Listopad 2014

Výstava papírových betlémů.

29. listopadu 2014 v 23:06 Výstavy
Nastává doba, kdy na mnoha místech se chystá rozvícení vánočních stromů, ke kterým patří i betlémy. Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují je nejen místem poznání, ale i zábavy. Začátkem listopadu byla zahájena krátkodobá výstava papírových betlémů. Součástí výstavy jsou tvůrčí dílny, během kterých si zájemci mohou betlém vlastnoručně vytvořit. K výstavě je nabízen široký sortiment papírových betlémů v prodeji. Muzeum přináší návštěvníkům nové zážitky i poučení. Všem bez rozdílu se zde otvírá možnost pro vlastní fantazii. Do lidového prostředí se betlémy dostaly s reformami Josefa II. na konci 18. století. Josef II. nařídil uzavření některých cirkevních objektů a betlémy, do té doby stavěné v kostelích, odtud byly vykázány. Tehdy přišlo o zdroj obživy mnoho malířů a pozlacovačů, kteří dosud pracovali hlavně pro církev. Na některé papírové betlémy, které tu jsou vystaveny se můžete podívat v následující ukázce. Tady chci upozornit na ne zrovna dobrou kvalitu fotografii, protože všechny exponáty jsou umístěny za sklem.

Hezkou první adventní neděli.


Memoriál Mgr. Jana Řeháka

23. listopadu 2014 v 10:59 Střelnice

22.listopadu 2014 proběhla na střelnici Hubert Broumov-Olivětín, jedna z dalších střeleckých soutěží letošního roku. Tentokrát to byl 1. ročník memoriálu Mgr. Jana Řeháka. Jde o bývalého učitele a člena střeleckého klubu Meziměstí. K soutěži se dostavilo 12 soutěžících, kterým při nástupu byly podány ředitelem soutěže p. Radkem Jirmanem všechny potřebné informace. Soutěž probíhala ve střelbě z malorážkové pistole na vzdálenost 25 metrů. První kolo se uskutečnilo střelbou na pevný terč, druhé kolo na otočný terč. V obou případech s časovým limitem. Po ukončení a sečtení dosažených zásahů bylo vyhlášení vítězů a jako hlavní cena byl putovní pohár, který byl vyroben na počet Mgr. Jana Řeháka. Pro první tři byly připraveny poháry a diplomy. Každý ze zúčastněných obdržel jednu z dalších cen.

Střelnice Hubert Broumov Olivětín.


Dohled nad průběhem a bezpečnosti soutěže.


Střílet se dá dobře i levou rukou. Důkazem je i umístění tohoto střelece.


Konrola zbraně po ukončení střelby.


Kontrola terčů a počítání zásahů.


Příště prosím do terče.


Hlavní cena, putovní pohár.


Připravené ceny pro soutěžící.


Předání cen za první místo - Josef Palhoun s dosaženým nástřelem po dvou kolech 257 bodu.Předání ceny za druhé místo - František Netušil s dosaženým nástřelem po dvou kolech 255 bodů.Předání ceny v umístění na třetím místě -Václav Sedláček s dosaženým nástřelem po dvou kolech 251 bodů.Ještě jeden pohled na trojici nejúspěšnějších.


Závěrem jedna společná fotografie.
Muzeum Merkur.

20. listopadu 2014 v 15:41 Výstavy
Kovová stavebnice Merkur je legendární nejen v České republice, ale proslavila se i po celém světě. Najde se málo těch, kdo by nepřišel do styku s touto stavebnicí, zvláště tam, kde jsou v rodinách kluci. Umožňuje stavbu konstrukcí a různých strojů. Stavebnice Merkur se vyrábí v (Polici nad Metují) takže nejde o žádný pochybný import z Asie. Z Merkuru se dají podle návodů sestavit všemožné funkční modely: jeřáby, letadla, vláčky, parní stroj, požární auta, letecké modely, traktory, vrtulníky, formule, raketoplány, motocykl, mlýn, bugatku, železnici, zemědělské stroje, vojenskou techniku, atd. Když se pořídí i elektromotorek se sadou převodů, můžete své konstrukce dokonce i rozhýbat. Proto také byla tato stavebnice z roku 1996 a 1997, vyhlášena Hračkou roku. I přes všechnu slávu si Merkur prošel nelehkou historií. Počátkem 50. let byla zrušena soukromá firma pana Vancla a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově. Výroba stavebnice pokračovala v takřka celém předválečném sortimentu. V šedesátých letech přišla móda umělých hmot a pro stavebnici Merkur tím nastalo nešťastné období náhrad kovů za plasty. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Ing. Jaromíra Kříže, která obnovila výrobu Merkuru a tuto stavebnici vyrábí dodnes. Podařilo se tak zachránit nejznámější českou hračku. Zájem o koupi projevila i firma Meccano z Francie, která chtěla Merkur odkoupit jen proto, aby se zbavila největšího konkurenta. Mnoho nechybělo a stavebnice Merkur mohla skončit navždy jen ve vzpomínkách.

Ocelové město.

16. listopadu 2014 v 17:19 Výstavy
Nejedná se knížku Ocelové město - Jules Verne, ale o ocelové město, které najdete v muzeu stavebnice Merkur Police nad Metují. Muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 2006, a mezi mnoha navštěvníky patří i Jiří Paroubek, Václav Klaus a Miloš Zeman. Autorem uvedeného projektu je Jiří Mládek, který se narodil v roce 1946. Již ve čtyřech letech dostal darem stavebničku Junior TRIX, která jej technicky zasáhla na celý život. Po vyučení soustružníkem kovů vystudoval střední průmyslovou školu strojní a Strojírenský institut v Praze. Dvacet let pracoval v nástrojárně a pět let ve strojní a stavební údržbě v ČKD v Praze. Po roce 1990 podnikal ve stavebnictví. Od r. 1998 je v invalidním důchodu. Svému koníčku - dětské kovové stavebnice se věnuje cca od r.1975 a intenzivně posledních 10 let. Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Spolupracuje s Městským muzeem v Polici nad Metují, s Podřipským muzeem v Roudnici nad Labem, s Muzeem KRNAP v Jilemnici a s Muzeem hraček v Benátkách nad Jizerou. Podle informací je mezi pěti největšími sběrateli na světě a jeho sbírka byla v červnu 2006 oceněna Certifikátem Pelhřimovského muzea kuriozit.
Ostaš

9. listopadu 2014 v 17:53 Zajímavosti z cest

Návštěva Ostaše se uskutečnila začátkem září tohoto roku, a počasí slibovalo nejen příjemný výšlap, ale i dobrou viditelnost. Všechno probíhalo podle přání až do té doby, než na konci celé prohlídky se obloha zatáhla, a chvílemi byla slyšet přibližující se bouřka. To bylo také znamením změnit pohodovou procházku skalami na rychlejší návrat a vyhnout se nepříjemné bouřce ve skalách. Ostaš se nachází přibližně 3 km severozápadně od Police nad Metují, v chráněné krajinné oblasti Broumovsko v sousedství Teplických a Adršpašských skal. Autem dojedete na úpatí parkoviště a nedaleké restauraci. Cesta vzhůru do skal není nijak náročná, občas přijde trocha námahy při zdolávání schodů, střídané při prolézání úzkými spárami. Vrcholová lesnatá část Ostaše je přírodní rezervací. Skalní město na Ostaši není tak bohaté jako Teplice nebo Adršpach, ale i tady najdete nádherné výtvory přírody. Skalní útvary vysoké až 40 metrů lemují Ostaš, a z některých plošin jsou vyhlídkové body. V Horním labyrintu narazíte na skalní útvary, které mají své názvy jako jsou Zbrojnoš, Žába, Čertovo auto, Medvědi, a pak také záleží na fantazii každého návštěvníka, co ve skále uvidí. Na Mohyle smrti se asi shodnou všichni - Zrádce má lidskou podobu a váže se k němu pověst z dob, kdy zde hledali útočiště lidé z okolí. Zkameněl, když prozradil, kde se uprchlíci skrývají. Okružní stezka vede skalním městem Horní labyrint (Bludiště) a pokračuje kolem atraktivních skalních útvarů k vyhlídkám, ze kterých se dají pozorovat Krkonoše, Adršpašsko-Teplické skály, Javoří hory a Broumovské stěny. I k tomuto místu se váže řada pověstí a balad jako jsou například. Pověsti zbrojnoše z Ostaše, Ostašský zrádce, Žižkova lípa na Ostaši, Tajemné chodby na Ostaši, Staré varhany v kapli na Ostaši a Vánoce na Ostaši. Jméno Ostaš pochází od křestního jména Eustach, patrona lovců, staročesky Ostach či Ostaš. Takže je to ten Ostaš a ne ta, jak se mnoho lidí domnívá. Sv. Eustach byl i v našich zemích dříve uctíván jako myslivecký patron, jeho kult byl však zatlačen uctíváním sv. Huberta.První pohled na skály.


Pak už následují různé útvary, které Vás nenechají pokračovat, dokud si nevytvoříte svůj vlastní obraz co který představuje.


Průrva s kamenem na vrcholu, který je zavěšen nad chodbou. Snad každý návštěvník se kradmo po něm podívá, zda drží tak, aby pod ním mohl projít bez obav.

Skalní útvat Zbrojnoš a na jeho vrcholu Raněný sokol.


Skalní útvar Mohyla smrti.


Skalní útvar s názvem Čertovo auto.


Skalní masiv s názvem Žába.Pohled z vyhlídky k příjezdové cestě s parkovištěm.


Výlov ryb.

3. listopadu 2014 v 16:33 Aktuality

Přestože je do Vánoc ještě daleko, rybáři se činí už dnes, aby na svátečním stole nechyběl tradiční kapr. Od října do poloviny listopadu se konají na mnoha místech výlovy rybníků a to většinou o víkendu. Nejinak tomu bylo i v neděli 2. Listopadu 2014, kdy se konal výlov ryb na rybníku Břídlo v Broumově Olivětíně. Výlov sám o sobě je velkou událostí, která zláká nejednoho diváka svou atraktivní podívanou, při které je možné sledovat práci rybářů. Ti při zátahu plní své sítě kapry a dalšími druhy ryb, které postupně putují do kádí a pak automobilem až do sádek. Já sám nejsem žádný rybářský odborník, nevyznám se v odborných rybářských termínech, ale rád se zdržím u vody, zvláště když je na co se dívat. Sice tu nepanovala ona sváteční atmosféra, která se pořádá v některých místech, ale i přesto je zde výlov stále atraktivní a mnohými milovníky ryb nadšeně navštěvován.


Před začátkem výlovu je potřeba připravit kádě pro třídění ryb.


Tady je už začátek zátahu s natažením sítě.Tady se už postupně stahuje ke břehu.


Ještě je potřeba odstranit různé větve, které by mohly síť poškodit.


Tady se už provádí třídění ryb do kádí.Překládání ryb do přepravek, které se odnášejí na váhu a znovu putují do připravených nádrží na autě.