Část 60. Další vývoj n.p. Veba.

19. prosince 2014 v 16:19 |  Od minulosti k současnosti

Po delší odmlce u této rubriky se opět vracím s jedním dalším pokračováním a to z let 1969 - 1975. Mnohá opatření, ke kterým vedení n. p. sáhlo, vedlo ke zvýšení efektivnosti výroby. V sedmdesátých letech to byla obnova zastaralých provozů. Tak byly v letech 1969 - 1975 prováděny rekonstrukce závodu 08 Police nad Metují a 01 Olivětín. V Polici nad Metují byla po rekonstrukci vybudována první bezvřetenová přádelna v ČSSR. V závodě 01 Olivětín to byla v letech1967 rekonstrukce tkalcovny sálu 2. a instalace nových stavů ES - 2. V roce 1970 po zrušení stavů Hrdina na tkalcovně sálu 1. instalace automatických stavů Rütti a posléze v letech 1974 - 75 vybudování největší žakárské tkalcovny v Československu se stavy Sulzer. Sedmdesátá léta nepřinesla moderní technologie jen do výrobních hal, ale také do administrativy podniku. V roce 1972 to byl historicky první počítač, obří Celatron, zabírající celou kancelář, který dal základ vlastnímu výpočetnímu středisku podniku Veba, a v roce 1979 poslal teletext mezi závody první zprávu. V letech 1974 až 1976 došlo v olivětínské tkalcovně k modernizaci strojního vybavení, byly zavedeny skřipcové stavy Sulzer a také nová klimatizace výrobních prostor, zajišťující stálou teplotu a vlhkost v technologicky stanoveném rozmezí. V této souvislosti bylo nutné také instalovat nový šlichtovací stroj na provoze přípravny, na kterém se provádělo šlichtování osnovních válů právě pro tyto nové stavy.Provoz přípravny ( šlichtovna ) Fotografii zapůjčil p. Pavel Saukl.

Velkých změn se dočkal i provoz úpravny, který byl v té době snad nejzastaralejším provozem závodu. Jen na ukázku, jaká zařízení byla v té době používána. Na provoze truhlárny byly zhotovovány kádě pro provoz úpravny, do kterých bylo ukládáno v provazci zboží pro další úpravu. Tyto kádě se na truhlárně sestavily, poté se jednotlivé díly očíslovaly, káď se rozebrala a znovu sestavila na provoze úpravny v místě jejího určení.
Fotografie zapůjčil p. Ondřej Pataki

O rozdílnosti v modernizaci úprav tkanin, se mohli přesvědčit návštěvníci při dni otevřených dveří v říjnu tohoto roku. Dříve se chlorňanové a peroxidové bělení provádělo ve výše popisovaných kádích. Dnes je to prováděno na takovémto moderním strojním zařízení.


Mercelizační stroj


Bělicí linka se sušičkou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Intuice Intuice | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 20:55

Ty kádě to tedy bylo něco! :-)

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 23:04

Kádě mě zaujaly nejvíc, Mirku, jsou (nebo byly) pořádné. Tomu ostatnímu moc nerozumím. ;-)

Zdravím a přeji příjemný víkend. :-) Hanka

P.S. Dneska článek nebude, mám totální útlum! ???

3 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 20. prosince 2014 v 14:17

To jsou pořádné nádoby, ale ta moderna je asi lepší.

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 20. prosince 2014 v 19:02

[1]:[2]:[3]:Díky za komentáře. Je to jenom doplněk, kolik dá práce, než se na konci výroby ukáže takový výrobek, jaký byl ukázán v závěru článku ze dne otevřených dveří. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama