Červenec 2015

Zámecké slavnosti, Adršpach.

26. července 2015 v 15:35 Zajímavosti z cest


Zámek vznikl přestavbou starší tvrze, kolem roku 1886, kdy jej vlastnili Nádherní z Borutína. Po roce 1945 byl zámek majetkem státních statků a po opravě roku 1970 byl užíván jako depozitář Státního ústředního archivu. Dnes je zde expozice prvního horolezeckého muzea v ČR. V prostorách zámku se pořádají i jiné výstavy, jako byla v nedávné době druhá část výstavy Play Broumovsko. V současné době je to výstava kostýmů a rekvizit z pohádek Princ a Večernice z roku 1979 a Třetí princ z roku 1983. Právě Adršpach byl jedním z míst, kde se natáčely některé záběry pro tyto pohádky. V tomto duchu se také v sobu 25. 7. 2015 konaly zámecké slavnosti s ukázkou historických tanců v dobových kostýmech. Součástí této slavnosti byl i stánek s půjčovnou kostýmů a dekorací k focení. Pro děti bylo připraveno i několik soutěží o ceny a celou akci moderoval a o zábavu se staral klaun, který neváhal se zapojit i do vlastních soutěží, ovšem tak, aby vítězem byly vždy děti. Z připravovaných akcí na měsíc srpen to bude loutkové divadlo TYGR BÁBOVEK Divadla U staré herečky. Nejdříve se ale vrátím zpět do zámku k prohlídce a ukázce v několika fotografiích již zmíněných kostýmů a pak se znovu podíváme na nádvoří, kde se rázem vrátíme o několik desítek let zpět.

Princ a Večernice z roku 1979.


Třetí princ z roku 1983.
Z nádvoří a půjčovny kostýmů.
Ukázka a promenáda v dobových kostýmech.

Rybník Břídlo.

22. července 2015 v 17:28 přírodaNejvděčnějším pohledem těchto dnů jsou fotografie přírody, zvláště pak od vody a jiných zákoutí, která poskytují trochu osvěžení. Nemusí to být vždy koupaliště a jiná místa jako jsou třeba fontány na náměstích, která poskytnou trochu úlevy od rozpálených ulic. Postačí posezení u romantického rybníčku pod stínem stromů. Není to sice místo pro koupání, ale osvěžující vánek od vody a klidné prostředí udělá své.


Ratibořice - Babiččino údolí.

16. července 2015 v 14:54 Zajímavosti z cest
Ratibořice byly tentokrát cílem našeho zájmu. Již brzo dopoledne po příjezdu bylo parkoviště téměř plně obsazené a to svědčilo o velké návštěvnosti. I když na fotografiích skoro žádné lidi neuvidíte, opak je pravdou a často jsem musel čekat na volnější místo, abych měl výhled na ucelené záběry. Zámecký park v Babiččině údolí se rozkládá na úctyhodné ploše. Nachází se zde bohatá výsadba dřevin z různých koutů celého světa. V parku se nachází bazén plný rozkvetlých leknínů, dále odpočinkový altán a exotický skleník, v zadní části parku je pak Lovecký pavilon a Bažantnice. V roce 1975 byl celý park rekonstruován. Ratibořický anglický park patří k vzácným historickým zahradám východočeského regionu.
Zámek s dobovými interiéry z 19. století a nověji instalovanými salony.


Za vodním náhonem v přilehlé budově Ludrova mlýna se nachází zrekonstruovaný vodní mandl, který je technickou památkou z 19. století. V mandlu je umístěna expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a návštěvníci si mohou prohlédnout také přilehlou výstavu o plátenictví. Mlýn je rekonstruován a vybaven dobovým nábytkem a předměty podle vyprávění Boženy Němcové. Také dřevěné mlýnské kolo je funkční a klape.


Na prostranství Panského hostince se nachází i historický kuželník. Právě u něj byla pořízena tato fotografie pro Kosáčka, která je sběratelem takových starožitností.


Pomník babičky s vnoučaty je jistě nejznámějším sousoším v Česku. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1922. Sousoší znázorňuje jak se babička s dětmi vrací z návštěvy mlýna - Barunka, Adélka, Jeník a Vilém.


Staré bělidlo je romantická dřevěna chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Postavil ji v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička. Proto bylo Staré bělidlo po roce 1945 doplněno o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu Babička. Na Starém bělidle však Panklovi ve skutečnosti nikdy nebydleli.


Na Starém bělidle si můžeme prohlédnout expozici s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění.

Spižírna vedle světničky.
Původní splav několikrát změnil svou podobu, zejména při přestavbách v rámci budování zavodňovacího systému ratibořických luk. Původní splav, který popisovala ve svém díle Božena Němcová, byl dřevěný. Právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.


Protože jste určitě po dlouhé procházce zdravě unaveni, dám Vám na rozloučenou něco pro dobrou náladu.


Broumov boduje.

12. července 2015 v 22:22 Čápi
V tomto případě se jedná o počty hnízd čápa bílého na území města Broumova. Pro porovnání bylo použito stránek z výsledku hnízdění čápů bílých v r. 2015 - Královéhradeckého kraje. V počtu hnízd se sice řadí na první místo Dvůr Králové n. L. s počtem 6. evidovaných hnízd, ale z toho jsou dvě neobsazena. Proto prvenství stále patří městu Broumov, kde máme 5 obsazených hnízd. Jedná se o komín pivovaru Olivětín, komín bývalé truhlárny tř. Soukenická, komín u bývalých jatek, komín pod nemocnicí a komín u KOH-I-NOR. Ve všech případech jsou na těchto hnízdech od jednoho do tří nových přírůstků. Mimo jiné se tu vyskytuje i čáp černý, ale jeho hnízdiště není známo

Komín pivovaru Olivětín.


Z tohoto komína bylo již publikováno více fotografií.


Komín bývalé truhlárny Olivětín, tř. Soukenická.


Jedná se o nové hnízdo, které začalo být stavěno začátkem dubna 2015. Rovněž odtud bylo již publikováno více fotografií.


Komín pod nemocnicí a na ukázku 4 fotografie.


Komín u bývalých jatek a rovněž na ukázku 4 fotografie.


Poslední ukázka je komín KOH I NOR a 4 fotografie čápů.Dopoledne u vody.

10. července 2015 v 15:19 příroda
Jsou dny, kdy nemáte chuť nikde dlouho chodit, zvláště v takových, jaké byly v minulém týdnu. Příjemnějším prostředím je pak posezením u vody a jeho okolí poskytne dostatek možností ke sledování života nejen na vodě, ale i v okolí rybníka. Pokud přijde chuť na nějakou dobrotu, je možnost se připojit k zobání třešní a při zpáteční cestě si nasbírat i pár bedliček .Bezdomovec.

8. července 2015 v 16:20 Čápi


Jedna z dalších návštěv patřila hnízdu čápů na pivovarském komínu. Důvodem byl osaměle sedící čáp na blízkém nižším komínu. Jediné vysvětlení je, že si odletěl odpočinout od dorůstajících a stále neposedných čápat, nebo se protáhnout a narovnat ze stísněného prostoru. Ani jsem se jeho dočasnému opuštění hnízda nedivil, protože při delším sledování provozu na hnízdě, jsem chvílemi ztrácel přehled kdo je kdo a zda se jedná o dospělého čápa nebo některého z mladých.


Sourozenecká strkanice.


Vidím město neveliké.......
Já jsem ti to říkal " přestaň ho provokovat, nebo skočí".


Přestaň mne už lechtat, nebo se smíchy tady neudržím.


Prosím ještě o jednu porci.Toulky přírodou.

5. července 2015 v 14:08 přírodaTeploty těchto dnů přesahují únosnou mez pro pohyb v odpoledních hodinách. Proto jsem volil časnější ranou dobu po kuropění, kdy je ještě v lese nebo na jeho pokraji příjemný chládek a ničím nerušené ticho. Možná je podivný ne často používaný název kuropění, ale je to část dne, nebo vlastně velmi brzké ráno, kdy se probouzí kohouti. Kohout je pro kuropění velmi důležitý, protože mu vlastně dal jméno. Kur, jako kohout, za druhé pění, tedy vydávání melodického zvuku. Cíl dnešní cesty byl předem určený se snahou pořídit několik fotografií srny případně i srnčat. To se po delším vyčkávání podařilo. Nejprve jsem je zahlédl za potokem na pokraji lesa, jak ostražitě zkoumají okolí krmelce, kam docházejí pro připravené dobroty. Po zjištění, že jim nic nehrozí, přišla srna i se dvěma srnčaty. I při krmení se stále rozhlížely a sledovaly okolí, připraveny pro rychlejší ústup.Čápi z truhlárny.

3. července 2015 v 15:09 Čápi

V jednom z předcházejících článků, jsem psal o novém hnízdě na komínu bývalé truhlárny. To začali čápi budovat hned po příletu v měsíci dubna. Do takto nedodělaného hnízda se narodila čápata, která dlouhou dobu nebyla vidět. Dnes můžu potvrdit, že jsou tři a za celou dobu co se schovávala, jsou již dost velká a dokonce se jim začínají zbarvovat letky na křídlech. I přes starost čápů o mladé, stále doplňují a upravují hnízdo, aby mohlo být použito i v následujícím roce. Hnízdní péče trvá zhruba 8 týdnů a po dalších 10 dnech jsou mláďata již plně samostatná. Jak taková stavební práce čápů vypadá je vidět i na přiloženém videu.