Svatováclavské slavnosti.

28. září 2014 v 16:27 |  Aktuality
Tak jako na mnoha místech i v Broumově se konaly 27. září 2014 Svatováclavské slavnosti s celodenním programem, jehož zahájením byl průvod sv.Václava.

9:00 hod. Svatováclavský jarmark na Mírovém náměstí Broumov, 9:30 hod. Slavnostní průvod od kostela sv.Václava, 10: hod. hrála Broumovanka na Mírovém náměstí,13:30 hod. ZUŠ Broumov, 15:00 hod. pohádky o mašinkách Městské divadlo a v 16:00 hod. České srdce, Rock s lidovými a keltskými prvky, náměstí Broumov.

Řada historických pramenu se zaobírá životem sv. Václava a jeho dílem ke vzniku státnosti. Již od 11.stol. se úcta sv. Václava šířila nejen za hranicemi, ale i ve vlasti Václavově. Za hranicemi to byly biskupské kostely, které vyžadovaly pro své oltáře části ostatků sv. Václava, a v Čechách najdeme obraz sv. Václava již trvale na mincích knížat českých. To znamenalo, že po příkladu jiných států se přední národní světec stává strážcem a symbolem vládní moci panovnické, nebo spíše státní. Později vystupuje sv. Václav na pečetích českých vévodů a králů i na pečeti soudu zemského. Podobně den 28. září svátek sv. Václava, se stává jaksi i svátkem státním, příležitostí k důstojným shromážděním. Již v legendě z polovice 13. století je Václav již osvoboditelem české země z poplatné závislosti na říši a zároveň velkým osvoboditelem sociálním: všechny otroky své země učinil prý dědičně svobodnými, a dočteme se že dokonce jako zástupce a ochránce národního kmene českého získal svému vévodství důstojnost královskou. Doba Karlova ten vzestup úcty a obdivu korunuje a jako velký romantik na trůně, jenž byl zároveň střízlivým státníkem, začal nad hrobem sv. Václava stavět katedrálu, jež by velebností mohla se rovnat nejpyšnějším monumentálním stavbám. Hrob a kapli hrobu zdobí dílo kde královské koruně české dává spočinouti na hlavě sv. Václava; tak dostává své jméno koruna svatováclavská. Svatováclavským se nazývá nejen kostel, ale i hrad pražský a je důsledkem vývoje, vzrůstu a rázu celé tradice. Někdy se i národ český nazývá národem sv. Václava a země jeho zemí svatováclavskou.Příprava průvodu u kostela sv. Václava v Broumově.

Oheň byl mezi Kelty jedním ze symbolů spojení živlů země, vody a ohně, které příznivě ovlivňují zdravotní stav.Příjezd sv. Václava se svou družinou na Mírové náměstí.
Starosta města p. Milan Kotrnec přivítal průvod sv. Václava a jeho družinu na náměstí, kde připoměl význam těchto oslav ve smyslu úvodního článku. Popřál všem účastníkům hezké zážitky z tohoto dne a poděkoval organizátorům za zprostředkování svatováclavského průvodu, který vystihoval celkovou atmostéru těchto oslav.Pak již následovala další část programu vyplněná koncertem Broumovanky, kterou uvedu v jiném článku.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nar.soc. nar.soc. | 29. září 2014 v 11:29

Pěkná místní vzpomínková tradice. Bohužel ta celostátní ( jde přece o oslavu české státnosti) podle mne už tak povedená nebyla.

Den svatováclavské pouti - české státnosti.
Existuje ještě jedno označení, stádnosti.
Přivlastnění sv. Václava kat. církví dělá ze státnosti stádnost. Dávno měla být oddělena církev od státu. Stát v době Václavově byl dítětem církve, podle převzatých vzorů. Stát ovšem nerozvíjí žádný svatý, ale lidé v přítomnosti. Upínání se na svatováclavský chorál, jako účinnou ochranu bojujícím knížetem, je bajka pro stádo. Vzpomínka na ideu je jedna věc a dělat z toho pouť, je věc druhá. Rozpostavení aktérů na slezině ve St. Boleslavi bylo typické pro dnešní neujasněnost. Preláti na podiu a pod ním delegace státních institucí.
V době panovníků ( i prezidentů) by nejvyšší figury státu ( zvolené sněmy nebo z Ústavy )měly sedět na podiu při sloužené bohoslužbě. Bohužel to bychom od Virozy čekali moc. ČSSD je natolik dezorientována, že ve svém "tažení" proti církevním restitucím, nedovede ani zaujmout pozici státně odpovědné strany a posadit se na patřičné místo.
Je to bída velebnosti, když moravský metropolita Graubner z Olomouce žvaní o české svatováclavské pouti ( což předpokládá osobní přístup, usebrání a skromnost), na kterou přifrčí v 6 metrovém meďouru. :-D

2 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 29. září 2014 v 18:56

Pěkné kostýmy a fotka s ohněm nemá chybu... :-).

3 Hanka Hanka | 29. září 2014 v 19:13

Dobrý večer, je po svátku a dost jsem nad tím přemýšlela. Na TV nekoukám, tak ani nevím, jak ty ústřední slavnosti probíhaly. V mém městě, pokud vím, se nic nekonalo. Nechci psát tady v duchu svého předchůdce, nechci psát o bajce pro stádo, Viroze a zda by ti nejvyšší představitelé měli sedět při bohoslužbě na pódiu. To si nemyslím. Já věřící nejsem, ale myslím, že smysl bohoslužby je jiný, ne si prohlížet své představitele, aby pak bulvár uváděl fotky zprava, zleva, jak se kdo tváří a jestli se s někým nebavil. V jednom se svým předchůdcem souhlasím - to je neujasněnost. Zvláště chvíli před volbami možná obava vystoupit s něčím, co by se pak mohlo odrazit na volebním výsledku. A pak, náš národ o svých dávných dějinách příliš mnoho neví. Ale nechci podceňovat, účastním se různých akcí a zájem je. Ale jen o něco. Jak by to asi dopadlo, kdybychom se zeptali pár běžných občanů na sv. Václava? ... Nechci nikoho urazit, ale nedělám si iluze, tohle téma asi příliš netáhne. Možná spíš školní děti by řekly něco víc, jistě si to ve škole připomněli. Mrzí mě často, že my své státní svátky bereme spíš jako volno navíc, já hodně večer poslouchám rádio. Tam hlasatelé přímo, pokud svátek nepřipadne na víkend, to nazývají "prodlouženým víkendem". Pokud to není nějaká speciální stanice, tak večer velké NIC. Myslím si, že v okolních státech lidé své svátky více oslavují a připomínají si je. Nejen ti zvolení představitelé. ... A proč o tom píšu? Protože chci tady vyzvednout p. Mirka a poděkovat mu za tuto reportáž ze svého města na blogu. Chodím na pár blogů, ale nikde jsem neviděla něco podobného. Toho si vážím. Je vidět, že i menší město, pokud chce, dovede zorganizovat takovou akci. Podle fotek se tam zapojilo hodně lidí, hlavně mladých. Jen si uvědomte, oni to museli připravit, nacvičit, někdo jim ušil kostýmy, to také není levná a jednoduchá záležitost. Tím se dostali blíže k historii, teď to nenazvu jako můj předchůdce "bajka pro stádo". Ne. Má to smysl, oni přes to, že prošli průvodem, mají z toho fotky, celkově prožili tu atmosféru, pronikli více k jádru věci - k naší tradici, k historii. Vždyť sv. Václav je uváděn jako patron české země. I když od té události, jeho zavraždění, uplynulo už bezmála 1100 let... Nekritizujme pouť, dneska se to bere jinak, lidé se od té doby změnili a proto také ty stánky, ale myslím, že i kdysi dávno si lidé přinášeli z poutí nějakou památku či suvenýr. ... Mně se tento průvod v Broumově hodně líbil, ale slovem líbil chci říci, že měl smysl. Václavovi na koni to hodně slušelo a souhlasím se slovy p. starosty, že těm organizátorům patří dík. Patří,a velký. Oni totiž většinou nejsou vidět, to jsou ty "mozky" v pozadí, ale povedlo se jim to. A tady p. Mirkovi také a tímto mu chci poděkovat. Hanka :-P  :-)

4 Intuice Intuice | E-mail | Web | 29. září 2014 v 20:47

Děkuji za pěknou reportáž. Fotka s ohněm nemá chybu! :-)

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 29. září 2014 v 21:33

Skvělá reportáž, Mirku.
U vás probíhaly Svatováclavské slavnosti důstojně a vypadá to, že byly dobře připravené. Tvoje fotky a video jsou toho důkazem. Ten "ohňový" snímek se ti obzvlášť povedl. :-)
Mrzí mě jenom, že se historický průvod odbýval mezi zaparkovanými auty, jenže v dnešní době je s auty problém vždy a všude. :-?

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2014 v 22:04

[1]: Díky za komentář. Tyto slavnosti jsem presentoval z mého pohledu tak, jak probíhaly tady u nás včetně jeho významu. Státní oslavy, které zde uvádíte jsem nesledoval, tak nemohu posuzovat jejich úroveň. I tak si myslíme, že existují určitá pravidla, která stanoví při takových oslavách kdo a kde má nebo musí sedět nebo stát. Zvláště, jedná li se o státní představitele. ;-)

7 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2014 v 22:06

[2]: Díky Jituš za komentář a těší mne,že se ti snímky líbí. :-)

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2014 v 22:16

[3]:Díky Hanko za výstižný komentář, ke kterému nemohu nic jiného dodat. Naprosto souhlasím s každým slovem a obdivuji schopnost vystihnout nejen celkovou atmosféru a průběh těchto oslav, ale i podíl všech lidí kolem na jejich uskutečnění. Ještě jednou díky a přeji hezké pokud možno slunné dny. Mirek. :-)

9 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2014 v 22:19

[4]: Díky moc. Ona ta fotka s ohněm na první pohled vypadá, jako kdyby to auto mělo hořet. Ale ne bylo to dost daleko. :-D  :-)

10 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2014 v 22:30

[5]:Díky Hani za uznání. Víš sama, jaký je problém někdy vystihnout ten správný moment, který se už nemusí opakovat. Myslím, že oslavy se vydařily a dokazuje to i velká návštěvnost. Problém s auty na náměstí je, zvlášť při takových akcích. Náměstí není zas tak velké a pak je obestavěné kolem dokola od stánkařů. S tím se asi těžko dá něco dělat. Podle Tvého posledního článku usuzuji, že jsi tentokrát výlet za fotografováním odložila. Zásobu máš ale pořád velkou. Zdravím a přeji hezké dny v novém měsíci. Mirek. :-)

11 Hanka Hanka | E-mail | Web | 30. září 2014 v 17:32

[10]: Výlet jsem neodložila, Mirku, dva pracovní týdny jsem hlídala vnučku a v sobotu jsem zůstala doma s mamkou, aby nebyla zase sama. :-)

12 Helena Helena | E-mail | Web | 1. října 2014 v 10:54

Václav má pro český národ hluboký význam a jeho jméno určitě ještě dojde svého naplnění při uzavírání kruhů. Václav měl ve znaku taky černou orlici, která vyjadřuje spojení s duchovními silami a ne pozemskými. Tyto slavnosti mají hlubší význam, nad kterým se možná lidi nezamýšlejí, hlavně, že mají v práci volno, ale určitě někteří ano.
Pěkně jsi to Mirku zdokumentoval. :-)

13 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 8. října 2014 v 16:06

Vy tam máte tolik akcí, skoro jako v Praze. :-)

14 děda tik tak děda tik tak | Web | 8. října 2014 v 18:04

[12]: Díky Helenko za hezky vystižený komentář. :-)

15 děda tik tak děda tik tak | Web | 8. října 2014 v 18:04

[13]: Na Prahu Ilonko zatím nemáme. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama