Únor 2015

Výstava kroniky Městského divadla.

28. února 2015 v 14:54 Výstavy

Ojedinělá výstava kroniky Městského divadla v Broumově, byla zahájena vernisáží 9. Února 2015 a ke zhlédnutí je až do 20. března 2015. Autor této kroniky Miloš Rain se již samotné výstavy nedožil a tak její uskutečnění bylo pojato jako vzpomínka na kamaráda, spolupracovníka a umělce, jeho lásku nejen k divadlu, ale i nevšednímu zpracování a dokladování materiálů o činnosti tohoto divadla.


Určitě nebude od věci, když zde uvedu údaje o vzniku divadla, které jsou součástí úvodní stránky jedné z kronik.
Nyní už k samotné prohlídce vystavovaných ukázek, které jsou součásti uváděné kroniky a ke které se ještě vrátím v dalším článku.


U žádné z těchto ukázek nenajdete tex nebo popis. Jedná se o některá divadelní představení, která nejsou vyjádřena popiskou, ale kresbou. V tomto pojetí je právě význam zpracování této kroniky.

Věžní hodiny.

24. února 2015 v 18:43 Hodiny
Věžní hodiny v dřívějších dobách řídily každodenní práci a život našich předků, protože ne každá domácnost měla své hodiny. Časem oznamovaným z věže se řídily děti při svých hrách a dospělí při práci. Ještě dnes, dříve narození s nostalgií vzpomínají, jak jim, jako dětem, maminka kladla na srdce:" až zazvoní klekání (což bylo v létě v 19 hodin), ať jsi doma!" Po té se teprve odbýval život rodiny. A co znamenají fungující věžní hodiny ve dnech 21 století? Říká se:"když bijí, vesnice žije." Zvuk jejich cimbálů bere pod svůj příkrov celý kraj tak daleko, až kam je slyšet. Je pomyslnou spojnicí předků, současníků i těch budoucích. Takový přístup je spíše zachováván na vesnicích nebo obcích. Ve městech je spíše snaha zvuk věžních hodin omezit, pro rušení zejména nočního klidu. Často jsou i případy, že se takový hodinový stroj odstaví, přestane se udržovat a jeho zkáza je neodvratná. Jedním z takových je například i někdejší kostel Zmrtvýchvstání, vybudovaný r. 1903 německou luterskou církví, dnes Církve československé husitské.


Autorem fotografií z tohoto kostela: Libor BohadloZda zdejší hodinový stroj pochází z doby vybudování tohoto kostela, nebo je starší se nepodařilo zjistit. Je ale možné, že po očištění by byl nalezen nejen letopočet jeho vzniku, ale i dílna mistra hodináře. Při původním vzhledu se jistě dalo hovořit o unikátnosti a kráse s obdivem po dlouhých letech činnosti, a to až někdy do roku 1980. Pak se o něj nikdo nestaral, celý hodinový stroj zrezivěl včetně číselníků. Jeho obnova je dnes již spíše záležitostí odborné firmy k posouzení celkového stavu.

Jak by měl vypadat v chodu udržovaný hodinový stroj, je z následující ukázky z kostela sv. Mikuláše v obci Úvalno u Krnova.Všechno je už jinak.

11. února 2015 v 15:53 příroda
Sobotní slunečný den, a sněhem pokrytá krajina nalákala nejednoho sportovně založeného lyžaře. Následující dny ukázaly, že zima opět nebude mít dlouhého trvání.V současnosti žijeme již 10 000 let v době meziledové, tedy teplém období, které označujeme jako holocén. Teoreticky by nyní měla začít nastupovat doba ledová, takže by se mělo pomalu ochlazovat. Současné oteplování klimatu na Zemi je tak v rozporu s tím, co by mělo přirozeně následovat při dodržení pravidelného cyklického střídání dob ledových. Místo očekávaného ochlazení se nám otepluje, což je nepřímý důkaz pro to, že k oteplování klimatu nedochází přirozenou cestou. Zdroj http://www.meteocentrum.cz/Kdo si počká, ten se dočká.

8. února 2015 v 13:41 příroda

Nadpis vystihuje snahu několika týdnů a především dnů, pořídit několik fotografii zasněženého Ruprechtického Špičáku. Ten dotváří jednu z hezkých scenérii Javořích hor pohledem od Broumova, především od jeho okrajové části Olivětína.


Sice jsem o této rozhledně na Ruprechtickém Špičáku tady již jednou psal a dával i několik fotografii. Jedna z nich, bývá i na prohlížeči Seznam. cz pro předpověď počasí pro Náchod, ale hlavní objekt této fotografie je překryt.Javoří hory tvoří obloukovitý hřbet horského pásma, které se rozprostírá v oblasti od polského města Mieroszowa k obci Otovice a součástí chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Toto zalesněné horské území se nachází v severní části Broumovského výběžku. Nejvýše položeným místem Javořích hor, je již zmiňovaný Ruprechtický Špičák s výškou 881 m. n. m. v jejímž pásmu nenajdeme ve vyšších polohách horské chaty. Převážná část zástavby se rozprostírá v údolích a při úpatí vrcholků. Nejvýše položeným obydleným místem je obec Janovičky, které jsou vyhledávaným výchozím místem pro návštěvu zdejšího pohoří. V oblasti Javořích hor je celá řada míst s malebnou vyhlídkou do okolí. Obec Janovičky najdeme ve východní části Javořích hor, obec je vyhledávanou rekreační oblastí. Nedaleko obce byl vybudován lyžařský areál a Janovičky jsou jedním z výchozích bodů, do oblasti Javořích hor. Na vrcholku Ruprechtického Špičáku byla vybudovaná rozhledna, která byla otevřena prvního září 2002. Myšlence pomohla společnost Český mobil, která pojala záměr vystavět na vrcholu vysílač. Rozhledna vysoká 30 m. má kovovou konstrukci a vyhlídkový ochoz, na který vede 100 schodů lomeného schodiště ve výšce 24 metrů. Náročné stoupání na vrchol Špičák je odměněno nádherným výhledem na celé panorama Broumovska. Z jedné strany můžeme vidět na Krkonoše, ve středu pak na Javoří hory s polskými Sovími horami a z levé strany je možno dohlédnout až na Orlické hory. Vrchol leží v České republice, ale je vzdálen od hranic s Polskem jen několik desítek metrů. Jedná se o nejvyšší horu CHKO Broumovsko a jsou oázou pro ty, kteří hledají krásná a opuštěná místa.
Z těchto míst byly fotografie pořízeny.


Krajina v mlze.

4. února 2015 v 9:50 příroda

O fotografování v mlze je dost rad a námětů, hlavně týkající se zvýšení kontrastu. To se může jednat o bližší objekty, ale vzdálenější zůstávají v mlze a působí neostrou a šedivou fotografii. Několik ukázek za stejného počasí v jeden den a stejného místa.