Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově. 8. část.

25. září 2015 v 7:00 |  Loutkové divadloPo revoluci se začal soubor rozpadat. Najednou vidina svobody podnikání byla silnější, než divadlo. Největší krize za mého působení nastala po roce 1990. Zůstává se mnou jen Květa Němčíková a Dáša Justová. A začínám opět od začátku. Shánějí se lidi, kteří jsou ochotni dělat něco pro děti a hlavně zadarmo. V roce 1990 se soubor rozpadl a zůstali jen tři. Jarda, Dáša Justová a Květa Němčíková. Podařilo se nám sehnat dalších několik nadšenců. Zkoušíme hrát krátké pohádky a etudy. To trvá dva roky do roku 1992. Nevzdáváme se. Úspěch se pomalu blíží, přicházejí nové tváře a nadšenci. Přišli Lenka Friebertová, Renata Sedláčková, Jirka Bachura, Otta Jíra - recesista a hudebník. Začala další etapa. Naučit nováčky mluvit, vodit loutky a vůbec hrát divadlo. Ve spolupráci s Ottou a Dášou jsem napsal několik pohádek na známé náměty. Perníková chaloupka, Smolíček pacholíček, červená Karkulka. Byly to vlastně parodie na tyto pohádky. Hudbu dělal Otta. Pohádky byly natolik úspěšné, že nás dostali až na národní přehlídku do Chrudimi. Na soutěži v Chrudimi se všichni divili, proč jsme se tentokrát dali na maňásky, když jsme tak dobří marionetáři. Já ale věděl, že se někde začít musí, a potom již také přišly marionety. Hrálo se a jezdilo. V roce 2000 skončil činnost vedoucí souboru J. Dařbujan a divadlo usnulo. Město vystěhovalo divadlo do nevyhovujících prostor staré garáže. Vlhko a přístup nekompetentních lidí udělaly na fundusu své. Toho se zželelo manželům Benešovým a nastěhovali si divadlo do svého domku. Získali několik ochotníků a pozvolna začali zkoušet a jednou či dvakrát za rok sehráli představení. V té době Jarda Dařbujan občas docházel na jejich zkoušky s dobrou radou.

V roce 2012 dostali od Broumovské Ulity dvě místnosti k pronájmu. Divadlo nastěhovali a pozvolna se začalo budovat jeviště i hlediště. Realizovala se představení J. Dařbujana "Zahradník" Kouzelná perlička" a připravovaly se broumovské pověsti. Ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska loutkáři připravili naučnou stezku s námětem "Broumovských pověstí" - Jak vznikl Broumovský znak, Kouzelný pramen, Kovářova rokle, Poklad, Začarovaný opat. Dvě pověsti "Bílá paní a Mlýn" byly zdramatizovány Jardou a v červnu 2013 zahrány v klášterní zahradě.
Každá činnost s dětmi a pro děti má vliv na jejich vývoj a chováni. Každé dítě si hledá svůj vzor okolo sebe. Co vidí a s čím se setkává a tvaruje jeho dětskou duši. V loutkovém divadle vždy vítězí dobro nad zlem. Dítě je v divadélku vždy upřímné a nechá se vtáhnout do děje tak, že by to žádná televize nedokázala. Reakce dětí v divadle jsou emotivní a hodnocení černo-bílé. Líbilo - nelíbilo, smích - pláč, jásot nebo strach o loutku. Potlesk není nikdy hraný, ale upřímný a je největší odměnou nám komediantům. A co mi divadlo dalo? Seberealizaci, chuť dělat něco pro druhé, hlavně pro děti. Poznání výborných lidí, kamarádství, a radost z úspěchů. A co mi vzalo? Spoustu času, ale toho nelituji. Každé dobro nese s sebou nějaké zlo. A každé zlo je k něčemu dobré. A toho dobra je víc.
Kronika obsahuje i řadu poděkování za uskutečněná představení.

Další pokračování v úterý 29. září.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 25. září 2015 v 9:02

Hm, to se dalo čekat, že nastanou po revoluci problémy, s divadélkem to vypadalo opravdu zle. Díky za těch pár věrných, na které se pak nabalili další loutkoherci a "Brum", žije dál!! ;-)  :-D

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 27. září 2015 v 19:08

[1]: Díky za komentář. :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 28. září 2015 v 1:31

Hmmm, tak tohle jsem zrovna nečekala, Mirku, ale vlastně se moc nedivím.
Po revoluci se skoro každý snažil urvat, co se dalo, na loutkové divadlo už nezbyl čas.
Všechna čest těm, kdo vytrvali a loutkové divadlo nenechali zaniknout.
Moc se mi líbí závěrečný odstavec o dětech, to je svatá pravda. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 28. září 2015 v 17:59

[3]:Nebyla to Hani zrovna příjemná doba pro ochotnickou činnost. Dobrá parta lidí, i když v menším počtu dokázala téměř nemožné. Teď se už pomalu dostávám ke konci a snad to svůj účel splnilo. Díky za komentář a přeji hezké podzimní dny. :-)

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 28. září 2015 v 20:58

[4]: Člověk neznalý věci si asi těžko dovede představit, jaké úsilí to stálo, Mirku.
Přeji hezký sváteční večer. :-) Hanka

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama