Květen 2015

Zajímavosti.

26. května 2015 v 22:13 Různé, nezařazené
Několik zajímavostí, kterým jistě neodolá žádný příznivec automobilismu.

Jak se vyrábějí, odkaz zde

Skalní útvary u náhonu.

15. května 2015 v 19:43 příroda


Nová naučná stezka upozorňuje na geologické fenomény Broumovska. Na méně známé, ale atraktivní lokality krajiny Broumovského výběžku chce upozornit nový projekt Agentury pro rozvoj Broumovska - naučná stezka Broumovskem za příběhy Země. A bez kopání! Novou naučnou stezku tvoří čtyřicet informačních tabulek rozmístěných po celém Broumovsku - u Broumova, Meziměstí, Police nad Metují, České Metuje nebo Adršpachu a jinde. Jde například o lokality Hynčický lom, Heřmánkovické údolí, písník v Bohdašíně nebo lom u Alpské Vísky v Meziměstí. "Na každé tabulce se nachází základní textová informace o lokalitě s fenoménem zajímavým z hlediska geoturistiky a také QR kód, který například pomocí chytrého telefonu odkáže na podrobnější materiály umístěné na webových stránkách geopark.broumovsko.cz. Jde o lokality, které dosud nejsou v terénu doplněny žádnou jinou informací," popisuje novou naučnou stezku koordinátorka projektu Jitka Klímová a dodává: "Některé zdejší geologické fenomény patří k nejnavštěvovanějším přírodním lokalitám střední Evropy a jsou přísně chráněny. Projekt naučné stezky může přispět k rozptýlení návštěvnosti a rozšíření informovanosti veřejnosti o významu přírodního dědictví. Stezka popularizuje některé geologické fenomény Broumovska, které nejsou dosud s tímto regionem veřejností spojovány."


Jedna z naučných stezek vede kolem náhonu za areálem závodu Veba Olivětín.


Májové oslavy v parku Alejka.

8. května 2015 v 20:03 AktualityOd 8. 5. 2015 - 10. 5. 2015 probíhá v Broumově Mezinárodní klavírní soutěž BROUMOVSKÁ KLÁVESA. Souběžně s touto soutěží se uskutečnilo i Májové odpoledne v parku Alejka. Protože bylo hezké slunečné odpoledne, vybral jsem si s manželkou právě toto příjemné posezení v parku Alejka. Koncert byl rozdělen na dvě části. V té první byla ukázka improvizovaných skladeb od Luke Vu Manh a Jakuba Šafáře. V další části pak hrála Folková skupina Mamut. Výběr skladeb byl příjemným zpestřením celého odpoledne.


Pendlovky - G.Becker.

6. května 2015 v 19:21 Hodiny
Jedny z dalších kyvadlových hodin (pendlovky) značky Gustav Becker, které jsem uváděl do chodu. Jejich závada se projevovala častým zastavováním. Jednalo se o pérové hodiny, a tento systém pohonu byl využíván v pozdějších letech pro jejich větší jednoduchost a levnější výrobu. Na zadní straně stroje je vyraženo označení se znakem G.B. a podle druhu tohoto označení se uvádí výroba hodin v rozmezí let 1910 - 1926.


Pohled shora.


Pohled ze strany.


Zadní strana.


Kyvadlo.


Číselník.


Číselník a nad ním zkratky G.B. ( Gustav Becker).


Uložení stroje ve skříni.


Celkový pohled po dokončení.


Broumovská kotlina.

3. května 2015 v 13:41 přírodaCentrem je město Broumov, které tvoří východisko většiny turistických cest spojujících také jednotlivé vesnice. Broumovská kotlina se rozprostírá mezi hraničním pásmem Javořích hor a výrazným hřebenem Broumovských stěn. S převýšením až přes 300 metrů umožňuje tento výškový rozdíl, že dobře přístupné vrcholové partie hřebene se staly místy vynikajících výhledů až k velmi vzdáleným obzorům. Určitou zvláštností Broumovské kotliny je klimatický rozdíl. Na hřebeni Broumovských stěn často vznikají frontální poruchy, jejichž následkem je inverze, kdy Broumovská kotlina bývá zahalena v mlze, zatímco na hřebeny Broumovských stěn a Javořích hor svítí slunce.

Několik pohledů do okolní krajiny.


Čáp na hnízdě.

1. května 2015 v 12:14 Čápi
Po přípravě hnízda, které jsem ukazoval ze dne 9. dubna 2015, se život na hnízdě změnil. Čáp už několik dní sedí na vejcích a střídá se se svým druhem na přípravě rodičovských povinností. Většinu času je vidět pouze hlava, občas vyluxuje hnízdo od nepotřebných zbytků a vykoná nutnou potřebu přes okraj hnízda. Na četnost potomků se zatím bude muset počkat až po vylíhnutí.Tady je vidět jeho snahu udržovat hnízdo v čistotě.


Po dobře vykonané práci se opět usadil.


Informace o hnízdění vloženy na :