblížení Měsíce k Zemi na oběžné dráze. V neděli se Měsíc k Zemi přiblíží nejvíc z celého roku, konkrétně na vzdálenost 356 896 kilometrů. V Česku ho mohou lidé spatřit na obloze od 20:09 . V Broumově se ukázal nad obzorem ve 20:40 a to jen na několik minut, než ho zakryly dešťové mraky.Něco málo od vody.

7. srpna 2014 v 16:43 příroda
Není pokaždé příležitost k fotografování vodního ptactva, zvláště v letošním roce, kdy je často v rybnících voda vlivem prudkých dešťů špinavá. Zřejmě ani této krásce se do vody moc nechtělo, aby si nezašpinila svůj bělostný kabátek. Raději se předváděla jak na přehlídkovém molu a nechala se fotografovat.

Dřevosochání.

5. srpna 2014 v 19:36 Zajímavosti z cest
Ve dnech 1 - 3 srpna 2014 se konalo na zámeckém nádvoří v Adršpachu Dřevosochání. Mimo řady různých námětů se tvořil Indický Budha, Adršpašský skřítek, a skalní útvar Milenci. Je to jedinečná podívaná na zručnost řezbářů motorovou pilou. Byla možnost podle vlastního návrhu nechat si vyrobit dřevěnou sochu. Součástí této akce je právě zakázková výroba spojená s prodejní výstavou.Nádvoří Adršpašského zámu.


Tady rostou.
Skalní útvar Milenci.


Budha.


Adršpašský skřítek.


Adršpašský skřítek s Budhou.
Bourání továrního komínu ukončeno..

3. srpna 2014 v 14:40 Aktuality

S Bouráním továrního komínu souviselo i zbourání budovy kotelny. Tím bylo dovršeno půl století jejího užívání. V listopadu roku 2001 byla dokončena plynofikace v závodě Veba Olivětín a od tohoto data byla spuštěna nová plynová kotelna. Provoz teplárny byl postupně odstavován, až byl zcela zrušen. Zároveň s touto akcí bylo započato i s odbouráním komínu u truhlárny, který byl po dlouhá léta již nevyužíván. Jeho historie sahá do dob bývalého majitele Benedikta Schrolla, kdy na něm prováděli výcvik i členové jeho hasičského sboru. Jako doklad o něm existuje fotografie, která je ve vlastnictví archivu muzea Náchod. Na této fotografii slézají hasiči lezci po tomto komínu. Fotografie byla součástí jedné z výstav fotografii v muzeu Broumov a je také mimo jiných publikována v knize " Zmizelé Čechy - Broumov " od autorek Lydia Baštecká a Barbora Trenčanská.


Fotografie závodu z roku 1939 a zcela vlevo je stará původní kotelna s komínem, který by odstřelen.


Začátek odbourávání, který se prováděl ručně do vnitřku komínu.


V těchto místech již nastoupila těžká mechnizace.
Pozůstatek komína a bývalé kotelny.


Tady jsou dvojčata továrních komínů. V popředí komín u truhlárny, v pozadí komín u teplárny. Toto je již poslední z ojedinělých pohledu na oba komíny, který se již nebude opakovat.
Závěrem něco ze závěrečného bourání.