Květen 2015

Zajímavosti.

26. května 2015 v 22:13 Různé, nezařazené
Několik zajímavostí, kterým jistě neodolá žádný příznivec automobilismu.

Jak se vyrábějí, odkaz zde

Rožmberk nad Vltavou

24. května 2015 v 17:17 Zajímavosti z cestDelší dobu očekávaný odjezd spojený s výletem na stezku v korunách stromů v Rožmberku nad Vltavou nastal a s ním odešla i vidina hezkého počasí. Právě to, mělo být zárukou jednoho z nevšedních zážitků, který byl součástí objednaného pobytu. To, že se nekonal, bylo právě zmíněné počasí, které se nedá ovlivnit zrovna tak, jako některá překvapení v cestování, která Vás donutí poznat i jiná místa, než máte naplánované jízdním řádem. I tak se podařilo dojet do místa pobytu, o kterém se ještě zmíním, ale nejprve něco málo o samotném městečku.

Město Rožmberk bylo založeno v polovině 13. století. Leželo na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojeno s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří osídlili město a okolí a svými aktivitami přinesli kraji prosperitu, o čemž svědčí statut města, který byl Rožmberku již v minulosti udělen a nyní opět v roce 2006 titul město vrácen. Městečko leží v malebném údolí Vltavy, 10 km od rakouských hranic a 25 km od Českého Krumlova. Nedotčená příroda, nádherná část toku řeky Vltavy a historické zázemí obce jsou velkými lákadly pro turisty z celého světa. I když se jedná o nejmenší město v Jihočeském kraji s 373 obyvateli podle posledního sčítání, jejich snaha o poskytování těch nejlepších služeb je na úrovni. Hotel je situován přímo v centru města Rožmberk nad Vltavou, současně však na břehu Vltavy. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti města patří hrad, který se nachází na protějším břehu Vltavy. Po vyřízení všech formalit v recepci, jsme se šli ubytovat do dvoulůžkového stylově a moderně zařízeného pokoje s vlastním sociálním zařízením a televizí. Součástí hotelu je stylová Restaurace U Martina s atraktivním historickým vzhledem. Restaurace nabízí široký výběr jídel a snídaně formou bufetových stolů. Dále jsme měli zajištěnou 2 x večeři pro 2 osoby, (výběr z 13 druhů jídel) 2x káva + 2x palačinka se zmrzlinou a na další využití byla vířivá masážní vana nebo vstupenka na stezku v korunách stromů., která se nakonec neuskutečnila pro stálý déšť po celou dobu pobytu.

Hotel, kde jsme měli ubytování.


Zařízení pokoje.


Stylově zařízená restaurace, kde jsme měli stravování.


I ten dohlíží na spokojenost hostů.


Stylově zařízená restaurace.


Venkovní terasa, která je součástí restaurace.


Po vydatné stravě se můžete zvážit a pokud vypijete víc, i přeprava je zajištěna.


Nakonec jedna lahůdka, které neoddolá žádný mlsný jazýček.


Pozornost a ochota všeho personálu nahradila nepřízeň počasí, které zmařilo všechny výlety po okolí. V den odjezdu, který byl v době snídaně, nám kuchař ještě připravil balíček na cestu s bohatou snídaní. O návštěvě hradu se zmíním v některém dalším článku.


Část druhá.

Rožmberk patří mezi nejstarší hrady v jižních Čechách a je kolébkou rodu Rožmberků. Poprvé je doložen v r. 1250 jako majetek Voka z Rožmberka. V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství, jež se však značně zmenšilo poté, co král Přemysl Otakar II. daroval část statku právě založenému cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. Vok se zúčastnil výpravy krále Přemysla Otakara II. proti Prusům, zastával úřad nejvyššího maršálka Českého království, vybojoval s králem vítěznou bitvu proti Uhrům a patřil ke skupině panovníkových rádců. V místnostech v prvním poschodí byly provedeny četné úpravy, po nichž se hrad stal jakýmsi památníkem buquoyského rodu a sbírkou uměleckých předmětů různého druhu. Byla zvýšena věž a vybavena cimbuřím, přistavěno několik arkýřů, upraven tzv. Rožmberský pokoj, vybudováno nové schodiště a zřízena tzv. křižácká galérie, kde jsou rozvěšeny kopie portrétů údajných účastníků křížových válek. V tzv. Rožmberském pokoji na hradě visí obraz dámy v bílém, představující známou Bílou paní, která podle pověsti ochraňovala členy rodu Rožmberků a pánů z Hradce. Pověst je spojena s Perchtou, dcerou Oldřicha z Rožmberka, provdanou za Hanuše z Lichtenštejna.
Začátek prohlídky.


Erb pětilisté růže.

Bílá paní s hůlkou, kterou ukazuje na spodní okraj obrazu. Tam je uveden nápis a komu se podaří jej rozluštit, Bílá paní mu ukáže, kde je ukryt poklad.


Milovník vína a žen, Petr Vok.
Dračí sál, kde nad všemi dveřmi byly znázorněni draci s umístěným erbem.


Jídelní souprava, která plnila funkci termosky k uchování teploty podávané stravy.


Skalní útvary u náhonu.

15. května 2015 v 19:43 příroda


Nová naučná stezka upozorňuje na geologické fenomény Broumovska. Na méně známé, ale atraktivní lokality krajiny Broumovského výběžku chce upozornit nový projekt Agentury pro rozvoj Broumovska - naučná stezka Broumovskem za příběhy Země. A bez kopání! Novou naučnou stezku tvoří čtyřicet informačních tabulek rozmístěných po celém Broumovsku - u Broumova, Meziměstí, Police nad Metují, České Metuje nebo Adršpachu a jinde. Jde například o lokality Hynčický lom, Heřmánkovické údolí, písník v Bohdašíně nebo lom u Alpské Vísky v Meziměstí. "Na každé tabulce se nachází základní textová informace o lokalitě s fenoménem zajímavým z hlediska geoturistiky a také QR kód, který například pomocí chytrého telefonu odkáže na podrobnější materiály umístěné na webových stránkách geopark.broumovsko.cz. Jde o lokality, které dosud nejsou v terénu doplněny žádnou jinou informací," popisuje novou naučnou stezku koordinátorka projektu Jitka Klímová a dodává: "Některé zdejší geologické fenomény patří k nejnavštěvovanějším přírodním lokalitám střední Evropy a jsou přísně chráněny. Projekt naučné stezky může přispět k rozptýlení návštěvnosti a rozšíření informovanosti veřejnosti o významu přírodního dědictví. Stezka popularizuje některé geologické fenomény Broumovska, které nejsou dosud s tímto regionem veřejností spojovány."


Jedna z naučných stezek vede kolem náhonu za areálem závodu Veba Olivětín.


Májové oslavy v parku Alejka.

8. května 2015 v 20:03 Broumov aktuálněOd 8. 5. 2015 - 10. 5. 2015 probíhá v Broumově Mezinárodní klavírní soutěž BROUMOVSKÁ KLÁVESA. Souběžně s touto soutěží se uskutečnilo i Májové odpoledne v parku Alejka. Protože bylo hezké slunečné odpoledne, vybral jsem si s manželkou právě toto příjemné posezení v parku Alejka. Koncert byl rozdělen na dvě části. V té první byla ukázka improvizovaných skladeb od Luke Vu Manh a Jakuba Šafáře. V další části pak hrála Folková skupina Mamut. Výběr skladeb byl příjemným zpestřením celého odpoledne.


Broumovská kotlina.

3. května 2015 v 13:41 přírodaCentrem je město Broumov, které tvoří východisko většiny turistických cest spojujících také jednotlivé vesnice. Broumovská kotlina se rozprostírá mezi hraničním pásmem Javořích hor a výrazným hřebenem Broumovských stěn. S převýšením až přes 300 metrů umožňuje tento výškový rozdíl, že dobře přístupné vrcholové partie hřebene se staly místy vynikajících výhledů až k velmi vzdáleným obzorům. Určitou zvláštností Broumovské kotliny je klimatický rozdíl. Na hřebeni Broumovských stěn často vznikají frontální poruchy, jejichž následkem je inverze, kdy Broumovská kotlina bývá zahalena v mlze, zatímco na hřebeny Broumovských stěn a Javořích hor svítí slunce.

Několik pohledů do okolní krajiny.


Čáp na hnízdě.

1. května 2015 v 12:14 Čápi
Po přípravě hnízda, které jsem ukazoval ze dne 9. dubna 2015, se život na hnízdě změnil. Čáp už několik dní sedí na vejcích a střídá se se svým druhem na přípravě rodičovských povinností. Většinu času je vidět pouze hlava, občas vyluxuje hnízdo od nepotřebných zbytků a vykoná nutnou potřebu přes okraj hnízda. Na četnost potomků se zatím bude muset počkat až po vylíhnutí.Tady je vidět jeho snahu udržovat hnízdo v čistotě.


Po dobře vykonané práci se opět usadil.


Informace o hnízdění vloženy na :